سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

61 درصد مردم اسرائیل معتقدند که توافقنامه بدی با ایران منعقد می شود

براساس نظرسنجی اخیر، شصت و یک درصد مردم اسرائیل معتقدند که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، یک توافقنامه در زمینه هسته ای با ایران امضا کند،

روزنامه صهیونیستی جروز الم پست در تحلیلی نوشت، شصت و یک درصد مردم اسرائیل معتقدند توافقنامه بدی با ایران بسته می شود.

به گزارش پایگاه خبری «تیک»، گیل هافمن در تحلیلی برای این روزنامه صهیونیستی نوشت: براساس نظرسنجی اخیر، شصت و یک درصد مردم اسرائیل معتقدند که احتمال بسیار زیادی وجود دارد که باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا، یک توافقنامه در زمینه هسته ای با ایران امضا کند، حتی اگر دولت اسرائیل به رو شنی دیدگاه خود را بیان کند و بگوید که این توافقنامه برای امنیت اسرائیل خطرناک است.

این نظرسنجی توسط بنیاد دموکراسی اسرائیل و دانشگاه تل آویو انجام شده است و در آن 600 نفر از جامعه آماری بزرگسال شرکت کرده بودند. براساس یافته های این نظرسنجی، فقط 29 درصد از یهودیان اسرائیل معتقدند، احتمال بسیار کمی است که اوباما توافقنامه با ایران براساس شرایط آنها امضا کند.

البته پاسخ ها با توجه به وابستگی حزبی افراد نیز با یکدیگر متفاوت بود. در بین آنهایی که می گفتند به احتمال زیاد توافق بدی با ایران به دست می آید، صد درصد از حزب شاس،‌94 درصد از حزب بیت یهود، 93 درصد از حزب لیکود و 85 درصد از حزب اسرائیل بیتنا(خانه ما)بودند.

در بین آنهایی که معتقد بودند احتمال بسیار کمی وجود دارد که توافق براساس امنیت اسرائیل تصویب شود،‌صد درصد وابسته به حزب میرتس و 95 درصد نیز از اتحادیه صهیونیسم بوده است.

در حالی که 61 درصد یهودیان اسرائیل معتقد بودند که تعهد اوباما به امنیت اسرائیل در درجه بالایی قرار دارد، 51 درصد آنها به حزب لیکود و 38 درصد از آنها با بیت یهود وابسته بودند.

45 درصد از یهودیان اسرائیل معتقد بودند یهودیان آمریکا در شرایط امن تر از یهودیان اسرائیل زندگی می کنند و 28 درصد هم معتقدند که یهودیان آمریکا امنیت کمتری دارند و 26 درصد هم معتقدند که امنیت یهودیان اسرائیل و آمریکا با یکدیگر برابر است.

یهودیان اسرائیل معتقدند، فرانسه(71 درصد)،روسیه(67درصد)، آرژانتین(63درصد)،انگلیس(55 درصد) و آلمان با 52 درصد از اسرائیل برای زندگی یهودیان ناامن تر است.

اعتماد یهودیان اسرائیل درباره اتخاذ موارد مقتضی برای تامین امنیت جوامع یهودی به دولت آمریکا، هشتاد و چهار درصد، به دولت آلمان، شصت درصد و به دولت انگلیس 49 درصد است. بی اعتمادی یهودیان اسرائیل در زمینه مسئله اخیر به دولت روسیه، هفتاد درصد به آرژانتین شصت و هشت درصد و به فرانسه شصت درصد است.

پنجاه و هشت درصد افکار عمومی اسرائیل براین باورند که دولت به ریاست بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این رژیم در مورد مسائل امنیتی اسرائل بهتر برخورد می کند،‌در حالی که 27 درصد اظهار داشتند که دولت به رهبری ایساک هرتزوگ و تسیپی لیونی از رهبران اتحاد صهیونیسم در موارد امنیتی رفتار بهتری دارند.

اما در موارد اقتصادی اجتماعی،‌پنجاه و دو درصد از یهودیان اسرائیل می گویند دولتی که هرتزوک و لیونی هدایت آن را برعهده گیرند، بهتر می توانند مسائل اقتصادی و اجتماعی را مدیریت کنند. 28 درصد نیز معتقد بودند که نتانیاهو در این زمینه بهتر خواهد بود.

این نظر سنجی از 27 ژانویه تا 29 همان ماه انجام شده است. درصد خطای آن نیز چهار ممیز یک دهم درصد است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١١-١٣٩٣, ٢٢:۴۵

   

پر مبحث ترین ها