سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

چرا آمریکا به ناگهان علاقمند به مذاکرات دوجانبه با ایران شد؟

روحانی با اشاره به این که لغو تحریم های غرب علیه ایران باید از بند های قطعی توافق نامه آینده باشد، اعلام کرد: «ما باید در رابطه با این مساله، قرار های جسورانه ای اتخاذ کنیم».
کامرسانت نوشت: ایران و «گروه 1+5» قدرت های جهانی قصد دارند تا قبل از 24 ماه نوامبر، تمامی اختلاف نظرات در راه عقد توافقنامه تاریخی در رابطه با حل و فصل مساله هسته ای ایران را رفع کنند.

نمایندگان طرفین براساس نتایج حاصل از دور جدید مذاکرات که در نیویورک برگزار شد، این خبر را اعلام کرده اند. به رغم چانه زنی های بسیار، ایران و «گروه 1+5» برای مذاکراتی که قرار است به حل و فصل بحران هسته ای ایران و لغو تحریم های اعمالی علیه تهران ختم شود، جایگزینی نمی بینند.

نتیجه تلاش های انجام شده در نیویورک، ایجاد پیشرفت در روند مذاکرات با تهران در رابطه با مساله غنی سازی اورانیوم و نوع فعالیت تاسیسات هسته ای ایران در آینده بوده است. این نتایج باعث شد تا شرکت کنندگان در مذاکرات با خوشبینی محتاطانه ای در خصوص عقد توافقنامه هسته ای با تهران تا قبل از 24 ماه نوامبر سخن بگویند.

سرگی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه فدراتیو، در مصاحبه ای با نشریه «بلومبرگ»، نتایج مقدماتی روند مذاکرات با تهران را این گونه تفسیر کرد: «ما در مسیر صحیحی گام برمی داریم. در رابطه با توافقنامه می توان گفت که در خصوص حدود 95 درصد از آن توافق حاصل شده است». در حقیقت، به گفته وی، 5 درصد از آن به مسائل بسیار دشوارتری مربوط می شود ، اما « تا 24 ماه نوامبر هنوز دو ماه فرصت باقی است».

همتاهای غربی وزیر روسی نیز مانند او خوشبینی محتاطانه ای نشان داده اند. فرانک والتر اشتاین مایر، وزیر امور خارجه آلمان، براساس نتایج حاصل از دور مذاکرات نیویورک با تهران اعلام کرد که طرفین «به طور بی سابقه ای، به عقد توافقنامه نزدیک شده اند». و جان کری، وزیر امور خارجه امریکا، ابراز امیدواری کرد که «در هفته های آینده، ایران و شش قدرت جهانی موفق خواهند شد به توافقنامه ای دست یابند که پاسخگوی منافع تمام جهان خواهد بود».

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، که در 69 مین نشست مجمع عمومی سازمان ملل متحد شرکت کرده بود، نیز سخنان نمادینی ایراد کرد. در حقیقت او بوده که بر سرچشمه برقراری مجدد روابط میان تهران و غرب ایستاده بود و بعد از پیروزی در انتخابات در ماه ژوئیه سال گذشته، موفق شد، مذاکرات هسته ای تهران با «گروه 1+5» را که در دوره محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور سابق ایران، به بن بست رسیده بود، از سر گیرد.

رئیس جمهور ایران در سخنرانی خود از پشت تریبون سازمان ملل متحد اعلام کرد که «مصالحه و توافق در رابطه با این مساله، به نفع همه است». به گفته وی، علت تغییر مشی تهران در رابطه با غرب، «اراده ملتشان» بوده است و نه سیاست تهدید و تحریمی که قدرت های غربی در پیش گرفته بودند.

در این میان، روحانی در کنفرانس مطبوعاتی خود در نیویورک گله کرد که «روند دستیابی به پیشرفت در مذاکرات با «گروه 1+5» در روزهای اخیر، بسیار کند بوده است». اما، این سخن نشان از ضرورت اتخاذ سریع تدابیر داشت، نه وجود مشکلات لاینحل در روند مذاکرات.

روحانی با اشاره به این که لغو تحریم های غرب علیه ایران باید از بند های قطعی توافق نامه آینده باشد، اعلام کرد: «ما باید در رابطه با این مساله، قرار های جسورانه ای اتخاذ کنیم».

کارشناسان نیز به نزدیک بودن زمان عقد توافقنامه تاریخی اشاره می کنند. دیمیتری پولیکانوف، معاون رئیس مرکز مطالعات سیاسی روسیه، به نشریه «کامرسانت» گفت: «مذاکرات میان ایران و «گروه 1+5» در مرحله نهائی قرار دارد و ظاهرا، زمان عقد قرارداد بسیار نزدیک است. توقف روند مذاکرات نیز بعید به نظر می رسد».

به گفته وی، یکی از عواملی که باعث فعال شدن گفتگوهای دوجانبه با تهران شد، تمایل شدید امریکا به آن بوده که برای «مبارزه با داعش» ناگهان به ایران نیاز پیدا کرده است.

وی افزود: «برای جهان، این به معنای حل و فصل دیپلماتیک مساله هسته ای ایران خواهد بود که سال ها است ادامه دارد و برای روسیه نیز یعنی، مشی اش در حل و فصل صلح آمیز مساله ایران صحیح بوده است. در حال حاضر، برای مسکو که در شرایط رویارویی با غرب قرار گرفته، احساس «صحیح بودن مشی اش» بسیار مهم است.

منبع: تیک
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:٠٣

   

پر مبحث ترین ها