سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

ابتکار در نشست خبری:

میان‌گذر دریاچه ارومیه امسال اصلاح می‌شود

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست اعلام کرد: امسال قطعا ابعاد فنی جاده میانگذر دریاچه ارومیه براساس ضوابط سازمان محیط‌زیست اصلاح خواهد شد.


 معصومه ابتکار در اولین نشست خبری خود در سال ٩٤ با اعلام این مطلب افزود: خوشبختانه به‌دلیل بارندگی، لایروبی رودخانه‌های اطراف دریاچه و رهاسازی مقداری از آب پشت سدهای منطقه به دریاچه در حال حاضر وضعیت آن در مقایسه با سال گذشته نسبتا بهتر است و خبرهایی مبنی‌بر ورود تعداد زیادی فلامینگو به دریاچه ارومیه دریافت شده است.

ابتکار افزود: همچنین رایزنی‌ها و مذاکراتی درخصوص توقف سدسازی و اصلاح جاده میانگذر دریاچه ارومیه برای عبور آب از آن با وزارت نیرو و وزارت راه انجام شده و همچنین اقداماتی برای مهار کانون‌های احتمالی ریزگردهای نمکی در اطراف دریاچه انجام شده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنین به افزایش آموزش و آگاهی کشاورزان طی سال گذشته به‌ویژه در ۳۴ روستا برای اصلاح الگوی کشاورزی و آبیاری اشاره و اظهار کرد: اضافه‌شدن ۴۱ روستا به این برنامه در سال‌جاری وضعیت برگشت آب به سفره‌های زیرزمینی دریاچه ارومیه را بهبود می‌دهد.

وی همچنین اعلام کرد. از میان صنایع سبزی که در سامانه محیط‌زیست ثبت‌نام کرده‌اند، ٥٠ صنعت سبز همزمان با روز زمین پاک معرفی می‌شوند. ابتکار اظهار کرد: صنعت سبز طی سال‌های گذشته توقف داشته و در انتخاب این نوع صنایع از اطلاعات دستی و هماهنگی‌های استانی استفاده می‌شد. رئیس سازمان محیط‌زیست ادامه داد: در انتخاب صنایع سبز از بین صنایع پالایشگاهی، صنایعی که در تولید بنزین یورو٤ سهم داشتند، انتخاب شده و همچنین از برخی واحدهایی که در حل معضل آلودگی به ویژه آلودگی هوا نیز نقش داشتند، تقدیر می‌شود.

وی همچنین با اشاره به خروج سموم از کشور و امحای آن در دیگر کشورها، یادآور شد: سمومی چون دیازین، اسکارل، پی‌سی‌وی‌ها و سموم تاریخ گذشته چون د.د.ت که در انبارهای وزارت بهداشت دپو شده بود از کشور خارج می‌شوند. به گفته رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، این سموم تاکنون به کشور فرانسه صادر شده و آنها این مواد خطرناک را امحا کرده‌اند. ابتکار همچنین به نهایی‌شدن مراحل مقدماتی دو لایحه مدیریت «پسماند» و «خاک» در سازمان محیط‌زیست اشاره کرد و افزود: هر دو لایحه در دستور کار دولت است؛ البته لایحه خاک در روز زمین پاک در دولت نهایی می‌شود.

وی در ادامه به موضوع روز زمین پاک و فعالیت‌های سازمان در این حوزه اشاره کرد و گفت: برگزاری این روز جهانی در کشور اهمیت دارد؛ چراکه ما هنوز در حفاظت از خاک و مدیریت صحیح پسماندها نیاز به یک رویکرد فرهنگی و محیط‌زیستی در دنیا و کشورمان داریم و این موضوعات برای زندگی سالم همیشه از اهمیت زیادی برخوردار است.  

رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست گفت: طبق قانون برنامه چهارم توسعه استان‌های گیلان و مازندران باید مدیریت پسماندشان حل می‌شد که متأسفانه این امر اجرایی نشد؛ البته این توجه به‌طور جدی موردنظر دولت است و در دو سفر استانی که به استان‌های شمالی داشتم بحث مدیریت پسماند و مشارکت بخش خصوصی مطرح شد.

وی همچنین در ادامه درباره آخرین تصمیم سازمان محیط‌زیست درخصوص واگذاری منطقه آشوراده به گردشگری افزود: سازمان محیط‌زیست نشست‌های متعددی با کارشناسان، علاقه‌مندان و متخصصان این حوزه برگزار کرده تا بتوانیم درباره زون‌بندی مناطق حفاظت‌شده براساس ضوابط اقدام کنیم؛ البته تمام نگرانی‌های کارشناسان و متخصصان و سازمان‌های مردم‌نهاد را درک می‌کنیم اما به مردم اطمینان می‌دهیم که به هیچ‌عنوان گردشگری در منطقه آشوراده صدمه‌ای به محیط‌زیست آن وارد نمی‌کند و تنها می‌خواهیم در قالب یک طرح گردشگری سبک، امکان بهره‌مندی مردم از مناطق طبیعی را فراهم کنیم.

وی افزود: البته سازمان‌ها و نهادهای مدنی و همچنین رسانه‌ها می‌توانند بر این جریان نظارت کامل داشته و به‌صورت آزادانه آن را نقد و بررسی کنند. رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست همچنین در پاسخ به سوال دیگری مبنی‌بر ساخت‌وساز در منطقه کلاک لواسان و در حاشیه سد لتیان با اشاره به مخالفت سازمان با این موضوع، ادامه داد: تذکرات لازم به شورای‌عالی معماری و شهرسازی داده شده است؛ البته هم‌اکنون سازمان محیط‌زیست مستقیما عضو شورای‌عالی شهرسازی و کمیسیون ماده۵ است و از حفظ کاربری‌های فضای سبز در محیط‌های شهری به عنوان یک عضو دفاع می‌کنیم.  

وی ادامه داد: موضع سازمان محیط‌زیست با این ساخت‌وسازها کاملا مشخص است و به صراحت مخالفت خود را به‌ویژه با ساخت‌وساز در حاشیه سد لتیان که تأمین‌کننده آب شرب پایتخت است و خلاف مصوبات شورای‌عالی امنیت ملی کشور است اعلام کرده است، ضمن اینکه بیانات مقام‌معظم‌رهبری نیز در این زمینه کاملا شفاف است و مسئولان باید با جدیت بیشتری ساخت‌وسازهای خلاف ضوابط و مقررات در این مناطق را پیگیری و با آن برخورد کنند. 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۶-٠١-١٣٩۴, ١١:١١

   

پر مبحث ترین ها