سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

دفاع اقتصادی لاریجانی از دولت

بروز شده : ٨-١١-١٣٩٣, ٢٣:١۶    نسخه چاپی    
باید یک چارچوب از نظر رفتار اقتصادی تعریف شود و در این زمینه علاج کار سیاست، اقتصاد مقاومتی است.

رییس مجلس شورای اسلامی گفت: دولت یازدهم جهت گیری درستی در زمینه اقتصادی داشته است.

لاریجانی روز چهارشنبه در نشست با فعالان اقتصادی استان همدان افزود: در این وضعیت آشفته اقتصادی، تورم و جهش های تورمی که ایجاد شده است، دولت توانسته ساماندهی مناسبی داشته باشد.

گزیده اظهارات او را در ادامه می‌خوانیم:

بر این اساس مجلس با حمایت از لوایحی که به مجلس آمده است، دولت را همراهی می کند.

در این راستا لایحه خروج از رکورد در مجلس تصویب شد و کلیات این لایجه به شورای نگهبان ارسال شده است که در صورت تصویب آن، ابلاغ خواهد شد.

توسعه و رونق تولید و توجه به صادرات باید محور اصلی برنامه ششم قرار گیرد و بقیه امور کشور باید متناسب با آن چینش شود.

کارآفرینی باید در برنامه ششم توسعه مورد توجه قرار گیرد و مدیران و مسوولان با فرض های پیشنهادی همچون توسعه و رونق تولید و توجه به صادرات در تدوین برنامه کمک کنند.

اکنون کشور در شرایط عادی نیست و از نظر بین المللی و منطقه ای نیز وضعیت خاص و متفاوتی دارد و در این موقعیت باید همه تصمیم ها از جمله رفتارهای سیاسی و فرهنگی با نگرش اقتصادی باشد.

در زمینه سیاسی نیز گرایش های کشور باید به چالش های غیر ضروری دچار نشود و به فرموده رهبر معظم انفلاب در این موقعیت نباید حاشیه سازی کنیم.

در زمینه رشد اقتصادی پیشرفت های خوبی در کشور انجام شده است و ظرفیت های بالفعلی را ایجاد و به سایر بخش ها نیز کمک کرده است.

باید یک چارچوب از نظر رفتار اقتصادی تعریف شود و در این زمینه علاج کار سیاست، اقتصاد مقاومتی است.

چند مساله مهم در موضوع اقتصاد مقاومتی نهفته است و دولت بررسی های خوبی در این زمینه انجام داده و در مجلس نیز قوانینی مطرح شده است اما این اقدامات باید در مقام عمل رخ داده شود.

برای تحقق اقتصاد مقاومتی باید از مردمی شدن و کمک بخش خصوصی حمایت شود و از جهات مختلف سرمایه های خصوصی را افزایش داد.

در این زمینه سرمایه در گردش یک امر جدی است اما بانک ها در این زمینه مشکل دارند و سرمایه بانک ها را باید افزایش داد تا سرمایه در گردش را تامین کنند.

در زمینه یارانه ها تلاش شده منطق واقعی با توجه به شرایط و تلاطم در زندگی مردم و شرایط کشور در نظر گرفته شود.

در سطح کشور اکنون طرح های عمرانی زیادی وجود دارد که با این کمبود منابع پایان طرح ها 40 سال طول می کشد. این طرح ها باید برای تکمیل به بخش خصوصی واگذار شود که در بودجه سال گذشته این برنامه عملیاتی نشد و امسال به دولت اختیار داده شده است که این طرح ها را به بخش خصوصی واگذار کند.

نقدینگی کشور اکنون 680 هزار میلیارد تومان است که باید به سمت تولید سوق داده شود.

اگر بخش های تخصصی در مجلس بیشتر شود بسیار مفید خواهد بود. در حال حاضر ما دچار انباشت قانونی شدیم و باید از نگارش پیشنهادهای قانونی مفصل در زمینه های مختلف خودداری شود.

مجلس یک سال و نیم بیشتر وقت ندارد و نمی توان قوانین را تغییر داد چرا که قوانین باید ثبات داشته باشند مگر در صورت اضطرار و ضرورت باید قوانین را تغییر داد.

ثبات در قوانین برای فعالان اقتصادی نیز موثر است و استراتژیک مجلس این است که قوانین را زیاد تغییر ندهد و از فرصت قانونی برنامه باید نهایت استفاده انجام شود.

بخش خصوصی باید ارتباط خود را با مرکز پژوهش های مجلس نزدیک تر کند و باید زمینه ای فراهم شود تا نمایندگانی از بخش خصوص و اتاق بازرگانی در صحن علنی مجلس حضور داشته باشند و نظر بدهند تا در بهبود فضای کسب و کار موثر باشند.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٨-١١-١٣٩٣, ٢٣:١۶

   

پر مبحث ترین ها