سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

آقای سرافراز! سرافرازمان ‌کنید

شاید بتوان گفت بزرگترین و موثرترین اقدام می‌تواند بازگرداندن اعتماد از دست رفته ی بخشی از بدنه ی اجتماعی نسبت به رسانه ی ملی باشد. رسانه ی ملی وقتی می‌تواند عنوان ملی بودن را به خوبی نمایندگی کند که بتواند از زیر بار انگ وابستگی به یک جریان و تفکر خود را رها کرده و نماینده ی قاطبه ی ملت باشد و آن زمان است که مسوولیت هدایتگری افکار عمومی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب را به خوبی ایفا خواهد کرد.
معصومه نصیری در انصاف نیوز نوشت:

ضرغامی رفت؛ سرافراز آمد. این جابجایی چندی روزی است در رسانه‌ای صورت گرفته که آن را رسانه "ملی" می‌شناسند و رهبر معظم انقلاب نیز در حکم انتصابشان از آن با عنوان دانشگاه عمومی یاد کردند که وظیفه ی گسترش دین، اخلاق، امید و آگاهی و ترویج سبک زندگی اسلامی- ایرانی در میان آحاد ملّت را برعهده داشته و به‌عنوان موتور محرک و مشوق پیشرفت کشور، وظیفه پشتیبانی رسانه‌ای همه‌جانبه و مبتکرانه در امر بسیج عمومی ملّت و نیز کمک به مدیریت‌های اجرایی در جهت تأمین اهداف و اجرای سیاست‌های کلان نظام و تحقق سند چشم‌انداز کشور را بر دوش دارد.

در این حکم، ماموریت خطیر سازمان صدا و سیما «هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی جامعه» خوانده شده است و باید در راستای تحقق این مهم گام‌هایی موثر برداشته شود.
البته تحلیل و بررسی عملکرد مدیران گذشته سازمان صدا و سیما خالی از فایده نیست اما در شرایط امروز ترسیم آینده‌ای درخشان برای این سازمان که پرامکان و در عین حال در دسترس‌ترین رسانه کشور به لحاظ تولید محتوا در حوزه‌های مختلف است، می‌تواند راهگشا باشد. رسانه‌ای که طی سال‌های گذشته از عرصه رقابت با همتایانش عقب مانده و ریزش مخاطب آن غیرقابل کتمان است.

هدایت و مدیریت فرهنگ و افکار عمومی که از جمله رسالت‌های این سازمان ترسیم شده است، یعنی این رسانه باید از انتقادی که این روزها به آن وارد می‌شود و آن بحث تک بعدی‌نگری به مسائل است، فاصله گرفته و تمام افکار موجود در جامعه را نمایندگی‌ کرده و مخاطب‌های از دست داده خود طی سال‌های اخیر را احیا کرده و مجدد بتواند نماینده واقعی افکار عمومی و در عین حال هدایتگر بی‌طرف افکار عمومی باشد.

در واقع سکان‌دار امروز سازمان صدا و سیما باید بداند بدون داشتن اطلاعات کافی از مخاطب، شناخت نیازها و خواسته‌های او، برنامه‌ریزی برای برقراری ارتباط موثر، قدم گذاشتن در تاریکی است که سرانجام آن مشخص نیست. نمی‌توان بدون در نظر گرفتن نیاز امروز مخاطبان، افکارعمومی را هدایت کرد و هر اقدام و تصمیمی تحت این عنوان صورت گیرد به بیراهه رفتن است.
در دنیای امروز که تنوع و تعدد رسانه‌ها به حدی است که کنترل بر آنها و خطی که بر ذهن مخاطب ایجاد می‌کنند از دست خارج شده است، توجه به محتوا و احترام به همه سلایق و پرهیز از قرار گرفتن در مظان اتهام سیاسی و جناحی بودن در همین ابتدای راه باید مورد توجه باشد که غیر از این را به سختی می‌توان جبران کرد.

قطعا ریاست جدید سازمان صدا و سیما می‌دانند نفوذ افکار عمومی غیرقابل انکار است و این افکار منتظر نمی‌مانند تا سر فرصت تصمیم گرفته شود. در واقع رسانه‌ای که بر کرسی آن تکیه زده‌ شده باید همواره چند قدم از مخاطبان جلوتر باشد و این همان ضعفی است که بسیاری از کارشناسان به امروز صدا و سیما وارد می‌کنند. شما باید در خاطر داشته باشید بر اساس اصول ارتباطی افکار عمومی یک نیروی اجتماعی نافذ است. به این معنی که بر روند مسائل جامعه یا تصمیم‌گیری های نخبگان یا نحوه اداره کشور تاثیرگذار است پس باید تولید محتوا و خوراک برای این بخش متناسب با اهمیتش باشد.

این نکته غیرقابل انکار است که در بین پدیده‌های جمعی در حوزه علوم انسانی، افکار عمومی گسترده‌ترین و آشکارترین آنهاست. این پدیده ی شگرف که با پویایی توانمند خود سرنوشت جامعه‌ها را رقم می‌زند، به موتوری می‌ماند که چرخ‌های اجتماعی را به گردش درمی‌آورد، ماشینی که می‌سازد، تخریب می‌کند، تند می‌رود، سر و صدا به راه می‌اندازد. افکار عمومی بخشی از تاریخ ملت‌هاست، و در هر جامعه در بستر قالب‌های ارزشی، اجتماعی و فرهنگی آن جامعه شکل می‌گیرد و تحول می‌پذیرد. بنابراین ماهیت و صورت افکارعمومی از جامعه‌ایی به جامعه دیگر و حتی از زمانی به زمان دیگر تفاوت دارد و ما باید بر اساس امروز جامعه، بازتعریفی از اولویت‌های رسانه‌ای این سازمان داشته باشیم.

شاید بتوان گفت بزرگترین و موثرترین اقدام می‌تواند بازگرداندن اعتماد از دست رفته ی بخشی از بدنه ی اجتماعی نسبت به رسانه ی ملی باشد. رسانه ی ملی وقتی می‌تواند عنوان ملی بودن را به خوبی نمایندگی کند که بتواند از زیر بار انگ وابستگی به یک جریان و تفکر خود را رها کرده و نماینده ی قاطبه ی ملت باشد و آن زمان است که مسوولیت هدایتگری افکار عمومی مورد تاکید رهبر معظم انقلاب را به خوبی ایفا خواهد کرد.

تغییر همواره می‌تواند موجبات پویایی و ایجاد نشاط را فراهم سازد و امید است با تغییر در مدیریت رسانه ی ملی شاهد تحولات قابل توجهی در این بخش باشیم.
آقای سرافراز! امید است سرافرازمان کنید.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٨-١٣٩٣, ٠٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها