سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

حکم اسیدپاشی چیست؟

اسیدپاشی می تواند محاربه با نظام باشد، چراکه باعث ایجاد بی نظمی و از بین نظم و آرامش و همچنین بوجود آمدن رعب و وحشت در بین افکار عمومی و جامعه می شود.
آیت الله محسن غرویان استاد حوزه و دانشگاه معتقد است که اسیدپاشی می تواند مصداق محاربه با نظام باشد.

غرویان در گفتگو با فرهیختگان آنلاین (FDN.ir)، بیان داشت: تمامی ابعاد عمل اسیدپاشی باید کاملا احراز شود، از جمله نیت فردی که اقدام به این عمل کرده نیز باید مشخص شود.

وی افزود: تصمیم گیری درباره احکام این جنایات با قاضی است، اما باید در این خصوص بر تمامی جوانب آگاهی پیدا کرد.

استاد حوزه و دانشگاه اضافه کرد: اسیدپاشی می تواند محاربه با نظام باشد، چراکه باعث ایجاد بی نظمی و از بین نظم و آرامش و همچنین بوجود آمدن رعب و وحشت در بین افکار عمومی و جامعه می شود.

آیت الله غرویان تاکید کرد: در بررسی عمل اسیدپاشی، باید تمامی جوانب از جمله انگیزه فاعل نیز مورد بررسی قرار بگیرد.

وی تصریح کرد: سخنگوی قوه قضائیه اعلام کرد که اسیدپاشان به اشد مجازات می رسند، این نشان دهنده ی آن است که این عمل، جنایت بزرگی است که فاعل و شخص جنایتکار باید با مجازات متناسب مواجه شود.

استاد حوزه و دانشگاه خاطرنشان کرد: منظورم از انگیزه، نیت و اراده فاعل است، با این حال باید قرائن خود فعل را بررسی کنیم، نیت باطنی، کیفیت و شرایط اوصاف فعل باید در جریان صدور حکم لحاظ شود.

آیت الله غرویان در پایان گفت: اگر قرائن انجام فعل نشان دهد که فاعل آگاهانه عامدانه، اقدام به اسید پاشی کرده، می تواند گفت مرتکب محاربه شده است.
telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٩-٠٧-١٣٩٣, ٢٣:٣٠

   

پر مبحث ترین ها