سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آخرین دوی سرعت برای توافق اتمی با ایران

از این رو آمریکا یک طرح کلی را به ایران ارائه کرده که در آن پیشنهاد می شود بخشی از اورانیوم غنی شده ایران برای تبدیل آن به سوخت مورد نیاز برای مصرف غیر نظامی در نیروگاه بوشهر، به روسیه منتقل گردد.
روزنامه فیگارو، در مطلبی تحت عنوان "آخرین دوی سرعت برای یافتن توافقی با ایران" می نویسد : پیش از هر تاریخ نهائی بر سر پرونده اتمی ایران، گفتگوها پیرامون آن شتاب بیشتری می گیرد. این بار نیز گفتگو کنندگان در هر دو جبهه به تماس های خود افزوده اند چون گفته می شود روز 24 نوامبرآنها می بایست یا به توافق برسند ویا همه چیز قطع شود.

این روزنامه سپس می پرسد آیا گفتگوهای دور نهائی که از روز 18 نوامبر در وین آغاز خواهد شد، خواهد توانست به تنشی که از ده سال پیش به وجود آمده و روابط بین الملل را مسموم کرده است، پایان دهد ؟

فیگارو می نویسد: گروه 5+1 که دیگر سناریوی ایده آل خود یعنی توقف کامل برنامه هسته ای ایران را کنار گذاشته است، می خواهد به توافق در مورد تعیین سطحی پذیرفتنی برای فعالیت اتمی ایران برسد که دست کم یکسال به این ابر قدرتها مهلت بدهد تا آنها بتوانند، چنانچه ایران به قول خود در مورد نساختن بمب اتمی پشت پا زد، در برابر آن واکنش نشان دهند.

از این رو آمریکا یک طرح کلی را به ایران ارائه کرده که در آن پیشنهاد می شود بخشی از اورانیوم غنی شده ایران برای تبدیل آن به سوخت مورد نیاز برای مصرف غیر نظامی در نیروگاه بوشهر، به روسیه منتقل گردد.

مسکو، که در حال گفتگو برای فروش دو نیروگاه دیگر به ایران است، در این پیشنهاد هم منفعت بازرگانی و هم استراتژیکی برای خود می بیند. از سوی دیگر این طرح به ولادیمیر پوتین امکان می دهد به صحنه گفتگوهائی بازگردد که سرانجامش برای خاورمیانه بسیار مهم خواهد بود.

از سوی دیگر، باراک اوباما، هم که خواستار بدست آوردن پیروزی پایدار در پرونده هسته ای ایران است، به نوشته "وال استریت ژورنال"، بر این باور است که تهران، یعنی متحد سوریه، می تواند به برقراری صلح در سوریه و عراق کمک کند.

فیگاور با اشاره به نامه محرمانه اوباما به آیت الله خامنه ای رهبر معظم انقلاب نوشت: آمریکا می خواهد پس از امضای توافق و رفع تحریم ها با ایران روابط دیپلماتیک برقرار سازد.

این خواست اوباما اما می تواند توسط سنای آمریکا که به دست جمهوری خواهان افتاده و مخالفانش در مجلس نمایندگان با دشواری روبرو شود.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩٣, ١٠:١۴

   

پر مبحث ترین ها