سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما دیگر خواستار تعطیلی برنامه غنی سازی ایران نیست

عقب‌نشینی اوباما در شیوه بیان وی نیز ملموس و قابل‌مشاهده است. چند سال پیش، وی سوگند یاد کرد از تمامی عناصر قدرت در آمریکا به منظور جلوگیری از برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران استفاده نماید. اما هفته گذشته در اظهاراتی عنوان کرد: «آمریکا به دنبال یک راه‌حل دیپلماتیک برای حل موضوع هسته‌ای ایران است.
اندیشکده بنیاد دفاع از دموکراسی نوشت: تغییر رویکرد دولت اوباما در طی سال‌های اخیر در قبال موضوع برنامه هسته‌ای ایران و اتخاذ راه‌حل‌های دیپلماتیک برای برون‌رفت از این بحران شرایط بهتری را برای ایران فراهم آورده است و از سوی دیگر ظهور گروه تروریستی داعش در منطقه در حال حاضر برای ایران منافع بسیاری را با خود به همراه داشته است.

به گزارش تیک، باراک اوباما در سخنرانی خود در مجمع عمومی سازمان ملل متحد مناقشه و جنگ در منطقه خاورمیانه را "جنگی بدون برنده” خواند اما شواهد موجود حاکی از آن است که وی در اشتباه است. در واقع ایران منافع قابل‌توجهی را در این میان به دست خواهد آورد. این امر باید ما را تا حدی نگران سازد.

«مارک دوبوویتز» کارشناس مسائل هسته ای معتقد است رویکرد اوباما از ” نابودی و افشاسازی” به سوی "قطع اتصال، تعویق و بازدارندگی” سوق پیدا کرده است. به عبارت دیگر، رئیس‌جمهور آمریکا در ابتدا خواستار آن بود که ایران عناصر کلیدی و مهم برنامه هسته‌ای خود را "نابود” و در مورد اقدامات و فعالیت‌های پیشین و گذشته برنامه هسته‌ای خود "افشاسازی” کنند.

در حال حاضر، به نظر می‌رسد که وی به دنبال "قطع اتصال” برخی از سانتریفیوژهای برنامه هسته‌ای ایران و کاهش گاز اورانیوم مورد نیاز آنها (که هر دو به راحتی قابل بازگشت هستند)، "به تعویق انداختن” خواسته‌های آمریکا تا پس از امضاء و انعقاد قرارداد و در نهایت امید به این موضوع که از طریق بازرسی‌های پیشرفته و حفظ اهرم اقتصادی غرب (اعمال تحریم‌ها) از گریز هسته‌ای ایران و دستیابی این کشور به تسلیحات هسته‌ای "جلوگیری” شود. البته در مورد تحریم‌ها نیز باید گفت ما دیگر شاهد تحریم‌های چندانی نیستیم چرا که یکی از مقامات ارشد مذاکرات در حال حاضر وعده داده که بلافاصله پس از انعقاد توافق بسیاری از تحریم‌های عمده علیه ایران به حالت تعلیق در خواهند آمد.

عقب‌نشینی اوباما در شیوه بیان وی نیز ملموس و قابل‌مشاهده است. چند سال پیش، وی سوگند یاد کرد از تمامی عناصر قدرت در آمریکا به منظور جلوگیری از برنامه تسلیحات هسته‌ای ایران استفاده نماید. اما هفته گذشته در اظهاراتی عنوان کرد: «آمریکا به دنبال یک راه‌حل دیپلماتیک برای حل موضوع هسته‌ای ایران است. و این موضوع در صورتی محقق خواهد شد که ایران از این فرصت تاریخی خود استفاده نماید. پیام من به رهبران و مردم ایران بسیار ساده است: اجازه ندهید چنین فرصتی از دست برود.» اما به‌راستی آیا این یک فرصت است؟

اما بهتر است در این میان به موضوع ظهور گروه تروریستی داعش نیز اشاره کرد. ظهور گروه داعش به عنوان گروهی بدوی و تروریستی شرایط را به گونه‌ای فراهم آورده است تا این موضوع که ایران (بر طبق اظهارات وزارت امور خارجه آمریکا) به آسانی فراموش شود.

این خروج کامل نیروهای نظامی آمریکا از عراق بود (بدون آنکه حتی یک نیروی نظامی آمریکایی در این کشور باقی بماند) که زمینه‌ای را برای شروع تصمیم‌گیری‌ها و تلاش‌های ایران در بغداد مهیا ساخت. پاسخ و عکس‌العمل منفعلانه اوباما نسبت به حکومت بشار اسد، خلأ و فضایی را ایجاد کرد که به سرعت توسط مبارزان جهادی پر شد.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:٠٢

   

پر مبحث ترین ها