سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تدوین طرح محدودسازی دوره حضور نمایندگان در مجلس

یعنی همان طور که رئیس جمهور می تواند برای دو دوره متوالی ریاست دولت را برعهده داشته باشد پست نمایندگی مجلس نیز باید بدین سان به افراد سپرده شود.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس، از تلاش برخی نمایندگان برای تدوین طرحی برای ارایه به مجلس مبنی بر محدودسازی دوره های حضور نمایندگان در مجلس خبر داد.
جواد هروی در گفت وگو با خانه ملت، از تلاش برخی نمایندگان برای تدوین طرحی برای ارایه به مجلس مبنی بر محدودسازی دوره های حضور نمایندگان در مجلس خبر داد و گفت مراحل طرح ریزی و تدوین این طرح به پایان رسیده و در هفته جاری به طور حتم به هیات رئیسه ارسال خواهد شد.

نماینده مردم قائنات در مجلس شورای اسلامی، در تشریح جزییات طرح مذکور، افزود: این طرح در برخی مواد شبیه به اصل 114 قانون اساسی بوده و الزام به این دارد که نمایندگی مجلس بیش از دو دوره نباشد.

وی با بیان اینکه بر اساس طرح محدودسازی حضور نمایندگان بیش از دو دوره در مجلس، بحث استفاده بهینه از وظایف نمانیدگان مورد توجه واقع خواهد شد، گفت: تکرار بیش از حد حضور یک نماینده در مجلس برای دوره های متوالی به چشم پوشی از ظرفیت های سایر افراد برای نمایندگی منجر می شود.

 

این نماینده مردم در مجلس نهم، با تاکید بر اینکه در طرح مذکور همانند دوره های مجاز حضور رئیس جمهور در پست خود عمل شده است، افزود: یعنی همان طور که رئیس جمهور می تواند برای دو دوره متوالی ریاست دولت را برعهده داشته باشد پست نمایندگی مجلس نیز باید بدین سان به افراد سپرده شود.

هروی ادامه داد: بر اساس طرح مذکور تبصره ای تحت عنوان تبصره 4 به ماده 28 قانون انتخابات مجلس شورای اسلامی اضافه خواهیم کرد که بر اساس آن حداکثر دوره نمایندگی به دو دوره کاهش پیدا خواهد کرد.

وی افزود: تقلیل دوره نمایندگی نمایندگان به دو دوره فضای مطلوبی را برای نمایندگان ایجاد خواهد کرد و از این شکلی که برخی تصور کنند وظیفه نمایندگی دائم العمر بر دوششان خواهد بود اجتناب خواهد شد.

عضو کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی، یادآور شد: بنده و آقایان دهدشتی و حسین زاده طراحی طرح مذکور را برعهده داشتیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٠-١٣٩٣, ١۶:۵٠

   

پر مبحث ترین ها