سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مخالفت با کاهش عمره در مجلس

به گفته یک عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی، در جلسه دیروز کمیسیون نمایندگان سازمان حج و زیارت با کاهش سفرهای حج عمره مخالفت کردند.

 

بعد از تعرض به دو نوجوان ایرانی در فرودگاه جده موجی از اعتراضات داخلی به راه افتاد و مقامات ایرانی نسبت به این مساله واکنش نشان دادند. نمایندگان مجلس در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی نیز روز گذشته در جلسه‎ای با حضور نمایندگان وزارت خارجه، سازمان حج و زیارت و نماینده ولی فقیه به بررسی این مساله پرداختند.

احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون در گفت‌و‌گو با فرارو مسایل مطرح شده در این جلسه را تشریح کرد و گفت: بعد از بررسی‌هایی که کمیسیون در خصوص توهین‌هایی که از سوی عربستان و علمای وهابی به زائران ایرانی می‌شود به این نتیجه رسیدیم که افراط در اعزام زائر به این کشور عامل اصلی این رفتار‌ها است.

وی افزود: سالانه حدود ۸۲۰ هزار نفر را به حج عمره و حدود ۸۵ هزار نفر را به حج تمتع می‌فرستیم، مبلغی که از این طریق نصیب عربستان می‌شود حدود ۱۵ هزار میلیارد تومان است اما از آنجایی که عربستان کشوری با ذخایر ارزی گسترده است اصلا توجهی به این مبلغ ندارد و کثرت زائران حتی ما را مدیون این کشور می‌کند.

نماینده اردستان با اشاره به اینکه بودجه عمرانی کشور در سال آخر دولت احمدی‌نژاد حدود ۹ هزار میلیارد تومان و اکنون ۳۸ هزار میلیارد تومان است، گفت آن ۱۵ هزار میلیاردی که از سوی عربستان به آن توجه نمی‌شود برای کشور ما بسیار قابل توجه است لذا به اعتقاد ما بهتر است که در مورد تعداد حج عمره در سال تجدید نظر شود.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی در خصوص اینکه پاسخ نمایندگان سازمان حج و زیارت و نماینده ولی فقیه نسبت به این درخواست کمیسیون چه بوده است، گفت: آن‌ها اصرار داشتند که حج تعطیل بردار نیست و تجدید نظر در مورد به نظر مجلس، شورای عالی امنیت ملی و شورای عالی حج نیاز دارد.

وی در پاسخ به این سوال که استدلال آن‌ها برای مخالفت با تعدیل میزان حج عمره چه بود، گفت: چند نکته را بیان کردند. اول اینکه ما با اعزام زائران ایرانی در حقیقت انقلاب خود را به عربستان صادر می‌کنیم و برخلاف نظر و میل علمای وهابی در کنار مردم آن کشور قرار می‌گیریم.

بخشایش افزود: مساله دیگر این بود که نسبت به مردم ایران و کسانی که برای سفر به حج پول پرداخت کرده‌اند تعهداتی دارند و باید به آن وفادار باشند.

وی با تاکید بر اینکه به نظر ما در کمیسیون این حرف‌ها منطقی نیست، گفت: روشن است که آن‌ها در جهت فربه شدن شرکت «شمسا» و تامین منافع مالی خودشان این رویکرد را دارند اما ما نیز اصرار داریم که ۱۵ هزار میلیارد تومان برای اقتصاد کشور رقم قابل توجهی است.

این نماینده مجلس همچنین با اشاره به این مساله حج جزئی از موضوع کلان ارتباط ایران و عربستان است، گفت: ایران و سعودی از دوران قبل از انقلاب رقیب و همکار بوده‌اند و اکنون نیز همین طور است. بودن مکه و موضوع حج باعث می‌شود که به آن‌ها نیاز داشته باشیم و آن‌ها از این موضوع استفاده می‌کنند. شاهد بودیم که در پاسخ به اعتراضات ما نسبت به تعرض اخیر فورا وضعیت هواپیما‌ها را بهانه کرده و به ویزا ندادند.

وی افزود: لازم است که در ارتباط ایران و عربستان به تعادل برسیم زیرا اکنون چنین تعادلی وجود ندارد. تعداد کارمندان سفارت ما در آنجا حدود ۲۰ نفر است درحالی که آن‌ها ۱۲۰ نفر کارمند در ایران دارند. روشن است که این موضوع زمینه ساز فساد اطلاعاتی، سیاسی و نظامی است لذا اگر مسولان سازمان حج و نماینده ولی فقیه کمتر به پول فکر کنند می‌توانیم در جهت این تعادل حرکت کنیم.

بخشایش در پاسخ به این سوال که نظر وزارت خارجه در این خصوص چیست و آیا توضیحات بیشتری در این جلسه عنوان کردند، گفت: در مورد مساله حج که وزارت خارجه تصمیم گیر نیست اما در مورد اتفاق رخ داده گفتند که بلافاصله بعد از ماجرا اعتراض خود را به قائم مقام وزیر کشور عربستان اعلام کرده‌اند و آن‌ها قول اعدام دو مامور خاطی را داده‌اند.

وی در مورد اینکه نتیجه کلی جلسه کمیسیون نیز گفت: قرار است که کمیسیون در مورد تعدیل تعداد سالانه حج عمره بررسی‌های بیشتری را انجام دهد و خواهان این هستیم که این رقم به حدود ۳۰۰ هزار نفر در سال برسد.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-٠١-١٣٩۴, ٢٣:١٨

   

پر مبحث ترین ها