سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرایی چرخش آرژانتین به سمت ایران

از سوی دیگر به دنبال اختلافاتی که دولت آرژانتین با بریتانیا درخصوص جزایر مالويناس(فالكند) داشت، مشخص شد که یهودیان و صهیونیست‏‎ها به‌عنوان ستون پنجم دولت بریتانیا علیه ملت آرژانتین اقدام کرده و می‎کنند.
میرقاسم مومنی در روزنامه دنیای اقتصاد نوشت:
اگر نگاهی به روابط ایران و آرژانتین داشته باشیم، درمی‎یابیم که روابط دو کشور بعد از انقلاب، همواره خوب و در حال توسعه بوده‌است؛ اما بعد از جریان انفجار آمیا (مرکز یهودیان آرژانتین)، محافل صهیونیستی و آمریکایی، ایران را متهم به اين ماجرا كردند.

با این حرکت، عملا روابط دو کشور به حالت تعلیق درآمد و روابط اقتصادی، فرهنگی و سیاسی فیمابین معلق گردید؛ اما با گذشت زمان و افشای واقعیت‌های این انفجار، عوامل واقعی پشت پرده این عملیات تروریستی مشخص شد.

طبق تحقیقاتی که مسوولان آرژانتینی انجام دادند، مشخص شد که برخی از عوامل سرویس اطلاعاتی اسرائیل(موساد) در این حملات نقش داشته‌اند و بیشترین هدف آنها از این اقدام، جلب کمک‌های جهانی برای رژیم صهیونیستی و محدود کردن حضور ایران در آمریکای لاتین بوده است.

زمانی که خانم کریستینا فرناندز، رئیس‌جمهور آرژانتین شد، سیاست مستقل و براساس منافع ملی را به‌عنوان سیاست واقعی کشور تنظیم کرد که این امر موجب ناراحتی لابی صهیونیسم و آمریکا نسبت به سیاست‎های او شد.

از سوی دیگر به دنبال اختلافاتی که دولت آرژانتین با بریتانیا درخصوص جزایر مالويناس(فالكند) داشت، مشخص شد که یهودیان و صهیونیست‏‎ها به‌عنوان ستون پنجم دولت بریتانیا علیه ملت آرژانتین اقدام کرده و می‎کنند.

آرژانتین در جایگاه یکی از کشورهای قدرتمند از نظر سیاسی و اقتصادی که نقش ممتازی در تحولات سیاسی منطقه دارد در شرایط فعلی به دنبال اعمال سیاست‎های مستقل در منطقه آمریکای لاتین و جهان است. مواضعی که او در سازمان ملل اتخاذ کرد نیز نشانگر واقع‌بینی و درک مسائل روز جهانی و سرخوردگی از وعده و وعیدهای ایالات متحده آمریکا در چند سال گذشته است.

همچنین آرژانتین پیش‌تر یکی از صادرکنندگان بزرگ محصولات دامی و کشاورزی به ایران بود اما با مساله انفجار آمیا و تقلیل روابط دو کشور، بازار پر سود ایران از دست آرژانتین خارج شد و این امر سالانه چندین میلیون دلار زیان به شرکت‎های آرژانتینی وارد کرد.

به همین دلیل در شرایط فعلی، رئیس‌جمهوری آرژانتین درصدد بهبود روابط با ایران و ایجاد سیاست مستقل نسبت به مسائل مربوط به آرژانتین برآمده است. به نظر می‎رسد در این موقعیت، فرصتی برای دو کشور برای بهبود روابط و حل مشکلات فی‌مابین به وجود آمده است که مهم‌ترین آن تشکیل کارگروه مشترک با هدف حل بی‌طرفانه پرونده آمیا است. درنهایت سخنان اخیر فرناندز درواقع یک پیروزی برای ایران محسوب می‌شود، زیرا او در سخنانش جنایت‎های اسرائیل و آمریکا را علیه یهودیان آرژانتین افشا کرد.
منبع: دنیای اقتصاد
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٧-١٣٩٣, ٠٩:٢٠

   

پر مبحث ترین ها