سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

جنجال ردصلاحیت یک زن مسلمان در انتخابات پارلمانی اسرائیل

حنین الزعبی به دلیل استفاده از عبارت "محاصره اسرائیل" و " تروریست ندانستن فلسطینی های قاتل شهرک نشینان اسرائیلی" در کمیته مرکزی انتخابات ردصلاحیت شده بود.
ردصلاحیت یک نماینده مسلمان در انتخابات پارلمانی اسرائیل جنجال زیادی به پا کرده است.

به گزارش عصرایران به نقل از منابع خبری، خانم حنین الزعبی عضو عرب و مسلمان پارلمان اسرائیل است.
هم اکنون شماری از اعضای پارلمان اسرائیل، مسلمان هستند.
پارلمان اسرائیل (کنیست) 120 کرسی دارد و هر نماینده پارلمان، عضو یک حزب و نماینده آن حزب است. 

حنین الزعبی 45 ساله فارغ التحصیل رشته رسانه از دانشگاه عبری قدس است.
 حنین الزعبی در ابتدا از سوی شورای مرکزی انتخابات رد صلاحیت شد اما با تصمیم دادگاه عالی، این رد صلاحیت لغو شد و حنین الزعبی می تواند در دوره بعدی انتخابات پارلمانی اسرائیل در ماه جاری شرکت کند.

وکیل حنین الزعبی با حضور در دادگاه در دفاع از موکل خود گفت که شورای مرکزی انتخابات، گفتمان نژادپرستانه ای را دنبال می کند.

شورای مرکزی انتخابات اسرائیل متشکل از نمایندگان احزاب است. اعضای احزاب می توانند از افراد متقاضای کاندیداتوری در انتخابات اسرائیل شکایت کنند و خواستار عدم تایید صلاحیت آنها شوند.
در شورای مرکزی انتخابات، این شکایت ها بررسی و در صورت تایید، حکم مقدماتی رد صلاحیت برای تایید نهایی به دادگاه عالی ارسال می شود.

جنجال رد صلاحیت یک نماینده مسلمان در انتخابات پارلمانی اسرائیل

دادگاه عالی، در جلسه ای با حضور فرد ردصلاحیت شده، موضوع را بررسی و حکم نهایی خود را صادر می کند.

حنین الزعبی به دلیل استفاده از عبارت "محاصره اسرائیل" و " تروریست ندانستن فلسطینی های قاتل شهرک نشینان اسرائیلی" در کمیته مرکزی انتخابات ردصلاحیت شده بود.
 
او قبل از این در واکش به ردصلاحیت مقدماتی اش گفته بود: به هر آنچه را که گفتم و انجام دادم افتخار می کنم. معتقدم دادگاه اجازه حذف من از رقابت های انتخابات را نمی دهد.

در واکنش به این موضوع، افیگیدور لیبرمن وزیر خارجه اسرائیل و رهبر حزب "اسرائیل بیتنا" تصمیم دادگاه عالی اسرائیل در لغو ردصلاحیت حنین الزعبی را لکه ننگ بر پشینانی دموکراسی اسرائیل توصیف کرد.

جلسه رای گیری در پارلمان اسرائیل برای بررسی پس گرفتن گذرنامه دیپلماتیک حنین الزعبی نماینده مسلمان پارلمان در سال 2010 - در این جلسه یکی از نمایندگان تندرو تصویری از عکس حنین الزعبی به همراه گذرنامه ایران را در دست گرفت. مخالفان الزعبی او را به پیگیری سیاست های ایران متهم می کنند.
جنجال رد صلاحیت یک نماینده مسلمان در انتخابات پارلمانی اسرائیل

"دانی دانون" عضو پارلمان از حزب لیکود نیز گفت: وضعیت عزمی بشاره دوباره تکرار می شود. دادگاه عالی اسرائیل در گذشته وقتی اجازه داد عزمی بشاره در انتخابات پارلمانی کاندیدا شود. مرتکب خطا شد. دادگاه عالی امروز هم دوباره با صدور مجوز کاندیداتوری حنین الزعبی خطای خود را تکرار می کند.

عزمی بشاره عضو عرب در پارلمان اسرائیل بود که به دلیل اعمال فشارهای شدید مجبور به استعفا از این سمت و ترک اسرائیل شد. وی هم اکنون در قطر ریاست یک مرکز تحقیقاتی را برعهده دارد.
عزمی بشاره منتقد جدی سیاست های اسرائیل است.

حنین الزعبی نیز خود را یک فلسطینی می داند و به شدت از سیاست های اسرائیل در برابر فلسطینی ها انتقاد می کند.
او همچنین در کاروان شکست محاصره غزه نیز مشارکت داشت و پس از حمله ارتش اسرائیل، بازداشت شد.

قبل از این نیز در پی اعمال فشار نمایندگان افراطی در پارلمان اسرائیل، بخشی از امکانات حنین الزعبی از جمله گذرنامه دیپلماتیک (سیاسی) از وی گرفته شد و او از دریافت کمک های مالی دولتی نیز محروم شد.

او در آغاز دوره کنونی پارلمان اسرائیل به هنگام پخش سرود ملی اسرائیل، صحن پارلمان را ترک کرد و در توضیح این اقدامش گفت که معتقد است این سرود، بیانگر او نیست.

20 درصد جمعیت اسرائیل معادل 1.2 میلیون نفر را مردم عرب تشکیل می دهند که به عرب 48 یا عرب اسرائیل معروف اند. بخش اعظم عرب 48 مسلمان هستند. این افراد بومیان سرزمین فلسطین هستند.

پارلمان اسرائیل (کنیست) 120 کرسی دارد و هر نماینده پارلمان، عضو یک حزب و نماینده آن حزب است. 
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-١١-١٣٩٣, ١۴:۴٩

   

پر مبحث ترین ها