سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تخریب زودهنگام وزیر پیشنهادی علوم؛ چرا؟

فریادهای «دودو» دیروز نمایندگان هنگام قرِایت نامه معرفی وزیر پیشنهادی را می توان نمادی از عصبانیت آن ها از ثابت قدم ماندن روحانی بر وعده های انتخاباتی خود دانست.
هنوز جوهر نامه رییس جمهوری به مجلس برای معرفی وزیر پیشنهادی علوم خشک نشده که موج تخریب ها علیه «فخرالدین احمدی آشتیانی» به راه افتاده است. روزنامه های امروز به بررسی و تحلیل این موضوع پرداختند.

تخریب زودهنگام وزیر پیشنهادی

روزنامه ی «ایران» در گزارشی با عنوان «انتخاب جدید روحانی برای وزارت علوم» به معرفی چهارمین وزیر پیشنهادی دولت به مجلس شورای اسلامی و سوابق کاری وی پرداخت و نوشت: رئیس جمهوری دیروز در نامه ای به رئیس مجلس شورای اسلامی، فخرالدین احمدی دانش آشتیانی را به منظور اخذ رأی اعتماد برای وزارت علوم، تحقیقات و فناوری به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد.

به گزارش ایران، دانش آشتیانی متولد 1334 در آشتیان است و از دانشگاه صنعتی امیرکبیر مهندسی راه و ساختمان گرفته است. کارشناسی ارشدش هم در امیرکبیر بوده است. او سپس دکترایش را از دانشگاه امپریال کالج انگلستان در رشته مهندسی زلزله اخذ کرده است. درخصوص سوابق اجرایی دکتر دانش آشتیانی می توان به حضور در دفتر فنی سپاه پاسداران از سال 59 تا 64 به عنوان مهندس محاسب، معاون امور جنگ وزارت فرهنگ و آموزش عالی از سال 66 تا 68، مسئول ستاد پشتیبانی جنگ دانشگاه ها از سال 66 تا 68 معاون اداری و پشتیبانی وزارت فرهنگ و آموزش عالی از سال 76 تا 80، معاون طرح و توسعه وزارت علوم، تحقیقات و فناوری و قائم مقام وزیر از سال 80 تا 82 اشاره کرد.

در همین ارتباط روزنامه ی «فرهیختگان» هم به گفت و گو با وزیرپیشنهادی علوم پرداخت و در گزارشی با عنوان «نشاط و امید را به دانشگاه ها می آورم» به نقل از وی نوشت: باید در جهت برقراری و حفظ سلامت فضای آزاداندیشی و پرسشگری دخالت نهادهای بیرونی را محدود کنیم. باید نشاط، آرامش و اعتماد به دانشگاه ها بازگردد و رویه نقد و پرسشگری در دانشجو ها به وجود بیاید. قاطبه دانشجویان و استادان ما درست اندیش و درست عمل هستند.

با معرفی وزیر علوم پیشنهادی به مجلس، هجمه های زیادی علیه وی به راه افتاد. برخی روزنامه های امروز به بازتاب این شایعه پراکنی ها پرداختند.

روزنامه ی «ابتکار» با عنوان نخست قرار دادن «تخریب زودهنگام گزینه چهارم» از مخالفت برخی نمایندگان با وزارت «دانش آشتیانی» لحظاتی پس از معرفی اشاره کرد و نوشت: پس از گمانه زنی های فراوان درباره گزینه پیشنهادی جدید وزارت علوم، تحقیقات و فناوری، بالاخره دیروز رئیس جمهوری در نامه ای فخرالدین احمدی دانش آشتیانی را به عنوان وزیر پیشنهادی خود به مجلس شورای اسلامی معرفی کرد. این در حالی بود که خبر معرفی دانش آشتیانی از حدود 24 ساعت قبل از آن به طور غیررسمی شنیده می شد. شاید همین زمان باعث شده باشد که برخی نمایندگان مجلس فرصت بررسی دقیق و جامع پرونده دانش آشتیانی را پیدا کرده و به محض قرائت نامه معرفی وی در مجلس، با «دو دو» کردن، مخالفت خود را چند روزی پیش از جلسه رای اعتماد علنی کنند. اقدامی که واکنش حجت الاسلام ابوترابی فرد، نایب رئیس مجلس شورای اسلامی را که ریاست نشست علنی دیروز را بر عهده داشت، برانگیخت و از نمایندگان خواست از بکارگیری واژه «دو دو» پرهیز کنند چون به فرموده مقام معظم رهبری این حرکت بازخورد خوبی در بیرون ندارد.

روزنامه ی «اعتماد» هم «آتش تهیه گروه نه علیه وزیر پیشنهادی» را عنوان نخست قرار داد و نوشت: نامه معرفی فخرالدین احمدی دانش آشتیانی به مجلس ساعت 11 گشوده شد. نمایندگان اما از شب قبل خبر داشتند گزینه دولتی ها کیست. رای شان هم از همان شب قبل مشخص شده بود؛ مخالفت با گزینه دولت. منتقدان حتی نگذاشتند کار به رایزنی دولتی ها بکشد و یک «رای عدم اعتماد» دیگر را از همان لحظه باز شدن نامه معرفی وزیر پیشنهادی به رخ دولت کشیدند. صدای حسین سبحانی، منشی هیات رییسه وقتی که متن نامه را می خواند در فریادهای «دو، دو» منتقدان که به نشانه مخالفت بلند شده بود، گم شد؛ مخالفت هایی که هر چند تکراری بودند اما به نظر می رسد هر بار از گزینه یی به گزینه بعد پررنگ تر و غلیظ تر از قبل می شود. حالا به زعم مخالفان وزیر پیشنهادی این گزینه حتی از «قبلی ها» هم «فتنه گرتر» است.

به نوشته ی اعتماد، مخالفان به وضوح می گویند نمی خواهند اجازه یی به اصلاح طلبان برای ورود مجدد به این وزارتخانه بدهند. تمام بهانه ها برای انجام این کار را هم از جایی می آورند که غلامعلی جعفرزاده در گفت وگو با «اعتماد» نام «تجارتخانه فتنه» برای طیف های مخالف دولت را بر آن می گذارد.

عنوان نخست روزنامه ی «آفتاب یزد» هم به «آشوب پیامکی علیه دولت» اختصاص داشت که در این گزارش به بلند شدن صدای تندروها از ایستادگی روحانی در سنگر وزارت علوم اشاره شد و نوشت: فریادهای «دودو» دیروز نمایندگان هنگام قرِایت نامه معرفی وزیر پیشنهادی را می توان نمادی از عصبانیت آن ها از ثابت قدم ماندن روحانی بر وعده های انتخاباتی خود دانست.آن طور که برخی نمایندگان در راهروهای بهارستان روایت می کردند، چند «پیامک» از سوی برخی تشکل های دانشگاهی، آتش تیه هجوم زودهنگام را به گزینه جدید، برای نشستن بر کرسی وزارت علوم بوده است؛پپامک هایی که به گفته کمال الدین پیر موذن، از سوی منابعی بدون هویت شناخته شده به صورت « سازمان دهی شده» غایله دیروز مجلس را فراهم ساخت.

در این میان روزنامه ی «سیاست روز» در گزارشی به برجسته سازی عملکرد مجلسیان در هنگام معرفی وزیر پیشنهادی و حمایت از آنان پرداخت و با عنوان نخست قرار دادن «مجلس پیام خود را به وزیر علوم پیشنهادی داد» نوشت: نمایندگان مجلس شورای اسلامی در هنگام قرائت نامه معرفی وزیر پیشنهادی علوم به خانه ملت فریاد «دو دو» سر دادند که به معنای نظر منفی نسبت به معرفی دانش آشتیانی است.

به نوشته ی سیاست روز، نمایندگان مجلس معتقدند که ایجاد هر گونه حاشیه در وزارت علوم ظلم به نظام ، مردم و انقلاب است و وزیر علومی که از طرف دولت به مجلس پیشنهاد می شود باید فردی دانشگاهی، قابل قبول برای دانشگاهیان، مومن، متعهد به اصول نظام و انقلاب و همچنین متعهد به بیانات مقام معظم رهبری مخصوصا در حوزه علم، دانش و فناوری باشد. در عین حال وزیر علوم نباید هیچ گونه حاشیه سیاسی داشته باشد، خطوط قرمز نظام را رعایت کرده و بر این امر تاکید داشته باشد که فتنه یکی از مهم ترین خطوط قرمز در نظام است.در حقیقت آنچه که نمایندگان مجلس بر آن تاکید دارند آن است که وزارت علوم در چنگال یک جناح سیاسی نباشد تا از آن برای بازی ها و تخریب های سیاسی از آن سوء استفاده شود.

معرفی وزیر پیشنهادی علوم دولت در میان یادداشت های تحلیلی امروز هم نقش پررنگی داشت.

«حسین عبداللهی» مدیر مسوول روزنامه ی «آرمان» در یادداشتی با عنوان «دو، دوی بی محل!» عملکرد روز گذشته برخی نمایندگان مجلس را به باد انتقاد گرفت و نوشت: روزهای مهم و پر التهابی را سپری می کنیم، در خارج از مرزها یکی از سخت ترین فرازهای پرونده هسته ای در حال رقم خوردن است و در سوی دیگر موضوع مهم تعیین تکلیف وزارتخانه علوم اذهان را به خود معطوف داشته است. در چنین حال و هوایی انتظار بحق و شایسته از همه ارکان و اضلاع ساختار نظام جمهوری اسلامی، همدلی و همنوایی و تشریک مساعی برای گذاری مطلوب از این پیچ های سخت است اما روز گذشته در مجلس شورای اسلامی که امام راحل آن را عصاره فضایل ملت می خواند، رفتارهایی بروز و ظهور یافت که رنگ و بوی مساعدت و همدلی نداده و در شأن کلیت مجلس و انتظار عمومی نبود.

عبداللهی در ادامه نوشت: نکته آنجاست که آیا شأن مجلس با چنین واکنش هایی همخوان است؟ آیا انتظار بحق آن نیست که بویژه در شرایط حساس فعلی، کنش های نمایندگان توام با طمانینه و متانت بیشتری باشد و لااقل این عزیزان برای ابراز مخالفت خود کمی تامل کرده و آن را به هنگامه لازم و در موعد مقررش خرج کنند. از طرف دیگر آیا این شایسته نبود که نمایندگان صبوری کرده و برنامه ها و سخنان گزینه معرفی شده را شنیده و آنگاه اگر آن را درست و سنجیده نمی دیدند مخالفت خود را اعلام می کردند؟ آنگاه مخالفت آنان با متر و معیار های جناحی و طیفی سنجیده و محاسبه نمی شد.

«محمد هاشمی» هم با انتشار یادداشتی با عنوان «اگر وزیر علوم رای نیاورد» در روزنامه ی آرمان، عواقب ندادن رای اعتماد را گوشزد کرد و نوشت: مطابق قانون اساسی رئیس جمهور موظف است، ظرف سه ماه وزیر را تعیین کند و برای رای اعتماد به مجلس بفرستداما اگر بازهم وزیری که برای بار دوم معرفی شده است نتواند رای اعتماد بگیرد در اینجا نیز رئیس جمهور دوباره می تواند سرپرست موقت انتخاب کند.اما مهم ترین نکته ای که در انتخاب سرپرست موقت وجود دارد، مسئولیت است. لازم است توضیح دهم که مجلس شورای اسلامی با رأی اعتماد به وزیر دولت، در واقع مسئولیت سیاسی وزیر را محقق می کند و در موارد لازم در صورتی که مجلس اقدامات وزیر را بنا بر دلایلی ناصحیح بداند، می تواند طبق اصول پیش گفته، از وزیر سوال و یا وی را استیضاح کند. واضح است که سرپرست چون رأی اعتماد مجلس را همراه با خود ندارد، هیچ گونه مسئولیتی در قبال مجلس نخواهد داشت و به طورمتقابل مجلس هم نمی تواند وی را مورد بازخواست قرار دهد و فقط رئیس جمهور است که با توجه به مافوق بودن مقامش می تواند سرپرست را به دلیل عملکردش مورد بازخواست قرار دهد.

سرمقاله ی روزنامه ی «شرق» هم «چشم به راه وزیر دانشمند» به قلم «تقی آزاد ارمکی» استاد جامعه شناسی دانشگاه تهران بود که با اشاره به مشاجره مجلس و دولت بر سر تعیین وزیر علوم نوشت: در زمانی کمی دورتر تعیین وزیر کار مشکلی نبود؛ ریاست جمهوری وقت براساس ملاحظات و لابی هایی، فردی را انتخاب می کرد و مجلس هم سرجمع به او رای می داد. شواهد نشان از این دارد که عموم افراد معرفی شده برای این وزارتخانه توانسته بودند در این حوزه کار کنند، اما از دهه گذشته کمی اوضاع فرق کرده است؛ وزرای این وزارتخانه از طرف بسیاری افراد مورد قضاوت قرار گرفته و پرمساله قلمداد شده اند، چرا اینگونه شده است؟

ارمکی علت این امر را اینگونه می نویسد: اول اینکه از 10سال گذشته وزرای به کار گمارده شده در این وزارتخانه صدایی بلندتر از دیگر وزرا داشته اند. دوم اینکه در طول بیش از 10سال گذشته حوادث کشور، درست است که صدا و بیان سیاسی پیدا کرده اما ماهیتی فرهنگی و علمی و دانشی داشته است. مدعیان دانش، فکر و اندیشه در این دهه در مقایسه با دیگرکنشگران اهمیت بیشتری یافته اند.سوم اینکه حرف وحدیث بیشتری در حوزه دانش، علم، فرهنگ و تحقیق در مورد جامعه، سیاست، فرهنگ، اقتصاد و آینده کشور ظهور کرده است. چهارم اینکه به هزار دلیل در این دوره تهیه کتاب و مقاله مهم شده و نتایج تحقیقات توانسته است و می تواند منشا حوادث مهم شود. پنجم، ضمن اینکه علم اهمیت یافته، بر تعداد افراد مدعی علم نیز افزوده شده است، این افراد نسبت به علم، تخصص و فهم فنی و علمی و نسبت به امور حساس اند و در عین حال اشاعه دهنده داعیه های مطرح شده در نظام دانشگاهی و تحقیقاتی هستند. همه این وضعیت ها می تواند به درونی کردن ساحت اعتراضی در میان دانشگاهیان و مدعیان علم بینجامد. بهتر است به راهی میانه رسید. من راه میانه در این حوزه را انتخاب وزیر دانشمند می دانم؛ انتخاب دانشمند و شخصیت علمی و فرهنگی برای وزارتخانه ای که اهل دانش و تخصص است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٨-١٣٩٣, ٢١:١۶

   

پر مبحث ترین ها