سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

«انا شریک» پایداری‌ها در مقابل «لاشریک» مصباح یزدی

روزهای تنهایی آیت‌الله پایداری‌ها از راه رسیده است؟

بروز شده : ٨-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:۴٧    نسخه چاپی    
مراجع تقلید قم برخلاف مصباح تا به امروز با دیده مثبت به دولت روحانی نگریسته اند و در ضمن دیدار با رییس دولت و وزرایش ضمن آنکه انتظارات و توقعات حوزه و روحانیت را منتقل می کنند، از دستاوردهای دولت هم تقدیر کرده اند.
اعضای جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی روشی برخلاف نظر آیت‌الله مصباح یزدی در برخورد با اصولگرایان را در دستور کار خود قرار داده‌اند.

مصطفی داننده: سیب سیاست ایران، به آسمان پرتاب شد و بعد از هزاران چرخ وقتی به زمین رسید رای به تنهایی آیت‌الله موسسه امام خمینی داد تا کالای ارائه شده مصباح یزدی بدون مشتری باقی بماند. این روزها نه حوزه‌های علمیه هم نوا با آیت‌الله هستند و نه مکلاها !
مصباح یزدی، روحانی شناخته شده‌ای که طی دهه اخیر نقش بسزایی در فضای سیاسی ایران بازی کرده، امروز به تنهایی پرچم « نه به وحدت» و مخالفت با دولت روحانی در قم را به دست گرفته است.

مصباح یزدی از هردری سخن می‌گوید تا نشان دهد که روحانی رئیس مطلوب ایران نیست و قطعا مسیر انقلاب با او از ریل خارج خواهد شد. مراجع تقلید قم برخلاف مصباح تا به امروز با دیده مثبت به دولت روحانی نگریسته اند و در ضمن دیدار با رییس دولت و وزرایش ضمن آنکه انتظارات و توقعات حوزه و روحانیت را منتقل می کنند، از دستاوردهای دولت هم تقدیر کرده اند.
مراجع تقلید پس از این دیدارها از عملکرد دولت یازدهم تقدیر و اعلام کردند که به آینده امیدوار هستند. مراجع عظام تقلید به ویژه بعد از دیدار با محمد جواد ظریف، ازعملکرد دولت در زمینه پرونده هسته‌ای ابراز رضایت کردند و حمایت کامل خود را از این روند اعلام داشتند.

شوک بزرگ برای مصباح یزدی، تنهایی در میان حوزه‌های علیمه نبود، بلکه او انتظار تنها ماندن از سوی اعضای برجسته جبهه پایداری در مقابل ندای وحدت اصول گرایان را نداشت. در حالی که او دست رد به سینه وحدت اصول گرایی زده بودند، فرزندان آیت‌الله در جبهه پایداری از وحدت و لیست مشترک سخن گفتند.
سیدرضا تقوی، عضو برجسته جامعه روحانیت مبارز تهران و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی، این روزها در غیاب آیت‌الله مهدوی کنی که به علت بیماری، دور از فضای سیاسی است و ناطق نوری که اعلام کرده است دیگر فعالیت سیاسی نمی‌کند، وظیفه ایجاد یک ریتم منسجم برای سازهای اصولگرایی است.

او برای این کار به سراغ آیت‌الله مصباح یزدی رفت تا رئیس مؤسسه امام خمینی و دوستانش را مجاب به حضور در پروژه وحدت اصولگرایی کند.
چه آنکه تقوی، گام بلند برنامه طراحی شده خود برای وحدت اصولگرایان را، مجاب کردن «آیت‌الله قم‌نشین» برای وحدت با دیگران اصولگرایان می‌داند. اما مصباح یزدی، استراتژی دیگری را در سر می‌پروراند، و از همین رو آب پاکی را بر روی دستان تقوی ریخت تا مشخص شود ساز رئیس مؤسسه امام خمینی به این راحتی‌ها با ساز اصولگرایان کوک نخواهد شد.

او در دیدار با سیدرضا تقوی در پاسخ به دغدغه‎ای مبنی بر ضرورت وحدت میان اصولگرایان گفت: «همانطوری که توقع یکی‌بودن فتاوای همه مراجع در احکام شرعی بیجاست، توقع اینکه در مسایل اجتماعی نیز بین افراد وحدت نظر حقیقی حاصل شود، غیرواقع‌بینانه است، مخصوصا با توجه به اینکه در مسایل اجتماعی افراد با موضوعات سروکار دارند و نه فقط احکام؛ لذا اتحاد نظر در چنین مسایلی شبیه به محال است.»

رهبر معنوی جبهه پایداری با محال خواندن اتحاد اصولگرایان یک پیام روشن و واضح را به راست‌گرایان مخابره کرد و آن‌هم اینکه، آیت‌الله مؤسسه امام خمینی، اندیشه اصولگرایان فعلی را اندیشه‌ای ناب نمی‌داند و از همین رو ضرورتی نیز برای وحدت با کسانی که قبولشان ندارد، نمی‌بیند.

مصباح یزدی در مورد اصولگرایی نظر مشخصی دارد و رسماً اعلام کرده است که جبهه پایداری را به دیگر جریان‌های اصولگرایی ترجیح می‌دهد. او همچنین به دوستان خود هشدار می‌دهد و می‌گوید: «باید توجه کرد در زمانی که جنس نابی مثل ولایتمداری، اصولگرایی و آرمان‌خواهی در جامعه طرفدار پیدا می‌کند، جنس قلابی آن هم زیاد می‌شود.»
این سخنان مصباح به خوبی نشان داد که او هیچ دستی را برای وحدت نخواهد پذیرفت. در حالی آیت‌الله در قم «لاشریک» می‌گوید اعضای جبهه پایداری در تهران از وحدت با دیگر اصول گرایان سخن می‌گویند.

در همین راستا روح‌الله حسینیان از چهره‌های شناخته شده جبهه پایداری در مورد وحدت با دیگر اصول گرایان سخن گفته و تایکد دارد که جبهه پایداری معتقد به وحدت اصولگرایان در انتخابات آینده مجلس است.
این نماینده مجلس شورای اسلامی حتی پا را فراتر گذاشت و اعلام کرد که اصولگرایان قطعا در انتخابات آینده مجلس با یک لیست وارد انتخابات خواهند شد.

نوباوه دیگر عضو جبهه پایداری نیز اعتقاد دارد که این دوره رسیدن به وحدت در میان اصولگرایان اجتناب ناپذیر است چراکه اصولگرایان حتما باید به این خاطر که ممکن است گرایش تازه تری مطرح باشد به یک لیست واحد برسند.
پیش از این دو، مرتضی آقا تهرانی، شاگرد برجسته آیت‌الله مصباح در موسسه امام خمینی ساز ناکوک خود با آیت‌الله قم نشین را کوک کرد. او بر خلاف رهبر معنوی جبهه پایداری می‌گوید این جبهه به منشور اصول گرایی مدنظر تقوی پایبند است.

نماینده جبهه پایداری در مجلس شورای اسلامی در مورد وحدت اصول گرایی می‌گوید: «ما نشست‌هايي را نيز با گروه‌ها و مسئولان اصولگرا داريم تا انشاءالله به نتايج خوبي برسيم. ما بنا داريم خدمت آيت‌الله يزدي برويم لذا اگر بتوانم در همين هفته تعطيلي مجلس خدمت آيت‌الله يزدي برسم، کمال افتخار است.

وي با تاکيد بر اينکه اين ارزش‌ها است که ما را با يکديگر همسو و هم‌هدف مي‌کند يادآور شد:« با توجه به اينکه همه ما ولايتمدار هستيم بايد بهتر بنشينيم و صحبت کنيم.اصولِ «منشور اصولگرايي» که آيت‌الله مهدوي کني و آيت‌الله يزدي نوشته بودند، برگرفته از نظاماتي است که مقام معظم رهبري مطرح کردند و ما به آن پايبند هستيم چرا که اگر به اصول پايبند نباشيم، اصولگرا نيستيم. ما بايد با هم وحدت داشته باشيم و با يکديگر جلو برويم تا حاکميت ولايت که در شخص مقام معظم رهبري تجلي پيدا کرده است را تقويت کنيم.»

این سخنان نشان می‌دهد که اعضای جبهه پایداری در شهر تهران که عمدتا در مجلس شورای اسلامی حضور دارند به این واقعیت پی بردند که برای ماندن در سیاست ایران احتیاج به وحدت با دیگر اصول گرایان دارند. حضور مستقل جبهه پایداری پیامی جز شکست برای این جریان در انتخابات مجلس دهم نخواهد داشت.

آنها برخلاف آیت‌الله مصباح با نگاه واقع گرایانه به صحنه سیاسی ایران نگاه می‌کنند. کوهکن نایب رئیس جبهه پیروان در تحلیل این رفتار اعضای جبهه پایداری می‌گوید:« طیفی از دوستان پایداری که در تهران هستند را "طیف تهران" می‌گویند که بیشتر به واقع گرایی شهرت دارند و گروهی دیگر از آنان که در قم ساکن هستند و به "طیف قم" شهرت دارند، کمی از واقع گرایی فاصله گرفته اند و حال و هوای آرمانی دارند.»

به نظر می‌رسد همین آرمانگرایی باعث شده است تا آیت‌الله مصباح یزدی در قم و تهران فضایی پر از تنهایی را تجربه کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:۴٧

   

پر مبحث ترین ها