سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اخضر ابراهیمی: نفوذ ایران در سوریه بیشتر از نفوذ روسیه است

من شخصا از رهبران عراق خواستم طارق عزیز را اعدام نکنند در غیر این صورت او را به مانند دیگران اعدام می کردند. داعش از این رفتارها و تندروی ها به وجود آمد. اگر خواهان دست یابی به راه حل سیاسی هستیم باید این اقدامات را اصلاح کنیم. راه های نظامی به تنهایی نتیجه نمی دهند.
اخضر ابراهیمی گفت: با ایران گفتگو کنید تا بتوانید در سوریه به نتیجه برسید.

به گزارش عصرایران به نقل از روزنامه القدس العربی چاپ لندن، نماینده سابق سازمان ملل متحد و اتحادیه عرب در امور سوریه که در همایشی در لندن سخن می گفت؛ اظهار داشت: داعش، نتیجه اشتباهات آمریکا در عراق است.

اخضر ابراهیمی اضافه کرد: بدون مشارکت ایران، حل مسئله سوریه بسیار سخت است زیرا نفوذ ایران در سوریه بالاتر از نفوذ روسیه است.

ابراهیمی در همایشی با عنوان " نزاع در سوریه و تاثیر آن بر همسایگانش" در لندن افزود: باید طرف های دیگری را علاوه بر خانواده اسد در رهبری سوریه مشارکت داد. افراد دیگری به جز فاروق الشرع معاون رئیس جمهور در بخش های سیاسی و نظامی وجود دارند که نسبت به تصمیمات رهبری مرکزی سوریه، ناراضی هستند. من این موضوع را شخصا به بشار اسد رئیس جمهور سوریه گفتم.

نماینده پیشین سازمان ملل متحد در کشورهای لبنان، عراق و افغانستان ادامه داد: داعش و همپیانانش و گروه های همسو در سوریه و عراق در نهایت شکست می خورند اما هر کسی که بخواهد این شکست را عملی کند باید در این باره با ایران گفتگو کند زیرا این طرف ها نمی دانند که ایران در سوریه نفوذ دارد. نفوذ ایران در سوریه بیشتر از نفوذ آمریکا در اسرائیل است.

او با انتقاد از شیوه ای که آمریکایی ها عراق را به گروه های مذهبی سپردند گفت: این گروه ها در عراق راه انتقام گیری از مخالفانشان را در پیش گرفتند. آنها تنها از صدام حسین و افراد نزدیک به وی انتقام نگرفتند بلکه از همه افسران و هر سرباز رزمنده ای که در راه کشورش مبارزه کرد انتقام گرفتند. بیشتر این افراد هم اکنون در گروه های اسلامگرای مخالف دولت های عراق و سوریه حضور دارند.

ابراهیمی این سؤال را مطرح کرد که طارق عزیز چه گناهی داشت که به مدت 13 سال در زندان باقی بماند این در حالی است که او 80 ساله شده است و هیچ جنایتی را مرتکب نشده که شایسته اهانت و شکنجه باشد.

"طارق عزیز" وزیر خارجه عراق در دوره ریاست جمهوری صدام حسین بود که پس از سقوط بغداد در حمله نظامی 2003 آمریکا، خود را تسلیم نظامیان آمریکایی کرد. او سپس در بغداد به همراه صدام، محاکمه و به اعدام محکوم شد اما این حکم اجرا نشده است.
طارق عزیز یکی از شهروندان مسیحی عضو حزب بعث عراق بود.

اخضر ابراهیمی افزود: من شخصا از رهبران عراق خواستم طارق عزیز را اعدام نکنند در غیر این صورت او را به مانند دیگران اعدام می کردند. داعش از این رفتارها و تندروی ها به وجود آمد. اگر خواهان دست یابی به راه حل سیاسی هستیم باید این اقدامات را اصلاح کنیم. راه های نظامی به تنهایی نتیجه نمی دهند.

وزیر خارجه پیشین الجزایر ادامه داد: سوریه نباید سرنگون شود در غیر این صورت حکومت های دیگری در منطقه یکی پس از دیگری سقوط می کنند. کشورهای منطقه خاورمیانه تجزیه نمی شوند و توافقنامه سایس پیکو بسیار قوی تر از آن است که برخی فکر می کنند. کشورهای فعلی در خاورمیانه به همین شکل جغرافیایی باقی می مانند اما تغییراتی در حکومت های آنها روی می دهد.

اخضر ابراهیمی افزود: بشار اسد رئیس جمهور سوریه فکر می کرد به سرعت بر مخالفانش پیروز می شود. در مقابل، مخالفان هم فکر می کردند در چند هفته می توانند بشار اسد را شکست بدهند. هر دو اشتباه می کردند. بشار اسد باید بخشی از راه حل در این مرحله از حل بحران سوریه باشد اما باید سوریه جدیدی ایجاد کرد.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٧-١٣٩٣, ١٢:٢۴

   

پر مبحث ترین ها