سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حکم اسیدپاشی چیست؟

اسیدپاشی می تواند محاربه با نظام باشد، چراکه باعث ایجاد بی نظمی و از بین نظم و آرامش و همچنین بوجود آمدن رعب و وحشت در بین افکار عمومی و جامعه می شود.
آیت الله محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که اسیدپاشی می تواند مصداق محاربه با نظام باشد.

غرویان در گفتگو با فرهیختگان آنلاین (FDN.ir)، بیان داشت: تمامی ابعاد عمل اسیدپاشی باید کاملا احراز شود، از جمله نیت فردی که اقدام به این عمل کرده نیز باید مشخص شود.

وی افزود: تصمیم گیری درباره احکام این جنایات با قاضی است، اما باید در این خصوص بر تمامی جوانب آگاهی پیدا کرد.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: اسیدپاشی می تواند محاربه با نظام باشد، چراکه باعث ایجاد بی نظمی و از بین نظم و آرامش و همچنین بوجود آمدن رعب و وحشت در بین افکار عمومی و جامعه می شود.

آیت الله غرویان تاکید کرد: در بررسی عمل اسیدپاشی، باید تمامی جوانب از جمله انگیزه فاعل نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که اسیدپاشان به اشد مجازات می رسند، این نشان دهنده ی آن است که این عمل، جنایت بزرگی است که فاعل و شخص جنایتکار باید با مجازات متناسب مواجه شود.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: منظورم از انگیزه، نیت و اراده فاعل است، با این حال باید قرائن خود فعل را بررسی کنیم، نیت باطنی، کیفیت و شرایط اوصاف فعل باید در جریان صدور حکم لحاظ شود.

آیت الله غرویان در پایان گفت: اگر قرائن انجام فعل نشان دهد که فاعل آگاهانه عامدانه، اقدام به اسید پاشی کرده، می تواند گفت مرتکب محاربه شده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:٣٠

   

پر مبحث ترین ها