سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نیویورک تایمز: ایران برخلاف آمریکا تردیدی در مبارزه با داعش ندارد

حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز اخیراً در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است: زمانی که بغداد تهدید شد، ایرانی‌ها برای کمک به ما تردید نکردند، و زمانی که کردها در اربیل تهدید شدند نیز ایران در کمک به آنها شک نکرد.
نیویورک تایمز با اشاره به حملات هوایی اخیر ایران به تروریست‌های داعش در دیالی عراق نوشت ایران به‌خلاف آمریکا، هیچ‌گاه در حمایت از دولت و مردم عراق در مبارزه با داعش تردید نکرده است.

روزنامه نیویورک تایمز با اشاره به حملات اخیر جنگنده‌های ایرانی به مواضع داعش در استان دیالی عراق نوشت که ایران از ابتدای ایجاد خطر داعش در عراق به کمک مردم و دولت این کشور شتافت و این در حالی بود که دولت باراک اوباما منتظر ماند تا تغییر سیاسی در عراق انجام و کابینه جدید تشکیل شود.

رهبران عراقی نیز با تأیید این موضوع اعلام کرده‌اند تهران غالباً در ارائه کمک در زمان‌های بحرانی از واشنگتن سریع‌تر عمل کرده است. زمانی که داعش به موصل، دومین شهر بزرگ عراق یورش برد و به‌سمت بغداد حرکت کرد، رئیس جمهور آمریکا موضع محتاطانه‌ای در این باره گرفت و قبل از ورود، خواستار انجام تغییرات سیاسی در بغداد شد. اما ایرانی‌ها لحظه‌ای درنگ نکردند و به کمک عراق شتافتند. همچنین ایران اولین کشوری بود که برای کردهای عراق تسلیحات فرستاد و برای دفاع از بغداد سریعاً وارد عمل شد.

به گزارش تسنیم، حیدر العبادی، نخست وزیر عراق نیز اخیراً در گفت‌وگویی تلویزیونی گفته است: زمانی که بغداد تهدید شد، ایرانی‌ها برای کمک به ما تردید نکردند، و زمانی که کردها در اربیل تهدید شدند نیز ایران در کمک به آنها شک نکرد.
وی این رویکرد ایران را با موضع آمریکا مقایسه کرد و گفت: آمریکایی‌ها زمانی که بغداد در خطر بود برای کمک به ما و حمایت از نیروهای امنیتی ما مکث و تردید کردند.

نیویورک تایمز در ادامه به حمله جنگنده‌های ایرانی به مواضع داعش در استان دیالی عراق طی هفته اخیر اشاره می‌کند و مدعی است این اقدام نوعی تغییر استراتژی ایران برای حضور آشکار نظامی در این کشور است.
این در حالی است که مقامات کشورمان اخبار مربوط به حملات هوایی را تکذیب کرده‌اند.

مرضیه افخم، سخنگوی دستگاه دیپلماسی روز گذشته با رد این خبر اعلام کرد مواضع ایران در حمایت از دولت عراق برای مبارزه با تروریست‌ها تغییری نکرده است.
این روزنامه همچنین مدعی می‌شود ایران و‌ آمریکا هر دو به مواضع تروریست‌ها در عراق حمله می‌کنند اما تلاش دارند به‌عنوان متحد دیده نشوند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٩-١٣٩٣, ٠٣:٣٨

   

پر مبحث ترین ها