سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما: ایران فرصت به دست آمده را از دست ندهد

بروز شده : ٢-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:٠۶    نسخه چاپی    
بنا بر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در چارچوب برنامه اقدام مشترک به تمامی تعهداتش عمل کرده است اما آمریکا از هر فرصتی برای شانه خالی کردن از اجرای تعهداتش گام برداشته است.
رئیس‌جمهور آمریکا در سخنرانی خود در مقر سازمان ملل در خصوص برنامه‌ هسته‌ای ایران اظهار کرد: آمریکایی‌ها به دنبال طرحی با استفاده از دیپلماسی فعال برای کنترل برنامه‌ هسته‌ای ایران به عنوان بخشی از وظیفه‌ آمریکا در جلوگیری از گسترش سلاح‌های کشتار جمعی هستند و به دنبال جهانی در سایه‌ صلح و امنیت بدون استفاده از سلاح‌های شیمیایی است. اما این فقط در حالتی قابل رخ دادن است که ایران این فرصت تاریخی را از دست ندهد.

به گزارش ایسنا، باراک اوباما در اظهارات فرافکنانه خود افزود: پیام من به مردم و رهبران ایران ساده و جامع است؛ اجازه ندهید که این فرصت از دست برود. ما می‌توانیم به یک راه‌حل مناسب که نیازهای ایران به انرژی را برطرف کند و به جوامع بین‌المللی در مورد صلح‌آمیز بودن برنامه‌ هسته‌ای ایران اطمینان دهد،‌ دست یابیم.

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهور آمریکا در حالی از فرصت تاریخی برای رسیدن به راه‌حل مساله هسته‌ای ایران صحبت می‌کند که آمریکا و هم‌پیمانان اروپایی آن، در یک سال گذشته کمترین اهتمام برای ایجاد اعتماد مردم و رهبران ایران را داشته است.

بنا بر گزارش آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، ایران در چارچوب برنامه اقدام مشترک به تمامی تعهداتش عمل کرده است اما آمریکا از هر فرصتی برای شانه خالی کردن از اجرای تعهداتش گام برداشته است.

با روی کار آمدن دولت حسن روحانی ایران در جهت حل و فصل مساله هسته‌ای گامی عملی و رو به جلو برداشت و در همین چارچوب دو طرف توانستند در کمتر از شش ماه به توافق اولیه برای حل مساله هسته‌ای دست پیدا کنند و با اجرای گام اول از توافق ژنو مذاکرات برای رسیدن به توافق جامع آغاز شد که تاکنون نیز ادامه دارد.

با وجود دست یافتن ایران و 1+5 به توافق اولیه اما در گام نهایی دو طرف بعد از شش ماه هنوز نتوانسته‌اند به توافق دست یابند. برخی کارشناسان هرگونه توافق جامع میان ایران و 1+5 را با توجه به زیاده‌خواهی آمریکا و تلاش این کشور برای خنثی‌سازی برنامه هسته‌ای ایران دور می‌بینند.

ایران خواستار حفظ برنامه صلح‌امیز هسته‌ای‌اش در چارچوب معاهده ان پی تی است. مقامات ایران اعلام کرده‌اند که هدفشان از پیگیری برنامه صلح‌آمیز هسته‌ای داشتن یک برنامه هسته‌ای نمایشی نیست.

هفتمین دور مذاکرات هسته‌ای ایران از هفته گذشته در نیویورک آغاز شده است و هم‌اکنون نیز ادامه دارد.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:٠۶

   

پر مبحث ترین ها