سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تام کاتن: همین حالا باید به ایران حمله کرد

سناتور جمهوری خواه و بانی نامه هشدار آمیز ۴۷ سناتور جمهوری خواه کنگره به ایران مدعی شد که توافق هسته ای با ایران احتمالاً به جنگ هسته ای منجر می شود و همین حالا باید به ایران حمله نظامی کرد.

 

«تام کاتن» سناتور جمهوری خواه بانی نامه هشدارآمیز 47 سناتور جمهوری خواه به ایران درباره توافق هسته ای در مصاحبه با نشریه آتلانتیک مدعی شد که تلاش دولت «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا برای رسیدن به توافق هسته ای با ایران احتمالاً به یک جنگ هسته ای منتهی شود.

وی مدعی شد: اگر ما با این نوع پیشنهادی که دولت اوباما مطرح کرده است، موافقت کنیم، احتمالاً اگر به جنگ هسته ای منتهی نشود به تقابل نظامی منجر خواهد شد.

کاتن ادامه داد: 20 سال، 10 سال، 12 سال، چه کسی می داند؟ این پیشنهاد ایران را در مسیر تبدیل شدن به یک کشور تسلیحات هسته ای قرار می دهد و من فکر می کنم وقتی ایران یک کشور با تسیلحات هسته ای شود، به ناچار یک رویارویی نظامی به وجود می آید. این تقابل احتمالاً در ابتدا با آمریکا نخواهد بود اما فکر می کنم که این تقابل اجتناب ناپذیر است.

این سناتور تندرو جمهوری خواه تأکید کرد که یک گزینه برای جلوگیری از دستیابی ایران به سلاح هسته ای، حمله نظامی به ایران در حال حاضر است.

هیأت های دیپلماتیک ایران و کشورهای موسوم به گروه 1+5 پنجشنبه (13 فروردین ماه) اعلام کردند به تفاهمی بر سر چارچوب توافق نهایی رسیده اند که قرار است زیربنای ادامه رایزنی ها تا ضرب الاجل خودخوانده 30 ژوئن (9 تیرماه) باشد.

جمهوری خواهان تمامی تلاش خود را به کار گرفته اند تا مانع از ادامه مذاکرات هسته ای ایران و 1+5 شوند و در همین راستا، کمیته روابط خارجی سنا در صدد است تا روز سه شنبه (فردا)، لایحه نظارت کنگره بر هرگونه توافق نهایی هسته ای با ایران را علیرغم مخالفت کاخ سفید به رأی گذارد.

کاتن یکی از منتقدان مذاکرات است و هفته گذشته نیز تأکید کرد که اقدام نظامی علیه ایران ظرف چند روز تکمیل می شود.

در نامه ای که کاتن بانی آن بود، 47 سناتور جمهوری خواه کنگره به ایران هشدار دادند که هرگونه توافق هسته ای که بدون تأیید کنگره به امضا درآید، تنها تا پایان دوران ریاست جمهوری «باراک اوباما» رئیس جمهور آمریکا اعتبار دارد و اوباما نیز تا 60 روز حق لغو هیچ گونه تحریم های ایران را ندارد.


منبع: فارس

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۵-٠١-١٣٩۴, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها