سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

همايش اصولگرايان از نگاهي ديگر؛ غايبان ناراضي/ مساله اي با عنوان «احمدي نژادي ها و پايداري ها»

در تصاويري که از اين جلسه مخابره شد چهره هاي مهمي از کابينه دکتر محمود احمدي نژاد ديده مي شد. همان افرادي که برخي از آنها در دوره صدارت مورد نقد و اعتراض اصولگرايان بودند و درست در همين تصاوير مي شد جاي خالي چهره هاي مهمي از اصولگرايان را هم حس کرد.
شنبه اي که گذشت روز مهمي براي اصولگرايان بود.به گزارش سرويس سياسي خبرگزاري آريا ،در اولين روز هفته گذشته اصولگرايان شاهد برگزاري همايشي بودند که يک سخنران ويژه داشت؛«آيت الله مصباح يزدي».
اهميت سخنراني آيت الله مصباح از آنجا ناشي مي شد که او پيش از اين در ديدار با حجت الاسلام تقوي در پاسخ به دغدغه‎اي مبني بر ضرورت وحدت ميان اصولگرايان گفته بود: «همانطوري که توقع يکي‌بودن فتاواي همه مراجع در احکام شرعي بيجاست، توقع اينکه در مسايل اجتماعي نيز بين افراد وحدت نظر حقيقي حاصل شود، غيرواقع‌بينانه است، مخصوصا با توجه به اينکه در مسايل اجتماعي افراد با موضوعات سروکار دارند و نه فقط احکام؛ لذا اتحاد نظر در چنين مسايلي شبيه به محال است.»

آيت‌الله مصباح‌يزدي ادامه داده بود: «اينکه با چندنفر جلساتي را برگزار کرده، تصميم بگيريم و بعد بخواهيم که همگان تابع ما شوند تا وحدت حاصل شود، اين شيوه نه اصولگرايي است و نه مردمسالاري واقعي؛ نه با شيوه عقلا سازگاري دارد و نه با شرع، بلکه اين از قبيل همان فريب‌کاري‌هايي است که ديگران انجام مي‌دهند.» او با اشاره به اينکه اگر قصد تقارب نظرات وجود دارد، بايد يک نوع همفکري وجود داشته باشد تا افراد، نظرات و دلايل خود را مطرح کنند، ادامه داد: «براي کم‌شدن اختلافات و نزديک‌شدن نظرات افراد به يکديگر، بايد نظر افرادي که کمابيش نظرشان در ديگران اثر دارد، گرفته شود و آنها نيز دلايل و ملاک خود را مطرح کنند؛ اگر استدلالي صحيح و منطقي بود بايد پذيرفته شود و اگر هيچ استدلالي پذيرفته نشد يا داراي نقص بود، براي انتخاب روشي يکسان در عمل، راي‌گيري شود. البته بايد اين اصل را با عبرت‌گرفتن از برخي کارهاي گذشته مد نظر قرار داد.»

عضو خبرگان رهبري در بخش ديگري از سخنانش با اشاره به شيوه تعيين مصاديق براي انتخابات مجلس گفته بود: «در انتخاباتي مانند انتخابات مجلس، سخن يک مرجع تقليد از آن جهت که مرجع است، در تشخيص اصلح حجيت ندارد، مگر اينکه نسبت به آن فرد شناخت کاملي داشته باشد که در اين‌صورت حجيت شناخت و راي او ربطي به مقام مرجعيت و فقاهت او ندارد. لذا در چنين موردي که مرجع تقليد، خودش شخصا اصلح را بشناسد، سخن او از آن جهت که شناختش نسبت به اصلح بيشتر است، مي‌تواند مقبول ديگران واقع شود، نه از آن جهت که مرجع تقليد است و اينکه مخالفت با نظر وي مخالفت با مرجعيت تلقي شود، يا افراد مخالف متهم به وحدت‌شکني شوند، حرف باطلي است.»

اين استاد حوزه علميه در ادامه با دفاع ضمني از عملکرد جبهه پايداري در انتخابات رياست‌جمهوري سال92 گفته بود: «گاهي بايد فرد اصلح - ولو راي‌آوري نداشته باشد - مطرح شود تا حداقل مشخص شود هنوز بين مردم اعتقاد و ايمان به اسلام و انقلاب اسلامي وجود دارد. آيا خوب بود از ميان کانديداهاي رياست‌جمهوري هيچ‌کس حرفي از اسلام و انقلاب نزند و همه به فکر ارزاني اجناس و رفع تحريم‌ها باشند؟ آيا نبايد از کسي که ولو راي‌آوري ندارد، اما دغدغه انقلاب و اسلام را دارد، حمايت کرد؟»

حالا او سخنران همان همايشي شده بود که حجت الاسلام تقوي در پي برگزاري آن بود .
اين همايش اما حاشيه هايي مهم داشت ؛ حتي مهمتر از متن.
در تصاويري که از اين جلسه مخابره شد چهره هاي مهمي از کابينه دکتر محمود احمدي نژاد ديده مي شد. همان افرادي که برخي از آنها در دوره صدارت مورد نقد و اعتراض اصولگرايان بودند و درست در همين تصاوير مي شد جاي خالي چهره هاي مهمي از اصولگرايان را هم حس کرد.

اگر چه قاطبه اصولگرايان از کليات برگزاري چنين جلساتي حمايت کرده اند اما برخي از آنان نکات و حاشيه هايي هم وارد کرده اند. يکسال مانده به برگزاري انتخابات مجلس مباحثه بر سر چگونگي رسيدن به وحدت مساله مهمي شده است . بحث اما فقط برسر مدل و نحوه رسيدن به وحدت نيست . حالا هنوز مباحثي مهم که از قبل باقي مانده روي ميز است تا شايد نظرات به يکديگر نزديک شود. نکاتي مانند اصلح مقبول و صالح نامقبول.

يا به تعبيري شفاف تراينکه چه کسي اصولگرا هست و چه کسي نيست و درست همين جاست که روح الله حسينيان اصرار دارد که «بايد اصولگرايان واقعي از غير واقعي مشخص شوند» و در ادامه حرف هايش هم مي گويد :«براي وحدت شرط داريم»

اما تصويري که يک هفته پس از اين همايش پديد آمده چه مختصاتي دارد و ساير اصولگرايان چه نگاهي به آن داشته اند .

سايت خبرآنلاين که رسانه نزديک به دکترعلي لاريجاني و اصولگرايان نزديک به او به شمار مي رود در اين مورد چنين نوشته بود :« از روزي هم که دولت اصولگراي محمود احمدي نژاد بر سر کار آمد طيف جديدي از درون اصولگرايي پا به عرصه سياسي کشور گذاشت که آبشان با سنتي ها و قديمي ترها در يک جوي نمي رفت. اگر تا پيش از آن اصولگرايي با محافظه کاري قرين بود ، اين طيف جديد منادي راديکاليسم سياسي بود. سياست هاي دولت هاي نهم و دهم نيز بر مبناي همين راديکاليسم شکل گرفت. در سياست داخلي شعار مبارزه با اشرافيت سر دادند و حرف از عدالت توزيعي مي زدنند و در سياست خارجي هم مشي تهاجمي به خود گرفتند و بدون در نظر گرفتن مصالح و منافع ملي شعارهاي تند سر دادند.بحثي که باقي ماند و همچنان هم باقي است بحث وحدت است، وحدت بين اصولگرايان. در حقيقت اصل دعوا سر اين است که چگونه اين طيف جديد اصولگرايي که با نوعي از راديکاليسم همراه است را با طيف سنتي و محافظه کار بر سر يک ميز و دور يک هدف جمع کرد؟همايش روز گذشته اصولگرايي نکات جالبي در خود داشت. نخست اينکه همه مي دانند که آيت الله مصباح يزدي به عنوان پدر معنوي طيف جوان تر اصولگرايان است و سنتي ها وقديمي تر ها تا پيش از اين حول محور جامعتين و دو شخصيت اصلي اين دو تشکل يعني آيت الله مهدوي کني و آيت الله يزدي جمع مي شدند. اما در غياب اين دو شخصيت و با وجود اينکه متولي اصلي همايش ديروز جامعه روحانيت مبارز بود، سخنران اصلي همايش ديروز آيت الله مصباح يزدي بود. به نظر مي رسد از سوي ديگر در رديف مهمانان اين برنامه وزنه طيف راديکال بيشتر بود. گويي در حالي که شيخ اصولگرايان سنتي يعني آيت الله مهدوي کني در بستر بيماري است ، جوان ترها و راديکال تر ها بيشتر مجال بروز و ظهور پيدا کرده اند.»
در ادامه اين گزارش آمده بود:« تعداد زيادي از وزرا و اعضاي دولت محمود احمدي نژاد حضور داشتند. همچنين بسياري از اعضاي جبهه پايداري که حامي محمود احمدي نژاد بوده اند نيز حاضر بودند. از سوي ديگر تعداد افرادي که از جامعه روحانيت مبارز حضور دارند کم هستند. از جامعه مدرسين حوزه علميه قم هم کسي حاضر نشده است. به نظر مي رسد همايش ديروز بيش از آنکه همايش وحدت اصولگرايان باشد همايش حاميان گذشته و امروز احمدي نژاد بوده است. سوال اينجاست که چرا خود احمدي نژاد در همايش ديروز نبود؟ به نظر مي رسد احمدي نژاد بزرگترين غايب همايش اصولگرايان در تهران بوده است.»

يا در نگاهي ديگر سايت تابناک که رسانه نزديک به دکتر محسن رضايي به شمار مي رود هم در گزارشي با عنوان«مهم‌ترين غايبان مانور وحدت اصولگرايان چه کساني بودند؟» چنين نوشته بود :«وزن اصولگراياني که در همايش روز شنبه همگرايي اصولگرايان غايب بودند، از وزن آنهايي که حضور داشتند، به مراتب بيشتر بود. دليل اين رويداد هر چه باشد، از اختلافات فکري و تاريخي گرفته تا نگاه‌هاي متفاوت نسبت به شيوه اداره کشور، اين را نمي‌توان ناديده گرفت که اين همايش بيش از آنکه نشانه همگرايي اصولگرايان باشد، نشان‌دهنده آغازي براي همراه شدن آنان در آينده بود. » در ادامه اين گزارش آمده بود :«دست‌کم هشت دسته مهم از اصولگرايان را مي‌توان بر‌شمرد که فعلا ترجيح داده‌اند همگرايي با شرايط و ضوابط کنوني را نپذيرند. نماد دسته اول، علي‌اکبر ناطق نوري است؛ چهره کليدي سابق اصولگرايان، اکنون اين قدر از اصولگرايان فاصله گرفته که احتمالا اصولگرايان از نگاه داشتن وي در جناح خود و متمايل نشدن وي به دولت يازدهم و هواداران اصلاح‌طلب آن نااميد شده‌اند. بخش قابل توجهي از بزرگان سياسي و پرسابقه جناح راست در اين دسته قرار مي‌گيرند. لاريجاني و ولايتي تا حدي شبيه ناطق نوري هستند. به ويژه ولايتي که پس از انتخابات به ضربه زدن به نامزد مورد علاقه آيت‌الله مصباح در انتخابات نيز متهم شد. علي لاريجاني نيز با وجود خاستگاه سياسي خاص خود، در جايگاه رياست مجلس از کمتر تلاشي براي حمايت از دولت فروگذار کرده است. پس از اين گروه، برخي از نيروهاي قديمي اصولگرايان مانند پورمحمدي و رحماني فضلي هستند که اکنون در عضويت دولت يازدهم قرار دارند. پيوستن چنين افرادي به اتحادي از اصولگرايان که ضوابط و شرايط آن را آيت‌الله مصباح از اصلي‌ترين مخالفان فکري و نظري دولت تعيين کند نيز دور از ذهن است. حجت‌‌الاسلام ابوترابي‌فر و باهنر، نامزدهاي اوليه انتخابات رياست جمهوري سال 92 که البته به رقابت پاياني نرسيدند نيز در همايش اصولگرايان نبودند. در اين بين غيبت باهنر قابل توجه‌تر است، به ويژه به اين دليل که او اکنون جايگاهي‌ دارد که پيش از اين مرحوم عسگراولادي در آن مستقر بود. رهپويان و ايثارگران نيز چهره‌هاي قابل توجهي همچون احمد توکلي و الياس نادران دارند که در اين همايش غايب بودند. اگر چه از اين گروه‌ها افرادي چون زاکاني و فدايي در همايش حاضر بودند، اصول و مبناي وحدت در نزد ديگر اعضاي اين تشکل‌ها مي‌تواند کاملا متفاوت از اعضاي حاضر آن‌ها در همايش باشد. قاليباف و طلايي دوستان قديمي در نيروي انتظامي و همکاران فعلي در شوراي شهر و شهرداري نيز اين روز‌ها ترجيح مي‌دهند کمتر در مورد سياست حرفي بزنند، به همين دليل، مي‌توان آن‌ها را غايبان ساکت اين همايش نيز به شمار آورد. چهره‌هاي سياسي و تئوريسين‌هاي معروف اصولگرايان نيز هنوز نسبت چندان روشني با همايش وحدت اصولگرايان ندارند. از مرتضي نبوي گرفته تا محبيان و جوان‌ترهاي دانشگاهي، کمتر نامي در اين فرايند همگرايي آمده است»

سايت فرارو هم که از رسانه هاي نزديک به طيف حامي دکتر قاليباف است در گزارشي با عنوان «نگراني از ميدان‌داري راديکال‌ها در پروژه "وحدت اصولگرايان"» نوشت :«برگزاري همايش وحدت اصولگرايان با سخنراني آيت الله مصباح يزدي و ميدان داري جبهه پايداري و ايثارگران انقلاب اسلامي با واکنش هاي منفي تحليلگران روبه‌رو شده است. آن ها بيم آن را دارند که افراطيون بر جريان اصولگرايي سيطره پيدا کنند.»

اين سايت در ادامه مطلب خود مصاحبه اي با ناصر ايماني انجام داده است. ايماني در اين مصاحبه با انتقاد از اظهارات تقوي در همايش مبني بر اين که گزارش کار به آيت الله مصباح ارائه خواهد شد گفت: «سوالي که ايجاد مي شود اين که به چه دليل و با چه استدلال و منطقي بايد گزارشات در اين رابطه را به آقاي مصباح داد.به نظر مي رسد که يک نوع بزرگنمايي نسبت به جايگاه آقاي مصباح يزدي در حال شکل گيري است که مسلما انتقادات جدي نسبت به اين اقدام وجود دارد و طيف هاي مختلف اصولگرا از آن ناراضي هستند.»»
به نظر مي رسد اصولگرايان راهي سخت در پيش دارند . گويا بايد جلسات بيشتري با همپوشاني بيشتر برگزار شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠٧-١٣٩٣, ٠٠:٠٩

   

پر مبحث ترین ها