سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درماندگی اوپک در کنترل کاهش قیمت نفت

اوپک نمی تواند همانند گذشته به تنهایی این مسئله را حل کند زیرا هم اکنون شرایط متفاوت است

پایگاه اینترنتی روزنامه تلگراف نوشت: رئیس سابق اوپک، این سازمان را در متوقف کردن روند نزولی بهای نفت «ناتوان» دانست و خواستار همراهی روسیه، نروژ و نیجریه با اوپک برای حمایت از قیمت ها شد.

به گزارش ایرنا، عبدالله بن حمد العطیه با اشاره به سقوط قیمت نفت و عرضه روزانه ٢ میلیون بشکه نفت اضافی به بازار، گفت: اوپک نمی تواند همانند گذشته به تنهایی این مسئله را حل کند زیرا هم اکنون شرایط متفاوت است. باید روسیه، نروژ و مکزیک هم با اوپک همراه شوند و در خصوص کاهش تولید خود بحث کنند.

رئیس سابق اوپک و مشاور ارشد امیر قطرهمچنین با ابراز تردید در موافقت اعضای اوپک برای تشکیل جلسه اضطراری به منظور مقابله با روند کاهشی قیمت نفت، تاکید کرد که کشورهای صادر کننده نفت تنها در صورتی با جلسه اضطراری موافقت می کنند که تولیدکنندگان خارج از اوپک نیز با کاهش تولیدشان موافقت کنند.

وی با اشاره به عرضه روزانه ٢ میلیون بشکه نفت اضافی به بازار، افزود: این یک فاجعه است. اوپک باید با کشورهای غیراوپک دیدار کند تا این مسئله حل شود البته آمریکا هیچگاه تولید خود را کاهش نمی دهد.

عرضه بیش از تقاضای نفت به بازارهای جهانی در ماه های گذشته موجب شد تا قیمت نفت به پایین ترین حد آن در پنج سال گذشته سقوط کند.

در عین حال، اعضای اوپک در جلسه پیشین خود قادر به توافق برای کاهش تولید این سازمان نشدند و در نتیجه آن، سقف تولید اوپک بدون تغییر باقی ماند.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢١-٠٩-١٣٩٣, ٢٢:٢٩

   

پر مبحث ترین ها