سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سردار سليماني يك رسانه است؛ يك پيام

ايران بارها در مقابل اتهاماتي كه رسانه هاي غربي وعربي درباره حضور نظامي در سوريه و عراق و لبنان مطرح كرده اند يك پاسخ مشخص داشته است: ايران در اين مناطق گردان ندارد، اما حضور مستشاري و مشاوره اي دارد و تجربياتش را منتقل مي كند. سردار سليماني اين پيام را در تمام تصاويري كه از او در عراق منتشر مي شود به تمام دنيا ارسال مي كند و بعيد نيست عمدي در انتشار تصاوير سردار سليماني با لباس معمولي در كنار مبارزان عراقي باشد.
مجید محرابی دلجو:
از دوماه پيش تصاويري مختلف از سردار قاسم سليماني فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران انقلاب اسلامي در ميان پيشمرگه هاي كرد و مبارزاني كه عليه تروريست هاي داعش جنگ مي كنند منتشر مي شود. بعد از انتشار اين تصاوير هم بود كه سردار امیرعلی حاجی‌زاده، از فرماندهان ارشد سپاه در يك گفت وگوي تلويزيوني اعلام كرد ‌اگر سردار سلیمانی و ۷۰ تن همراهان وی نبودند، شهر اربیل به تصرف نیروهای داعش درآمده بود. انتشار اين تصاوير در واقع بعد از آني صورت گرفت كه رسانه هاي غرب و عرب ايران را متهم به حضور نظامي در عراق كردند. اما چرا اين تصاوير بعد از اين اتهامات منتشر شد؟ مگر نه اينكه تصاوير حضور فرمانده نيروي قدس سپاه پاسداران در عراق سند ادعاي رسانه هاي غربي است؟

واقعيت ماجرا اين است كه در تمامي تصاويري مختلفي كه از سردار سليماني در كنار پيشمرگه‌هاي كرد منتشر مي شود يك ويژگي خاص عيان است. ژنرال سليماني در تمام اين تصاوير با ریش‌های مرتب، لبخندی در مقابل دوربین دارد و به تعبير بلومبرگ به کلاشینکف‌هایی که دیگر افراد حاضر در تصویر در دست دارند، اهمیتی نمی‌دهد. نكته دقيقا در اينجاست. ژنرال سليماني در هيچ كدام از اين تصاوير نه تفنگي در دست دارد، نه چهاربند،‌ فانوسقه اي بر شانه و كمر و نه خشابي به سينه آويزان دارد. پيام اين تصاوير چيست؟ چرا سردار سليماني 27 مهرماه در مسجدي كه يادواره شهداي نيروي زميني سپاه در آن برگزار مي شود،‌ دوشادوش محمدعلي جعفري فرمانده سپاه پاسداران انقلاب اسلامي و با لباس نظامي و درجه سرلشكري حاضر مي شود،‌ اما در عراقي كه توپ است و گلوله و تانك و خمپاره، سربريدن است و بي رحمي، با لباس خاكي و معمولي در تصاوير ديده مي شود.

سردار سليماني يك پيام است. سردار سليماني در تمام اين تصاوير يك رسانه است. رسانه اي كه رويكرد و نگاه ايران ايران به نوع مبارزه با تروريست ها در عراق و سوريه و لبنان را نشان مي دهد. ايران بارها در مقابل اتهاماتي كه رسانه هاي غربي وعربي درباره حضور نظامي در سوريه و عراق و لبنان مطرح كرده اند يك پاسخ مشخص داشته است: ايران در اين مناطق گردان ندارد، اما حضور مستشاري و مشاوره اي دارد و تجربياتش را منتقل مي كند. سردار سليماني اين پيام را در تمام تصاويري كه از او در عراق منتشر مي شود به تمام دنيا ارسال مي كند و بعيد نيست عمدي در انتشار تصاوير سردار سليماني با لباس معمولي در كنار مبارزان عراقي باشد.

در واقع بلومبرگ اشتباه مي كند. نه اينكه سردار سليماني به كلاشينكف هاي ديگر افراد حاضر در تصاوير اهميت ندهد، ‌نه! سردار سليماني دقيقا با همين كلاشينكف‌ها سروكار دارد. او به پيشمرگه‌ها و كردها ياد مي دهد چگونه نوك مگسك را زيرخال سياه نشانه بگيرند!

منبع: نامه نیوز
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٨-٠٧-١٣٩٣, ٢٠:٣٢

   

پر مبحث ترین ها