سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

توافق با ایران بیش از آنکه برای امنیت ملی آمریکا زیان آور باشد مفید است

بروز شده : ٣-٠١-١٣٩۴, ١۵:٣٩    نسخه چاپی    
فارن پالسی نوشت: اندیشمندان سیاسی و تحلیلگران سازمان ها و نهادهای تحقیقاتی تنها کسانی نیستند که استدلال های متفاوت درباره توافق هسته ای با ایران را ارزیابی می کنند.

 

به گزارش «انتخاب»، برنامه آموزش ، تحقیق و سیاست بین الملل در دانشکده William ampersand Mary در تازه ترین نظرسنجی خود نظر کارشناسان روابط بین الملل در دانشکده ها و دانشگاه های سراسر آمریکا را درباره توافق هسته ای با ایران جویا شده است.

کارشناسان روابط بین الملل آمریکا معتقدند مناسبات آمریکا و اسرائیل به میزان قابل توجهی رو به تیرگی گذاشته است وکارشناسان آمریکایی به طور کلی بر سر این مسئله که توافق هسته ای با ایران برای کشورشان خوب است اتفاق نظر دارند.

تلاش های دولت باراک اوباما رئیس جمهور آمریکا به عنوان یکی از اعضای گروه پنج به علاوه یک متشکل از انگلیس ، آلمان، فرانسه ، روسیه و چین ، برای گفتگو درباره توافق هسته ای با ایران نه تنها به موضوعی بحث برانگیز در آمریکا تبدیل شده و انتقاد شدید نامزدهای جمهوریخواه را به دنبال داشته است بلکه در فعالیت های انتخاباتی اخیر اسرائیل نیز در کانون توجه قرار داشته است.

بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل سوم مارس با سخنرانی در کنگره آمریکا طوفانی سیاسی به راه انداخت . وی در این سخنرانی که پیش از انتخابات اسرائیل انجام شد هشدار داد مفاد توافق با ایران که درباره آن صحبت می شود منجر به پیوند اسلام ستیزه جو با تسلیحات هسته ای خواهد شد.

پس از سخنرانی نتانیاهو ، 47 سناتور جمهوریخواه با نوشتن نامه ای جنجال برانگیز به ایران هشدار دادند هرگونه توافقی که دولت اوباما درباره آن مذاکره کند با پایان دوره ریاست جمهوری وی لغو و یا از سوی کنگره تعدیل خواهد شد.

کارشناسان روابط بین الملل در آمریکا درباره این مسئله که به دنبال مذاکرات هسته ای و سخنرانی نتانیاهو در کنگره ، مناسبات آمریکا و اسرائیل بیش از پیش تیره شده است اتفاق نظر دارند و احتمال نمی دهند این مناسبات در آینده نزدیک بهبود یابد.

کارشناسان روابط بین الملل اسرائیل نیز با این مسئله که مناسبات تل آویو و واشنگتن رو به تیرگی گذاشته است موافقند اما نسبت به بهبود این مناسبات اندکی خوشبین تر هستند.

در حالی که کارشناسان روابط بین الملل آمریکا احتمال می دهند مناسبات این کشور با اسرائیل در پنج سال آینده اندکی بهبود یابد ، کارشناسان اسرائیلی درباره این مسئله خوشبین تر هستند و درصد بالاتری برای بهبود این مناسبات پیش بینی می کنند.

یکی از موضوعات کلیدی مورد اختلاف میان دولت اوباما و منتقدان توافق هسته ای چندجانبه آن است که آیا باید به ایران اجازه حفظ توانایی غنی سازی سوخت هسته ای برای مصارف غیرنظامی داده شود یا خیر.

کارشناسان روابط بین الملل آمریکا در این نظرسنجی در پاسخ به سوالی درباره اینکه چگونه چنین توافقی ممکن است بر امنیت ملی آمریکا تاثیرگذار باشد اعلام کردند این توافق بیش از آنکه برای امنیت ملی کشورشان زیان آور باشد مفید است.

درخواست باراک اوباما در ماه فوریه برای موافقت با استفاده از نیروی نظامی علیه داعش با واکنش شدید نمایندگان کنگره مواجه نشد. جمهوریخواهان به دنبال گسترش اختیارات رئیس جمهور هستند اما دموکرات ها نگران لحن قطعنامه ای هستند که به میزان کافی محدود کننده نباشد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠١-١٣٩۴, ١۵:٣٩

   

پر مبحث ترین ها