سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

گزارش گاردین از عملکرد هسته‌ای و اقتصادی روحانی و احمدی‌نژاد

روحانی توانست موفقیت هایی را کسب کند و پس از توافق ژنو نرخ تورم در این کشور را از 45 درصد به 20 درصد کاهش دهد و ارزش واحد پول ملی ایران را با ثبات نگه دارد، آن هم پس از آنکه ریال 80 درصد از ارزش خود را در سال های اخیر از دست داده بود.
توافق با ایران برای باثبات کردن خاورمیانه حیاتی است و این فرصت باید مغتنم شمرده شود.

گاردین در گزارشی در اینباره می نویسد؛ مذاکرات هسته ای میان ایران و کشورهای گروه 1+5 که از سال گذشته آغاز شده بود، همچنان ادامه دارد و هفته‌ی گذشته نیز در حاشیه برگزاری مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک پیگیری شد. هفته گذشته نیز دیوید کامرون، نخست وزیر انگلیس با حسن روحانی رئیس جمهوری ایران دیدار کرد، دیداری برای نخستین بار پس ازانقلاب سال 1979 ایران.
این گزارش ادامه داده است؛ جو میان ایران و غرب بهبود یافته است اما با این حال، نمی توان این حقیقت را پنهان کرد که تنها دستاورد این روند دیپلماسی میان طرفین تعلیق بخش های مهمی از برنامه غنی سازی ایران در مقابل متوقف شدن بخش دیگری از تحریم هاست که همگی برگشت پذیر هستند.

اکنون اما زمان مهمی است، تا 24 نوامبر آخرین فرصت باقی مانده تا دستیابی به توافق نهایی تنها 8 هفته زمان باقی است و اختلاف نظرهای اساسی بر سر میزان غنی سازی در ایران همچنان باقی مانده است.
تقریبا تنش زدایی در دوران محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران غیرممکن بود. در دوران احمدی نژاد، مذاکرات هسته ای هیچ پیشرفتی نداشت و وی عملکرد اقتصادی بدی را از خود برجای گذاشت و خواستار حذف اسرائیل شد.

در آگوست سال 2013 میلادی اما، حسن روحانی، روحانی تحصیلکرده در بریتانیا که شعار اعتدال در همه چیز را مطرح می کرد توانست با ائتلاف با اصلاح طلبان و همچنین حمایت رهبر ایران به پیروزی برسد.
روحانی توانست موفقیت هایی را کسب کند و پس از توافق ژنو نرخ تورم در این کشور را از 45 درصد به 20 درصد کاهش دهد و ارزش واحد پول ملی ایران را با ثبات نگه دارد، آن هم پس از آنکه ریال 80 درصد از ارزش خود را در سال های اخیر از دست داده بود.

با این حال باید گفت که آمریکا و متحدانش نتوانستند موفقیت های مورد نظر خود را در دخالت در سیاست داخلی ایران کسب کنند اما باید آگاه باشند که ادامه موفقیت های سیاسی روحانی و آنچیزی که بیشتر از همه به عملکرد وی کمک خواهد کرد، تا حد زیادی به موفقیت دولت روحانی در مذاکرات فعلی هسته ای وابستگی دارد.
به گزارش نامه نیوز،اگر روحانی موفق شود و تحریم ها کنار گذاشته شوند. ایران می تواند به سرعت شاهد افزایش فروش نفت خود به 2.2 میلیون بشکه در روز شود و به 100 میلیارد دلار دارایی بلوکه شده خود دست پیدا کند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:٣۵

   

پر مبحث ترین ها