سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

کنگره، تحریم و اسرائیل، سه مانع اصلی توافق ایران و 1+5

ایران امتیازات لازم را داده است، با این حال سه روز پیش تحریم های جدیدی علیه ایران به اجرا در آمد که نشان دهنده تناقض در رفتار آمریکاست. به نظر من، مشکلات اصلی بر سر راه توافق، تحریم ها، کنگره و اسرائیل خواهد بود.

راشاتودی نوشت: آسوشیتدپرس جمعه گزارش داد که ایران و امریکا یک گام به توافق هسته ای نزدیک تر شده اند و تهران با انتقال ذخایر اورانیوم خود به روسیه موافقت کرده است.

به گزارش سرویس بین الملل «انتخاب،» روز شنبه، وزارت خارجه ایران این گزارش را تکذیب کرد و گفت: بر روی هیچ موضوعی توافق صورت نگرفته است.

با این حال دیپلمات ها مدعی هستند که در دور بعدی مذاکرات، طرفین بر روی میزان اورانیومی که به روسیه منتقل می شود، گفتگو می کنند.

مذاکرات ایران و غرب تا پایان ژوئن ادامه خواهد داشت. هیات های مذاکره کننده امیدوارند که تا ماه مارس به توافق دست پیدا کنند، اما کارشناسان در مورد توافق طرفین تا ضرب الاجل تعیین شده دچار اختلاف نظر هستند.

دیو لیندف کارشناس مسائل هسته ای گفت: سقوط قیمت نفت ایران را تحت فشار گذاشته است، از سوی دیگر دولت اوباما نیز برای گرفتن نتیجه از مذاکرات تحت فشار است.

در همین حال،، ثریا سپه پور پژوهشگر روابط ایران و آمریکا گفت: تا زمانیکه واشنگتن قول به لغو تحریم ها دهد، توافق جامع حاصل نمی شود. مذاکرات با تهران درحالیکه کنگره جمهوریخواه به اسرائیل نزدیک می شود و رغبتی برای عدم تصویب تحریم ها نشان نیم دهد، پیچیده تر می شود.

وی افزود: اوباما قدرت لغو تحریم ها را دارد و ایران هم بدون لغو تحریم ها دست به هیچ کاری نمی زند. بنابراین خیلی بعید است که آنها به به توافقی جامع دست پیدا کنند.

وی یاداور شد: ایران امتیازات لازم را داده است، با این حال سه روز پیش تحریم های جدیدی علیه ایران به اجرا در آمد که نشان دهنده تناقض در رفتار آمریکاست. به نظر من، مشکلات اصلی بر سر راه توافق، تحریم ها، کنگره و اسرائیل خواهد بود.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-١٠-١٣٩٣, ٠٩:۴٩

   

پر مبحث ترین ها