سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نتانیاهو از اعراب‌ اسرائیل عذرخواهی کرد

بروز شده : ۴-٠١-١٣٩۴, ٢٢:٠۴    نسخه چاپی    
نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی که در جریان انتخابات پارلمانی اخیر به دلیل اظهارات نژادپرستانه هدف انتقاد قرار گرفت بود، از اظهاراتش ابراز پشیمانی کرده و عذرخواهی کرد.

 

به گزارش ایسنا، بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی گفت قصد نداشته به رای دهندگان عرب اسرائیلی توهین کند. وی در جریان انتخابات پارلمانی هفته پیش گفته بود که "اعراب دسته دسته در حال رای دادن هستند".

وی در روز انتخابات در پیامی در فیسبوک به هوادارانش هشدار داده بود که "حاکمیت راستگراها در خطر است" چون سازمان های چپگرا "با اتوبوس" در حال آوردن اعراب برای رای دادن هستند.

ائتلاف موسوم به فهرست مشترک، متشکل از احزاب عرب در انتخابات عذرخواهی نتانیاهو را رد کرده است.

نخست‌وزیر رژیم صهیونیستی بیم آن را داشت که رای‌دهندگان محافظه‌کار پای صندوق‌های رای نروند اما به‌رغم انتظارات پیروز شد. نتانیاهو اکنون می‌گوید امیدوار است که ظرف دو یا سه هفته دولت تشکیل دهد.

وی در مورد اظهاراتش گفت:‌ می‌دانم چیزهایی که چند روز پیش گفتم باعث ناراحتی بعضی از شهروندان اسرائیل شد. اقدامات من به عنوان نخست‌وزیر، از جمله سرمایه‌گذاری عظیم در بخش‌های اقلیت، خلاف آن را ثابت می‌کند. به همین ترتیب فکر می‌کنم که هیچ عنصری در خارج از اسرائیل نباید در فرآیند دموکراتیک ما مداخله کند.

ایمن اوده، رهبر فهرست مشترک احزاب عرب که ۱۳ کرسی در انتخابات هفته پیش به دست آورده به کانال ۱۰ اسرائیل گفت:‌ "ما این عذرخواهی را نمی‌پذیریم."

وی گفت:‌ ما می‌خواهیم شاهد اقدامات عملی باشیم، این عذرخواهی را چگونه در عمل نشان خواهد داد؟ آیا برنامه‌ها برای برابری را پیش خواهد برد؟

اظهارات نتانیاهو در روز انتخابات با انتقاد کاخ سفید روبرو شد که گفت "عمیقا نگران" این "شعارهای تفرقه‌انگیز" با هدف به حاشیه راندن اعراب سرزمین‌های اشغالی است.

نتانیاهو پیش از رای‌گیری گفته بود که اگر انتخاب شود اجازه تشکیل کشور فلسطین را نخواهد داد. در عوض اتحاد صهیونیسم، ائتلافی از احزاب میانه و چپ که با حزب راستگرای لیکود رقابت می‌کرد، قول بهبود روابط با فلسطینی‌ها و جامعه بین‌المللی را داده بود.

نتانیاهو بعد از زمان انتخابات در مصاحبه‌ای با شبکه آمریکایی ام.اس.ان.بی.سی در موضع خود نرمش نشان داده است.

اما دنیس مک‌دونا مشاور کاخ سفید روز دوشنبه گفت که نمی‌توان وانمود کرد که این اظهارات هرگز بر زبان نیامده است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۴-٠١-١٣٩۴, ٢٢:٠۴

   

پر مبحث ترین ها