سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پیامدهای اظهارات جنجالی جو بایدن

دولت امارات در همین رابطه در بیانیه ای گفت که این سخنان "شگفت آور" بوده و به معنای "نادیده گرفتن نقش امارات در مبارزه با گروه های تروریستی و تندرو است".
جو بایدن، معاون رئیس جمهوری آمریکا به دلیل اظهاراتش در این باره که ترکیه در قدرت گرفتن گروه داعش نقش داشته، از این کشور عذرخواهی کرد.

بایدن روز پنج شنبه (دوم اکتبر) در سخنانی در دانشگاه هاروارد گفته بود که عملکرد متحدان منطقه ای آمریکا، از جمله ترکیه، امارات متحده عربی و سایر کشورهای حوزه خلیج فارس در قدرت گرفتن گروه دولت اسلامی در سوریه و عراق موثر بوده است.

به گفته بایدن، این کشورها با حمایت مالی و تسلیحاتی از گروههای تروریستی که با نیروهای دولتی سوریه می جنگند، به قدرت گرفتن گروه تروریستی داعش کمک کردند.

در پی سخنان بایدن، دفتر او روز گذشته ( شنبه ۴ اکتبر) اعلام کرد: "معاون رئیس جمهور از هرگونه اشاره ضمنی مبنی بر این که ترکیه و یا دیگر متحدان آمریکا در منطقه عمدا با در اختیار قرار دادن تجهیزات به رشد گروه داعش کمک کرده اند، عذرخواهی کرده است."

رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه واکنش خشم آلودی به این سخنان داشت و امارات متحده عربی گفته که از اظهارات بایدن شگفت زده شده است.

دولت امارات در همین رابطه در بیانیه ای گفت که این سخنان "شگفت آور" بوده و به معنای "نادیده گرفتن نقش امارات در مبارزه با گروه های تروریستی و تندرو است".

در بخش دیگری از این بیانیه همچنین از بایدن خواسته شده تا درباره سخنان خود که برداشتی غلط را درباره نقش امارات ارائه می دهد، توضیح دهد.

امارات یکی از متحدان ائتلاف به رهبری آمریکا در حملات هوایی علیه تروریست های داعش در سوریه است.

بحرین، اردن، قطر و عربستان سعودی از جمله دیگر متحدان در این ائتلاف به شمار می روند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٣-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:۴٨

   

پر مبحث ترین ها