سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

اوباما توافق هسته ای را بعید می داند اما به دلیل انتخابات، به شدت دنبال آن است

این منابع معتقدند دموکرات‌ها به علت موقعیت ضعیف خود در انتخابات نیاز به توافق با تهران دارند زیرا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان از آنان پیش افتاده‌اند.
الحیات نوشت: به گفته ی منابع ایرانی، مذاکرات وین و نشست های وزیر خارجه ایران و همتایانش به شدت به منظور یافتن راه حل حائز اهمیت است.

پس از تاکید طرفین مذاکرات هسته ای بر مواضع خود در نیویوک، عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران از احتمال تمدید مذاکرات هسته ای در صورت تاکید پنج بعلاوه یک بر روی مواضع خود سخن گفت.

منابع ایرانی به «الحیات» گفتند شکست مذاکرات وین در دستیابی به نتایجی که امضای توافقنامه نهایی را تسهیل کند، به معنای حرکت به سوی توقف مذاکرات در سطح وزیران و روی آوردن به توافق موقت پس از تمدید مذاکرات است.

منابع دیپلماتیک نیز گفتند باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا دستیابی به توافق تا پیش از مهلت 24 نوامبر را بعید دانسته است هرچند دولت آمریکا مایل است تا پیش از انتخابات میان دوره‌ای کنگره که قرار است 4 نوامبر برگزار شود، توافق به دست آید.

این منابع معتقدند دموکرات‌ها به علت موقعیت ضعیف خود در انتخابات نیاز به توافق با تهران دارند زیرا نظرسنجی‌ها نشان می‌دهد جمهوری‌خواهان از آنان پیش افتاده‌اند.

به گفته این منابع، به احتمال زیاد در پنج هفته باقی‌مانده از مذاکرات، فشار زیادی بر دوطرف وارد خواهد شد به ویژه آن که اوضاع منطقه نیز ناآرام است.

منابع مستقل معتقدند دولت آمریکا با چند گزینه مواجه است: پایان دادن به مذاکرات بدون هیچ توافقی که به معنای بازگشت شرایط به دوره پیش از توافق نوامبر 2013 بین ایران و شش قدرت جهان است؛ یا دستیابی به راه حلی میانه در چارچوب «توافق موقت» تا مذاکرات بعد از تمدید شدن مهلت آن از سر گرفته شود، یا لغو محدودیت زمانی تا هنگامی که شرایط برای امضای توافقنامه نهایی فراهم شود.

افرادی پیش‌بینی کرده‌اند که اگر دوطرف به توافق -نهایی یا موقت- دست نیابند اوضاع منطقه به هم خواهد ریخت زیرا چنین رویدادی به این معنا خواهد بود که دوطرف یا یکی از آنها مایل است تحولات منطقه به روی هر احتمالی باز بماند.

منبع: تیک
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠٧-١٣٩٣, ٢٢:۴٨

   

پر مبحث ترین ها