سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

برای نخستین بار در آمریکا مخالفان توافق هسته ای با ایران در اقلیت قرار گرفتند

نتایج نظرسنجی رویترز و ایپسوس از مردم آمریکا درباره مذاکرات هسته ای با ایران، نشانگر افزایش حمایت آمریکایی ها از رسیدن به توافق است به طوری که با در اقلیت قرار گرفتن مخالفان، تلاش قانونگذاران مخالف توافق را با چالش روبرو خواهد کرد.


 به گزارش خبرگزاری رویترز، ایپسوس و رویترز روز چهارشنبه در موضوع هسته ای ایران نظرسنجی مشترکی انجام دادند.

این دو مؤسسه در جمع بندی نتایج نظرسنجی مشترک خود در موضوع توافق هسته ای ایران، اذعان داشتند، با افزایش شمار حمایت کنندگان از توافق نامه ایران و کشورهای 5+1، از این پس تلاش و سنگ اندازی قانونگذاران آمریکایی مخالف توافق هسته ای با ایران، با چالش روبرو خواهد شد.

کاخ سفید در روزهای اخیر بطور گسترده برای متقاعد کردن قانونگذاران برای حمایت از توافق انجام شده با ایران و جلب حمایت افکار عمومی از این توافق تلاش می کند.

براساس این گزارش، تلاش های کاخ سفید در جلب حمایت هرچه بیشتر نمایندگان و قانونگذاران آمریکایی دراین زمینه مثمر ثمر واقع شده است.

آخرین نظرسنجی انجام شده نشان می دهد 50 درصد دموکرات ها از توافق ایران حمایت می کنند و تنها 10 درصد مخالف این توافق هستند، 39درصد نیز هنوز تصمیم قطعی خود را اعلام نکرده اند.

حمایت اعضای حزب جمهوری خواه از توافق هسته ای روند رو به رشد به خود گرفته است، طبق آمار 30 درصد جمهوری خواهان حمایت خود را از بیانیه سوییس ابراز نموده اند، 30 درصد مخالف و 40 درصد نظر قطعی ندارند.

در میان مستقل ها، که به هیچ حزبی وابسته نیستند ولی در عین حال رای دهندگان مهمی برای هر دو حزب در انتخابات ریاست جمهوری سال 2016 هستند، 34 درصد از چارچوب اعلام شده توافق با ایران حمایت کردند، 21 درصد مخالف بودند و 45 درصد گفتند مطمئن نیستند.

در مورد نزدیکی به ایران، نظریات اعضای دو حزب بسیار متفاوت بود. 47 درصد دمکرات ها بر این عقیده اند که واشنگتن در بهبود مناسبات دیپلماتیک با تهران درست عمل می کند. این رقم در میان جمهوری خواهان 18 درصد است.

درمورد استفاده از گزینه نظامی نیز اکثریت قاطع نظردهندگان، مخالف استفاده از گزینه نظامی علیه ایران هستند. آمار نشان می دهد 95 درصد دموکرات ها 89 درصد جمهوری خواهان و 94 درصد احزاب مستقل از این گزینه حمایت نمی کنند.

 

منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٠-٠١-١٣٩۴, ١٣:٢٧

   

پر مبحث ترین ها