سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تلاش برای کاهش خشم کاخ سفید از نتانیاهو

این دفتر برای من تصریح کرده است که مسئولیت این کار به عهده رئیس مجلس است و پروتکل معمول این است که دفتر به دولت در مورد این دعوت اطلاع بدهد.

سفیر اسرائیل در واشنگتن در تلاش برای فرونشاندن خشم دولت اوباما از اقدام نتانیاهو در دور زدن روند پروتکل ها و تشریفات معمول سیاسی با پذیرش یک دعوت سفر به آمریکا، مسئولیت این خطاکاری را متوجه کنگره کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از خبرگزاری فرانسه از واشنگتن، سفیر اسرائیل قبول هرگونه مسئولیت در قبال این پروتکل را مردود دانست و اعلام کردکه این تصمیم از جانب رهبران جمهوری خواه کنگره امریکا به منظور سخنرانی نتانیاهو گرفته شده است.

کاخ سفید هفته ی پیش از اعلام خبر دعوت جان بوینر رییس مجلس نمایندگان امریکا و دشمن سیاسی اصلی اوباما از نتانیاهو برای سخنرانی در کنگره آن هم چند هفته قبل از برگزاری انتخابات زود هنگام در اسرائیل اعلام نارضایتی کرد.

کاخ سفید علامت داد که در این دعوت نادیده گرفته شده و پروتکل معمول حکم می کند که سران برای تنظیم برنامه سفر با یکدیگر تماس بگیرند.

رون درمر سفیر اسرائیل در نامه الکترونیکی به مجله آتلانتیک که در پایگاه اینترنتی این ماهنامه به چاپ رسید، گفت : تصمیم نهایی در مورد دعوت از نخست وزیر از سوی دفتر رییس کنگره گرفته شد.

وی افزود : این دفتر برای من تصریح کرده است که مسئولیت این کار به عهده رئیس مجلس است و پروتکل معمول این است که دفتر به دولت در مورد این دعوت اطلاع بدهد.

سفیر اسرائیل تاکید کرد، منظور نتانیاهو بی احترامی به اوباما از طریق پذیرش دعوت بوینر نبود.

انتظار می رود نتانیاهو در کنگره علیه ایران سخنرانی کند.

این برنامه با اقدامات جمهوریخواهان در کنگره برای تصویب یک طرح ضد ایرانی در بحبوحه مذاکرات بین المللی سرنوشت ساز مصادف شده است.

اوباما با تهدید به وتوی این طرح استدلالی کرده که تحریم های جدید مذاکرات را خراب خواهد کرد.

درمر گفت: اوباما و نتانیاهو بر سر مسائلی اختلاف نظر دارند ولی وی هرگز از روی قصد به رییس جمهوری آمریکا بی حرمتی نکرده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-١١-١٣٩٣, ١٠:٠٧

   

پر مبحث ترین ها