سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

انتشار گزارش تکان‌دهنده سنای آمریکا از اقدامات وحشیانه سیا

رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در اظهارات خود هنگام انتشار این گزارش گفت: هشت سال پیش متوجه شدیم که سیا از تکنیک‌های به اصطلاح پیشرفته در بازجویی‌ها استفاده می‌کند و در این خصوص گزارش درستی به کنگره ارائه نشده است.

رییس کمیته اطلاعات سنای آمریکا از انتشار گزارش سنا در خصوص عملکرد سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا (سیا) و اقدام‌های خشن و وحشیانه این سازمان در بازجویی‌ها خبر داد.

 

این مقام آمریکایی در خصوص گزارش سنا از عملکرد سیا تصریح کرد که تکنیک‌های بازجویی این سازمان موثر نبوده و در عین حال خشونت استفاده شده در این تکنیک‌ها بسیار بیشتر از چیزی بوده که مقامات اذعان کرده‌اند.

 

در گزارش سنا به تعامل سیا با کاخ سفید، وزارت دادگستری، کنگره و دیگر نهادهای آمریکایی اشاره و گفته شده که سیا در بسیاری از تعامل‌ها اطلاعات نادرست و غیرکافی در اختیار قرار داده است.

اوباما در واکنش به انتشار این گزارش گفت که روش‌های مبتنی بر شکنجه در بازجویی‌ها که در گذشته استفاده شده، باید کنار گذاشته شود.

 

رییس کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا در اظهارات خود هنگام انتشار این گزارش گفت: هشت سال پیش متوجه شدیم که سیا از تکنیک‌های به اصطلاح پیشرفته در بازجویی‌ها استفاده می‌کند و در این خصوص گزارش درستی به کنگره ارائه نشده است.

 

وی افزود: سیا در این اقدامات از مامورانی استفاده کرده که سابقه خشونت و سوء استفاده دارند. همچنین در بازجویی‌ها بر خلاف اظهارات رییس وقت سیا، افراد بازجویی مورد شکنجه قرار گرفته‌اند.

گزارش مهم کمیته اطلاعاتی سنای آمریکا درباره کاربرد شکنجه در بازجویی سیا از مظنونان در "جنگ علیه تروریسم" بعد از مدت ها تاخیر منتشر می‌شود.

 

در این گزارش آمده است که این شیوه ها به اطلاعات مهم و قابل پیگیری منجر نشده و جزئیات به دست آمده از این بازجویی ها در دفاع از امنیت ملی آمریکا کلیدی نبوده است.

گزارش منتشر شده صرفا خلاصه‌ای از تحقیق 6700 صفحه ای این کمیته است.

 

رئیس کمیته اطلاعاتی سنا، سناتور دیان فاینستاین هم‌زمان با انتشار نتیجه تحقیق چند ساله این کمیته گفت، گزارش نتیجه بررسی دست کم 19 بازداشتگاه مخفی سیا در کشورهای ثالث و بازجویی دست‌کم 119 تن با شیوه های خشن که در مواردی به شکنجه تبدیل شده است.

 

این گزارش با نتیجه گیری‌های تکان دهند‌ه‌ای که حاصل ماه‌ها ملاقات با سازمان مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا و دسترسی به میلیون‌ها صفحه مکاتبات و اسناد داخلی این سازمان بوده به موارد زیر اشاره دارد:

 

شیوه‌های بازجویی خشن این سازمان به اطلاعات کلیدی برای دفاع از امنیت ملی آمریکا منجر نشده است.

سیا به طور مستمر اطلاعات غلطی درباره اجرای این بازجویی ها و تاثیر آن به سیاستمداران و مردم آمریکا داده است و آن‌ها را گمراه کرده است.

 

مدیریت سیا بر برنامه "بازجویی های خشن" به شدت ناکافی و مخدوش بوده است.

جمهوری‌خواهان سنا در اولین واکنش خود به انتشار این گزارش گفته‌اند اطلاعات به دست آمده از بازجویی‌ها در دستگیری تروریست‌ها از جمله اسامه بن لادن موثر بوده است.

 

فاینستاین در ارائه نتیجه گزارش گفت: واژه شکنجه به هر معنای معمولش تفسیر شود نتیجه آن است که بازداشتی‌های سیا شکنجه شده‌اند. شیوه‌های به کار رفته شامل محرومیت از خواب، سیلی و کوبیدن فرد به دیوار، جای دادن بازداشتی در جعبه‌های کوچک، نگهداری فرد در انزوا و تهدید مدام به مرگ بوده است. بر اساس این گزارش از شیوه القاء حس خفگی در بازجویی سه نفر از بازداشت شدگان استفاده شده است و بسیاری از بازداشت شدگان دچار مشکلات روانی شده اند.

 

براساس این گزارش دست کم درباره شش نفر از بازداشت شدگان از "آبرسانی مقعدی" استفاده شده است در حالیکه هیچ گزارش پزشکی مبنی بر لزوم به کارگیری این شیوه یافت نشده است.

 

جورج تنت، رییس وقت سیا یافته‌های این گزارش را رد کرده و گفته است برنامه بازجویی‌های خشن به دستگیری رهبران القاعده و حذف آنها از میدان جنگ با آمریکا منجر شده است و جان هزاران آمریکایی را نجات داده است.

تنت یکی از افرادیست که نامش در این گزارش به عنوان مقصر مطرح شده است.

 

برنامه بازجویی از مظنونان تروریستی که درون سازمان سیا با عنوان "تفسیر، بازداشت و بازجویی" مشهور است، از سال ۲۰۰۲ تا ۲۰۰۷ در دوران ریاست جمهوری جورج بوش اجرا می‌شد و پس از روی کار آمدن باراک اوباما به دستور او متوقف شد.

 

در همین حال اوباما در واکنش به انتشار این گزارش گفت که این شیوه‌ها به موضع آمریکا در جهان "ضربه ای جدی" وارد کرده است و تاکید کرده آمریکا دیگر از این شیوه‌ها استفاده نخواهد کرد.

 

اوباما سه شنبه شب به وقت آمریکا به شبکه تله موندو هم گفت: "پس از حملات ۱۱ سپتامبر کشور دچار شوک شدید روحی و وضعیتی لغزنده و نامطمئن در مورد تکرار آن حملات بود و و روشن است که سیا شتابزده و برنامه‌ای بدون اندیشه زیاد درباره عواقب احتمالی آن طراحی کرد."

او گفت در آن برنامه حد و مرزها و اینکه دقیقا چه کسی مسئول و پاسخگوی برنامه است به خوبی مشخص نشد.

 

اوباما قبلا هم گفته است که به نظر او سیا در آن دوران تحت "فشار عظیمی" برای جلوگیری از حملات دیگری از نوع ۱۱ سپتامبر بود و برای همین دچار خطا شد.

با این حال او گفت هرچند نگران واکنش های احتمالی علیه آمریکایی‌ها در جهان است اما این گزارش باید منتشر می‌شد تا اطمینان حاصل شود که این اشتباهات تکرار نشود.

 

در مقابل برخی جمهوری خواهان سنا نیز در واکنش به انتشار این گزارش گفته اند اطلاعات به دست آمده از بازجویی‌ها در دستگیری "تروریست‌ها" از جمله اسامه بن لادن موثر بوده است.

سناتور میچ مک کانل، رهبر جمهوری خواه سنا و سناتور سکسبی چمبلیس از اعضای ارشد کمیته اطلاعاتی سنا در بیانیه‌ای مشترک گفته‌اند ادعاهای گزارش منتشر شده توسط حزب دموکرات در کمیته اطلاعات غلط است گفته اند انتشار آن تبعات جدی برای امنیت ملی آمریکا خواهد داشت.

 

این درحالی است که سناتور جمهوری خواه جان مک کین، که خود در طول اسارت در ویتنام به شدت شکنجه شده بود، در واکنش به این گزارش از انتشار آن حمایت کرد و تاکید کرد که این شیوه‌ها به اعتبار جهانی آمریکا ضربه زده است.

مک کین گفت پذیرش حقیقت گاهی دشوار است، گاهی ممکن است به دشواری هایی برای آمریکا منجر شود اما "این حق مردم آمریکاست" که بدانند تاثیر این سیاست‌ها و حاصل آن چه بوده است.

 

این سناتور در عین حال گفت ممکن است انتشار این گزارش به خشونت در نقاط مختلف جهان علیه منافع آمریکا منجر شود اما جهان مدتهاست که از به کارگیری این شیوه‌ها خبردار بوده است و جلوگیری از انتشار آن را به بهانه به خطر افتادن امنیت آمریکا بیهوده خواند.

 

این سناتور بانفوذ جمهوری خواه گفت بسیاری از این شیوه‌ها شکنجه بوده و "القاء حس خفگی" را نوعی اعدام نمایشی خواند که در آن فرد را تاپای مرگ می‌برند و بازمی‌گردانند.

 

هم‌زمان جان برنان، مدیر فعلی سازمان مرکزی اطلاعات و امنیت آمریکا، با اذعان به این که "اشتباهاتی در طول بازداشت و برنامه بازجویی" این سازمان روی داده گفته است درخصوص نتیجه گیری کمیته تحقیق و "بی تاثیر بودن اطلاعات حاصل از این بازجویی ها" با این کمیته اختلاف نظر دارد.

 

در اتاق‌های شکنجه

 

براساس گزارش کمیته سنا، "ابوزبیده" یکی از بازداشتیان که در بازداشتگاهی مخفی در تایلند نگهداری می‌شده، 47 روز را بدون بازجویی در سلول انفرادی گذرانده است.

در پی این دوره، او با به کارگیری انواع شیوه‌های خشن مورد بازجویی قرار گرفته است و بعدها دچار مشکلات روانی شده است.

 

بجز او در افغانستان نیز بازداشتی‌ها در تاریکی و انزوا، در سلولی که تنها "یک سطل برای ادرار و مدفوع داشته" محبوس بودند.

رضا النجار، یکی از محافظان اسامه بن لادن، اولین بازداشتی در بازداشتگاه سی آی ای در افغانستان بوده است. او بعد از ماه ها بی خوابی "کاملا درهم شکسته" با این همه رفتار با او بدتر شده است. بازجوها سهمیه غذای او را کاهش داده‌اند، در سرما زنجیرش کرده‌اند و به جای دسترسی دادن به دستشویی، به او "پوشک" بسته‌اند.

 

گل رحمان، بازداشتی دیگر، در حالی که در سرمای نقطه انجماد با یک پیراهن ساده در زنجیر کف سلول سیمانی خوابیده بوده، مرده است. پزشکی قانونی مرگ او را در اثر سرما اعلام کرده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٩-٠٩-١٣٩٣, ١٠:٠۴

   

پر مبحث ترین ها