سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آموزش رفتار متمدنانه با قراردادهای تسلیحاتی توسط روس‌های بدعهد

بروز شده : ٢-٠٨-١٣٩٣, ١١:٣۴    نسخه چاپی    
در آخرین روزهای ماه سپتامبر نیز مقامات نظامی روس اعلام کردند که توافقات در مورد روند عملیاتی تحویل این ناوهای هواپیمابر به روسیه باید در اواخر ماه اکتبر یا ابتدای ماه میلادی نوامبر صورت پذیرد.
سرگئی ایوانوف رئیس کارکنان کرملین تهدید کرده است که اگر فرانسه به قرارداد ساخت دو فروند ناو هلی‌کوپتربر کلاس میسترال برای روسیه متعهد نماند، موضوع را به دادگاه خواهد کشاند.

به گزارش «تابناک» و به نقل از ریانوستی این مقام روس به خبرنگاران گفته است که « (در صورت اجرایی نشدن قرارداد) به شیوه مرسوم در جهان متمدن، ما دادخواستی ارائه خواهیم کرد و تقاضای غرامت خواهیم کرد». وی افزوده است که این بر عهده فرانسه است که تصمیم بگیرد به قرارداد عمل کند یا خیر.

ایوانوف با اشاره به آن چه که روابط تاریخی روسیه و فرانسه نامیده است، ابراز امیدواری کرده که روابط دو کشور قربانی مسائل گذرا نشود.

روسیه و فرانسه در ژوئن سال 2011، قراردادی به ارزش فعلی 1.5 میلیارد یورو (1.2 میلیارد یورو در زمان عقد قرارداد) امضا کردند که بر اساس آن قرار است دو ناو ساخت فرانسه به نیروی دریایی روسیه تحویل شود. تحویل اولین شناور به نام ولادی‌وستوک برای آخر سال 2014 و تحویل شناور دوم موسوم به سواستوپول برای سال 2015 برنامه‌ریزی شده است.

ولی اکنون به پایان رسیدن اجرای این توافق با توجه به تحریم‌های غرب علیه روسیه به دلیل مسائل اوکراین به خطر افتاده است.

در ماه گذشته میلادی، فرانسوا اولاند رئیس جمهور فرانسه تهدید کرد که ممکن است تحویل این ناوها را به دلیل طرح اتهام دخالت روسیه در درگیری‌های داخلی اوکراین به تعلیق در آورد. وی بعدا اعلام کرد که در اواخر ماه اکتبر در مورد تحویل این ناوها به روسیه تصمیم خواهد گرفت. وی سپس تحویل این شناورها به روسیه را به تعهد به آتش‌بس در اوکراین و یافتن راه حلی سیاسی برای درگیری‌های این کشور گره زد.

در آخرین روزهای ماه سپتامبر نیز مقامات نظامی روس اعلام کردند که توافقات در مورد روند عملیاتی تحویل این ناوهای هواپیمابر به روسیه باید در اواخر ماه اکتبر یا ابتدای ماه میلادی نوامبر صورت پذیرد.

سخنان سرگئی ایوانوف در باره شرایط برخورد متمدنانه با قراردادی تسلیحاتی، از این جهت قابل توجه است که وی از سال 2001 تا 2007 وزیر دفاع روسیه بود و در نتیجه بخش مهمی از مذاکرات ایران و روسیه برای خرید سیستم دفاع هوایی ‌S-300 از سوی ایران در زمان وزارت وی صورت گرفته است.

روس‌ها پس از توافق با ایران برای تحویل این سیستم دفاع هوایی، ابتدا در رسانه‌ها منکر عقد چنین قراردادی بودند، سپس مدعی شدند کشورهای دیگر که این سیستم را از روسیه خریداری کرده‌اند، ان را به ایران خواهند داد.

کمی بعد معاون وزیر خارجه روسیه مدعی شد که این کشور هیچ دلیلی برای لغو قرارداد فروش این سیستم‌ها به ایران نمی‌بیند ولی یک سال بعد روسها به بهانه قطعنامه‌های شورای امنیت در موضوع هسته‌ای و در همسویی با آمریکا و اسرائیل از تحویل این سیستم دفاعی به ایران خودداری کردند و ظاهرا چند سال طرح شکایت ایران از بدعهدی روسها تاکنون به نتیجه روشنی نرسیده است.

در چنین شرایطی سخنان وزیر دفاع سابق روسیه و رئیس فعلی کارکنان کرملین که در فاصله‌ی پنج ساله این دو منصب خود یعنی از سال 2007 تا 2012 نیز معاون نخست وزیر روسیه بوده، به این که در یک جهان متمدن عمل به تعهدات قراردادی اهمیت دارد، تا حدی برای ایرانی‌ها طنزآمیز نیز هست!
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢-٠٨-١٣٩٣, ١١:٣۴

   

پر مبحث ترین ها