سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

صفر شدن رشد تورم اتفاقی نادر است

بروز شده : ۶-١٢-١٣٩٣, ١۴:۴٧    نسخه چاپی    
توجه دولت به موضوع کاهش تورم در مقایسه با رشد اقتصادی، به دلیل اینکه بسیاری از طبقات محروم جامعه در شرایط وخیم اقتصادی در حال خرد شدن بودند، بسیار حیاتی بود.


کارشناس اقتصادی کشورمان با بیان اینکه، دولت یازدهم، در شرایط اقتصادی بسیار ناگواری دولت را تحویل گرفت، صفر شدن میزان افزایش نرخ تورم در بهمن ماه سال جاری را اتفاقی نادر در طول سال های پس از انقلاب اسلامی دانست.

با اشاره به مباحث مطرح شده از سوی برخی از منتقدان دولت مبنی بر قابل لمس نبودن صفر شدن افزایش تورم در وضعیت معیشتی مردم، این مسئله را ادعای غیرعلمی دانست و گفت: تورم در سال های 1391 و 1392 بین 55 تا 60 درصد بوده و الان به حدود 15 درصد کاهش یافته است.

وی با اشاره به سخنان اخیر رییس جمهوری مبنی بر صفر شدن روند افزایش تورم در بهمن ماه سال جاری و تلاش برخی تریبون های مخالف دولت در ایجاد شبهه در آن، افزود: این بدان معنی نیست که تورم به طور کامل مهار شده بلکه در سال جاری روند روبه رشد قیمت ها در بازار متوقف شده و این موضوع به طور کامل محسوس و قابل فهم است.

وی با بیان آنکه، قدرت خرید مردم در سال 1392 بعنوان سال آغاز به کار دولت حجت الاسلام والمسلمین روحانی 30 تا 40 درصد از بین رفته بود، اظهار داشت: این درحالی است که تنها در سال 1390 میزان قدرت خرید مردم هنگامی که دولت وقت رکورد بی سابقه درآمد 118 میلیارد دلاری نفتی و 95 میلیارد دلاری واردات را ثبت کرد و کشور با تحریم های آنچنانی نیز مواجه نبود، از بین رفت.

این کارشناس اقتصادی با بیان اینکه، متوسط نرخ رشد درآمد مردم به خصوص کارگران و کارمندان در سال جاری از متوسط نرخ تورم بیشتر بوده است، گفت: این نوع عملکرد اقتصادی برای نخستین بار پس از سال 1389 و در حالی که بسیاری از گروه های درآمدی تا سال 1392 تحت فشار شدید معیشتی قرار گرفته بودند، قابل لمس است.

وی با اشاره به ثابت ماندن قیمت انواع محصولات غذایی در طول یکسال گذشته در کشور، گفت: قیمت انواع و اقسام مواد غذایی از جمله حبوبات، برنج، گوشت و تخم مرغ که در سال های 91 و 92 شاهد رشد 100 درصدی آن بوده ایم، نه تنها در سال جاری با افزایش قیمت مواجه نبوده بلکه در بسیاری از این گروه ها شاهد تورم منفی نیز بوده ایم.

لیلاز با تاکید بر اینکه، فشار تورمی مضاعفی بر روی حداقل پنج دهک پایین درآمدی جامعه در سال های 90 تا 92 وجود داشته، اذعان داشت: به طور حتم حداقل 7 تا 8 سال طول خواهد کشید که آب رفته به جوی بازگردد و قدرت خرید مردم احیا شود و اقتصاد کشور به رشد مناسبی دست یابد.

این کارشناس اقتصادی کشورمان با بیان اینکه، اقتصاد ایران در مقایسه با کاهش تورم نیازمند توجه بیشتر به مقوله تولید است، اولویت کاری و تلاش های دولت یازدهم در کنترل یکباره تورم را در عین حال امری ناگزیر دانست.

استاد دانشگاه شهید بهشتی تهران افزود: توجه دولت به موضوع کاهش تورم در مقایسه با رشد اقتصادی، به دلیل اینکه بسیاری از طبقات محروم جامعه در شرایط وخیم اقتصادی در حال خرد شدن بودند، بسیار حیاتی بود.

وی اظهار داشت: در صورتی که ساختار اقتصادی کشور به دلیل سوء عملکردها در سال های گذشته بدین صورت شکننده نشده بود، دولت یازدهم می توانست بیش از اینکه تمرکز خود را بر کاهش نرخ تورم قرار دهد، به رشد اقتصادی کشور معطوف نماید.

این کارشناس اقتصادی کشورمان معتقد است: نقطه تعادل اقتصاد کشور تورم 10 تا 15 درصدی همراه با نرخ رشد اقتصادی 6 تا 7 درصد است.

حجت الاسلام والمسلمین حسن روحانی رییس جمهوری کشورمان روز دوشنبه هفته جاری با ایراد سخنانی در همایش روز ملی مهندسی با بیان اینکه همواره در ماه های بهمن و اسفند تورم نمود بیشتری دارد، از یک اتفاق بزرگ و عظیم در حوزه اقتصاد کشورمان مبنی بر صفر شدن روند افزایشی تورم در بهمن ماه سال جاری خبر داد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١٢-١٣٩٣, ١۴:۴٧

   

پر مبحث ترین ها