سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دیلی استار لبنان: مجلس آینده، مجلس حامیان حسن روحانی خواهد بود

بروز شده : ٩-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٠٧    نسخه چاپی    
سفر محمدجواد ظریف به کشورهای حاشیه خلیج فارس در پایان سال 2013 حضور امیر کویت در ایران را به دنبال داشت که از زمان انقلاب بی سابقه بود. سفر اردوغان به ایران نیز روابط تهران و انکارا را در شرایط بسیار خوبی قرار داده است.
روزنامه دیلی استار چاپ لبنان نوشت: حسن روحانی در نخستین سال ریاست جمهوری خود ثابت کرده است که فردی تواناست که برنامه ی احیا دیپلماسی و مدیریت اقتصادی خود را پیش برده است. او در سازمان ملل به عنوان رئیس جمهور قدرتمند کشوری با ثبات و جویای صلح در منطقه ی پر از آشوب ظاهر شد.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب»، مشکل بزرگ روحانی تندروهای جریان اصولگرایی هستند که مذاکرات با آمریکا را نادرست توصیف کرده اند.

بزرگترین ضربه ای که تاکنون به روحانی خورده است، عدم رای اعتماد به فرجی دانا توسط مجلس بود که از اختیارات خود در جهت بازگرداندن اساتید و دانشجویان ستاره دار استفاده کرده بود.

در ادامه این مقاله آمده است: بسیاری از تندروهای جریان اصولگرا به شدت از مذاکرات هسته ای خشمگین هستند. روحانی در سال 2003، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران بود و مذاکرات هسته ای با اتحادیه اروپا را هدایت کرد.

باتوجه به فضای داخل ایران، اگر این دور از مذاکرات هسته ای پیشرفتی نداشته باشد، انتقادات تندروها از روحانی اوج می گیرد. با این حال، رویکرد آشتی جویانه ایران و دیپلماسی محتاطانه آن بدین معناست که گناه شکست مذاکرات به گردن واشنگتن خواهد افتاد نه تهران.

دیدار اخیر روحانی با پوتین رئیس جمهور روسیه به همکاری اقتصادی نزدیکتر تهران و مسکو اشاره دارد. این همکاری در صورت شسکت مذاکرت و تشدید تحریم ها به شدت می تواند ارزشمند باشد.

بعلاوه، روابط تجاری و سیاسی بین ایران و چین در حال بهبود است. به همین ترتیب، حضور ناو چین در ایران که طی هفته های اخیر صورت گرفت، اقدامی بی سابقه بود.

هر اتفاقی که برای مذاکرات هسته ای بیافتد، روحانی استدلال خواهد کرد که دیپلماسی او جایگاه ایران را بهبود بخشیده و موجب حفظ منافع ملی شده است.

سفر محمدجواد ظریف به کشورهای حاشیه خلیج فارس در پایان سال 2013 حضور امیر کویت در ایران را به دنبال داشت که از زمان انقلاب بی سابقه بود. سفر اردوغان به ایران نیز روابط تهران و انکارا را در شرایط بسیار خوبی قرار داده است.

زمانیکه بحث سیاست اقتصادی پیش می آید، روحانی همواره امیدوار به لغو تحریم ها در نتیجه توافق هسته ای بوده است. با این حال او زیرک است و تمامی تخم مرغ های خود را در یک سبد قرار نداده و نرخ تورم را کاهش داده و مدیریت مالی بهتری داشته است.

روحانی همچنین در داخل کشور موفق به اجماع گسترده گروه های سیاسی از جمله اصلاح طلبان و حامیان آیت الله هاشمی رفسنحانی رئیس جمهور پرگماتیک سابق ایران و بسیاری از اصولگرایان مخالف احمدی نژاد شده است.

این می تواند باعث تشکیل اتحادی شود که بتواند اکثریت را از دست اصولگرایان در مجلس آینده دربیاورد. در حقیقت، در مجلس آینده ایران شاهد حضور نمایندگانی خواهیم بود که حامی دولت روحانی خواهند بود. این موضوع، باعث تقویت حسن روحانی خواهد شد.

عرصه سیاسی ایران به طرز شگفت انگیزی غیرقابل پیش بینی است، اما هفتمین رئیس جمهور ایران با مهارت، شکیبایی و شهامت در حال غلبه بر مشکلات خود است.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٧-١٣٩٣, ١٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها