سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

همه واکنش‌های مقامات به اسیدپاشی

محمد تقی رهبر، امام‌جمعه موقت اصفهان: این‌گونه کار‌ها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد. حتی اگر یک زن به بد‌ترین وضع به خیابان بیاید مجازاتش چنین چیزی نیست. کسی حق ندارد از این کار‌ها بکند. اگر کسی چنین کارهایی را انجام دهد، مجازات شرعی دارد.
با گذشت چند هفته از وقوع اسید پاشی به زنان در اصفهان همچنان فضای خبری و رسانه ای پر است از اخبار و اظهار نظر در این رابطه. با این وجود تاکنون پلیس موفق به کشف دلایل این اسید پاشی و دستگیری عاملان آن نشده است.

به گزارش فرارو، پس از وقوع چهار مورد اسید پاشی در شهر اصفهان و انتشار گسترده شایعات درباره انگیزه های عامل یا عاملان اسید پاشی، به نظر می رسد عامل یا عاملان این جنایت به مخفیگاه خود رفته اند.

از آخرین اسید پاشی که روز 23 مهر ماه به وقوع پیوسته است تاکنون اسید پاشی جدید رخ نداده است اما اظهار نظر ها پیرامون آن داغ است.

گزیده از اظهارات مقامات و مسئولان کشور درباره اسیدپاشی اصفهان را در ادامه می‌خوانید.

سردار محمد رضا نقدی رئیس سازمان بسیج مستضعفین: حادثه اسیدپاشی در اصفهان سنارویی شبیه کشته‌سازی‌های سال 88 است که در آن با علم کردن برخی از حوادث و بزرگنمایی در کشته شدن ندا آقاسلطان سعی کرده‌اند علیه نظام اسلامی تبلیغات منفی به راه اندازند.

حجت الاسلام صدیقی امام جمعه موقت تهران: اسیدپاشی در اصفهان یک توطئه است آن هم در شرایطی که قانون امر به معروف و نهی از منکر در مجلس در حال بررسی است.

آیت‌الله سید یوسف طباطبایی‌نژاد امام جمعه اصفهان: بر همه مردم واجب شرعی است که برای دستگیری عامل اسیدپاشی کمک کنند تا او به سزای اعمالش برسد. مسئله اسیدپاشی در اصفهان هیچ ربطی به بی‌حجابی و امر به معروف و نهی از منکر ندارد.

محمد رضا باهنر نایب رییس مجلس: عامل این جنایت هر کس که باشد بویی از انسانیت نبرده است چه رسد به اینکه بخواهیم اسم چنین فردی را مسلمان بگذاریم.

حیدر مصلحی وزیر پیشین اطلاعات: پشت‌صحنه فضای سنگین رسانه‌ای که پس از اسیدپاشی‌های اصفهان راه‌اندازی شده، توسط سرویس جاسوسی انگلیس (ام‌آی۶) طراحی شده تا جلوی تصویب قانون امر به معروف در مجلس گرفته شود.

سردار احمدی مقدم: با مشخصاتی که قربانیان و یا آنهایی که در معرض تهدید قرار گرفته بودند، از متهم تصویری ترسیم و تصویر نگاری کرده و آن را بررسی می کنیم، این عکس‌ها تنها به عنوان سرنخ‌ هستند.

حجت الاسلام والمسلمین هادی صادقی معاون قوه قضائیه: نام اسیدپاشی در قانون نیامده ولی برای جنایت حکم قصاص پیش بینی شده است. اسیدپاشی مصداق جنایت است.

رحمانی فضلی، وزیر کشور: با توجه به ضعف مستندات در منطقه ای که آن اتفاقات (اسیدپاشی) رخ داده و امکانات فنی مثل دوربین نیز در آنجا وجود نداشت، با اطلاعات افراد مورد هجمه واقع شده چهره نگاری از متهمان انجام شده است و به شدت پیگیر هستیم تا ان شاءالله با این قضیه برخورد جدی کنیم.

محمد جواد لاریجانی دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضائیه: این شائبه وجود دارد که نکند دست برخی کشورها در این جنایات آلوده باشد و قطعا اگر این امر وجود داشته باشد ما دست این کشورها را قطع می کنیم.

کاظم جلالی رییس مرکز پژوهش های مجلس: باید پذیرفت اسید پاشی اخیر در اصفهان باعث خدشه دار شدن امنیت روانی در جامعه شده است.

حسین ذوالفقاری،معاون امنیتی انتظامی وزیر کشور: تاکنون تعدادی مظنون دررابطه با این حوادث دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفته اند. طرح این موضوع که انجام این جرم توسط افراد مذهبی و یا با انگیزه مقابله با بدحجابی بوده، نادرست است.

الهام امین زاده، معاون حقوقی رییس جمهور: وزارت کشور گزارشی در کابینه ارائه کرد که اسیدپاشی ها ربطی به طرح امر به معروف و نهی از منکر ندارد و جرائمی که اتفاق افتاده مربوط به اسیدپاشی‌ها، مربوط به روابط شخصی بوده است.

محمد تقی رهبر، امام‌جمعه موقت اصفهان: این‌گونه کار‌ها در قانون و شرع هیچ مجوزی ندارد. حتی اگر یک زن به بد‌ترین وضع به خیابان بیاید مجازاتش چنین چیزی نیست. کسی حق ندارد از این کار‌ها بکند. اگر کسی چنین کارهایی را انجام دهد، مجازات شرعی دارد.

غلامحسین اسماعیلی رییس دادگستری تهران: اقدام اولیه زشت بود و منتسب کردن این اقدام به جریانات ارزشی، بسیار زشت تر بود.

علی یونسی، دستیار ویژه رئیس جمهوری: اگر عامل اسیدپاشی یک ایرانی باشد در واقع مزدور خارج از کشور است و یک ایرانی نمی‌تواند چنین جنایتی را بیافریند.

آیت الله صادق لاریجانی رییس قوه قضاییه گفت: این کار جنایت بزرگی است اما نسبت دادن آن به امر به معروف و اسلام جفا و ظلم عجیبی است که نه تنها در مغرب زمین بلکه برخی رسانه های داخلی نیز به آن دامن می زنند.

حسن روحانی، رییس‌جمهور: اینگونه مسایل جزو افساد فی‌الارض و ارعاب عمومی و زیر سوال بردن امنیت کشور است و دولت از همه توان خود برای ایجاد امنیت در جامعه استفاده خواهد کرد. لحظه‌ای آرام نخواهیم ماند تا افرادی که مسبب این حادثه بودند دستگیر شده و واقعیت برای مردم روشن شود. هر فرد یا گروهی به طور سازمان‌یافته یا غیرسازمان‌یافته، این عمل را مرتکب شده باشد بدانند که گذشت در کار نخواهد بود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٨-١٣٩٣, ١٠:۴٣

   

پر مبحث ترین ها