سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

خالق «من شارلی هست» کیست؟

رانسین می‌گوید او تنها به سازمان گزارشگران بدون مرز اجازه داده تا از طرح اصلی استفاده کنند. او همچنین با وکلا مشورت کرده و امیدوار است که بتواند مانع از استفادۀ تجاری از این شعار شود."
کد خبر: ۲۲۰۲۲۴
۲۴ دی ۱۳۹۳ - ۱۴:۲۹
فرارو- میلیون‌ها نفر در شبکه‌های اجتماعی اعلام کرده‌اند که "من شارلی هستم" (Je Suis Charlie)، حالا اما تنها در فرانسه بیش از پنجاه نفر سعی کرده‌اند که این نماد را ثبت تجاری کنند، و از همین رو خالق این کارزار عصبانی است.
 
به گزارش فرارو به نقل از بی‌بی‌سی‌، او اولین کسی بود که نماد "من شارلی هستم" را خلق کرد، اما اکنون نگران است که استفاده‌های تجاری از این نماد، احساسی که در پشت آن نهفته است را نابود کند. یواخیم رانسین با همراه خانواده‌اش در خانه‌ای زندگی می‌کنند که با دفتر شارلی ابدو در پاریس پنج دقیقه فاصله دارد. او برای نسخۀ فرانسوی مجلۀ استایلیست، که مجله‌ای با موضوع مد است، کار می‌کند. وقتی که او و همکارانش برای اولین بار ماجرای حمله‌ها را شنیدند در سکوت مطلقی ناشی از بهت فرو رفتند.

گفتگو با خالق شعار  

او در مصاحبه با بی‌بی‌سی می‌گوید: "من و همکارانم در اتاق تولید مشغول کار بر شمارۀ بعدی مجله بودیم، که یکی از همکارانم گزارش‌های مربوط به تیراندازی را در توییتر مشاهده کرد."
 
"ما همه بهت زده شده بودیم، من پیامهایی را می‌دیدم که مثلاً گفته بودند "من وحشت کرده‌ام" و یا "من از این اقدام منزجر هستم" و این پیامها از سراسر دنیا ارسال می‌شد. همۀ این پیام‌ها رنگ ناامیدی به خود داشتند. من لوگوی شارلی ابدو را سرچ کردم و برای دو یا سه دقیقه به آن خیره شدم و به این فکر کردم که این لوگو چه معنایی برایم دارد."
 
"شدیداً بهت زده بودم و نمی‌دانستم چه باید بگویم، کارتونیست های مجلۀ شارلی ابدو همیشه از خط قرمزها عبور می‌کردند تا همه چیز را زیر و رو کنند"

رانسین طرحی را با استفاده از همان فونتی که در لوگوی شارلی ابدو به کار رفته طراحی کرد. با وجود اینکه او در آن زمان تنها چهارصد فالوئر (دنبال کننده) در توییتر داشت، طرح گرافیکیش به سرعتا منتشر شد، و از زمان انتشار اولیه‌اش، هفت میلیون بار توییت شده است. این هشتگ به یکی از پرتکرارترین هشتگ‌های خبری تاریخ بدل شده است.
 
رانسین می‌گوید: "این طرح را اصلاً برای ایجاد سروصدا یا چیز دیگری درست نکرد. هزارها نفر از مردم عادی به خاطر این کار به من پیام تبریک فرستادند. دریافت پیام تبریک برای چیزی به این وحشتناکی بسیار عجیب است، در نتیجه در ابتدا از این افراد تشکر نمی‌کردم."
 
"در نهایت دریافتم که آنها به این خاطر از من تشکر می‌کنند که عبارتی برای بیان احساسشان ابداع کرده‌ام. آن‌ها چیزی را که سعی در بیانش داشتند را یافته بودند.

رانسین به سرعت توجه رسانه‌های زیادی را به خود جلب کرد و از برخی گزارش‌های نادرستی که راجع به او منتشر کرده‌اند ناراضی است. مثلاً یکی از رسانه‌ها درباره‌اش گفته بود که او از ترس انتقام تندروها حاضر به نشان دادن چهره‌اش نیست. (رانسین ظاهر شدن دربرابر دوربین بی‌بی‌سی را هم رد کرد و دلایل این کار خود را اینگونه اعلام می‌کند که نمی‌خواهد بدل به چهرۀ کلیدی یا رهبر یک جنبش شود و اینکه نمی‌خواهد تمرکزها از قربانیان به سمت او جلب شود.)

گفتگو با خالق شعار
یواخیم رانسین
 
به تازگی مسئلۀ تازه‌ای نیز بروز کرده و آن احتمال استفاده از جملۀ "من شارلی هستم" برای مقاصد تجاری است. گزارشها حاکی از آن است که بیش از پنجاه درخواست برای ثبت تجاری این نماد در فرانسه صورت گرفته است، که هیچکدام به ارتباطی با رانسین ندارد.
 
رانسین می‌گوید او تنها به سازمان گزارشگران بدون مرز اجازه داده تا از طرح اصلی استفاده کنند. او همچنین با وکلا مشورت کرده و امیدوار است که بتواند مانع از استفادۀ تجاری از این شعار شود."
 
او می‌گوید: "حتی فکر کردن به این مسئله هم وحشتناک است. اینکه این شعار را که سرشار از امید است را کسی به انحصار تجاری خود درآورد."
 
"من می‌خواهم که این پیام پاکی خود را حفظ کند. چهار میلیون نفر روز یکشنبه به خیابانهای پاریس آمدند و این شعار را فریاد زدند. آنها این شعار را در خیابان‌های لندن، نیویورک و سراسر جهان فریان زدند. اینکه کسی بخواهد از این شعار پول دربیاورد، حالم را به هم می‌زند."
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-١٠-١٣٩٣, ١٠:٣٧

   

پر مبحث ترین ها