سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

امير پوردستان: عربستان آماده دريافت ضربات مهلک باشد

فرمانده نيروي زميني ارتش با بيان اينکه جمهوري اسلامي ايران علاقمند به درگيري با عربستان نيست، به رياض توصيه کرد از جنگ و برادرکشي در يمن دست بردارد؛ زيرا اگر با يک جنگ فرسايشي مواجه شود، بايد آماده دريافت ضربات مهلکي باشد.

 

امير سرتيپ «احمدرضا پوردستان» روز يکشنبه در برنامه «من طهران» شبکه خبري العالم گفت: توصيه من به ارتش عربستان اين است که دست از جنگ بردارد چرا که مردم يمن مردم بزرگي هستند.

امير پوردستان ادامه داد: همانگونه که مقام معظم رهبري و فرمانده کل نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران فرمودند رژيم صهيونيستي نتوانست در برابر غزه که يک باريکه‌اي است مقاومت کند. يمن کشوري با پيشينيه تاريخي است و جالب اين است که عربستان تجربه جنگ با يمن را هم دارد و يمني‌ها در جنگ‌هاي سال‌هاي گذشته توانستند بسياري از پايگاه‌هاي عربستان را تصرف کنند. پيشينه مردم يمن نشان مي‌دهد که مردمي جنگجو، مقاوم و شجاع هستند و من به عربستان توصيه مي‌کنم که از برادرکشي دست بردارد.

وي خاطرنشان کرد: مساله ديگر اين است که ارتش عربستان تجربه جنگي ندارد و بسيار شکننده است و اگر با يک جنگ فرسايشي مواجه شود، بايد آماده دريافت ضربات مهلکي باشد و شکست سختي خواهد خورد؛ عربستان بهتر است که دست از جنگ بردارد و به صورت سياسي و مذاکره وارد عمل شود.

* در صورت اصابت موشک به شهرهاي عربستان، جبران آن سخت خواهد بود
پوردستان گفت: تجاوز عربستان به يمن باعث به وجود آمدن اتحاد و همدلي بين يمني‌ها شده است، و آن‌ها را براي مقابله واحد با متجاوز آماده کرده است. علت تجاوز عربستان به يمن انسجام يمني‌ها است و همين انسجام بستر وارد کردن ضربات سنگين به عربستان را فراهم خواهد کرد. با همين انسجام توانستند خيلي از نيروهاي عبدربه منصور هادي را شکست بدهند و بر يمن مسلط بشوند و گام بعدي نيز واردکردن ضربه به عربستان است و اگر انفجارهايي در شهرهاي عربستان به وقوع بپيوندد و موشک‌هايي به زمين اصابت کند ، قطعاً جبران آن براي مسؤولان عربستاني بسيار بسيار سخت خواهد بود.

پوردستان اظهار داشت: مردم يمن با توجه به خريدهاي قبلي ارتش اين کشور و ظرفيت‌هايي که دارند، مي توانند ضربات سنگيني را به عربستان وارد کنند.

امير پوردستان در خصوص مصوبه اخير شوراي امنيت سازمان ملل متحد ضد يمن گفت: اين مصوبه سازمان ملل متحد درباره يمن ظالمانه است زيرا به جاي اينکه جلوي متجاوز را بگيرد، مظلوم را محکوم کرد و متأسفانه از سازمان ملل اينگونه حرکات را زياد شاهد بوده ايم.

* جنگ زميني است که برنده را مشخص مي‌کند
فرمانده نيروي زميني ارتش گفت: تأثير جنگ هوايي عربستان در يمن زياد نيست و آنچه در جنگ عربستان و يمن اثرگذاراست، جنگ زميني است و همانگونه که استراتژيست‌ها مي گويند " زمين است که برنده و فاتح را مشخص مي کند ". يمني‌ها در جنگ زميني بسيار قابل و کارآمد هستند و سلاح ها و تجهيزاتي را که براي جنگ زميني نياز است، به وفور در اختيار دارند و مي توانند از اين سلاح‌ها و تجهيزات استفاده کنند؛ اين تحريم ها قطعا در قابليت ها و توانمندي هاي يمني‌ها اثر زيادي نخواهد گذاشت و آنها با همين سلاح هاي اندک مي توانند اراده خود را عملي کنند.

* ايران هيچ کمک تسليحاتي به يمن نداشته است
امير پوردستان درباره ادعاهاي عربستان و بعضي کشورهاي عربي مبني بر اينکه ايران بخشي از بحران يمن است و ايران براي يمني‌ها سلاح مي‌فرستد، گفت: آنها خود با رصد و کنترل راه‌ها و درياها مي‌دانند اين ادعايي واهي است.

وي افزود: جمهوري اسلامي ايران به هيچ عنوان کمک تسليحاتي و همچنين تجهيزاتي به يمن نداشته و تمام همت ما آن است که بتوانيم کمک‌هاي دارويي و بهداشتي به يمن بفرستيم و اميدواريم اين فضا فراهم شود که بتوانيم به مردم ستمديده و مظلوم يمن به ويژه کودکان، زنان و سالمندان که مورد ظلم قرار گرفتند کمک‌هاي انسان دوستانه را ما و تمام انسان دوستان دنيا برسانيم و گوشه اي از آلام آن‌ها را بکاهيم و در اين مسير کمک آنان باشيم.

* دليل عبور ناوگروه ايران از کنار يمن و باب المندب
امير پوردستان در خصوص حضور ناوگروه ايران در منطقه و اينکه آيا احتمال دارد ميان ايران و نيروهاي عربستاني در ساحل يمن درگيري شود، گفت: ماموريت ناو گروه نيروي دريايي ايران در چارچوب ماموريت‌هاي قبلي است و وظيفه آن اسکورت کشتي‌ها و مقابله با تروريسم دريايي است؛ به همين دليل مسيرش از کنار يمن و تنگه باب المندب است.

* ايران علاقمند به درگيري با کشور عربستان نيست
امير پوردستان خاطرنشان کرد: جمهوري اسلامي ايران علاقمند به درگيري با کشور عربستان نيست چون دوست و هم پيمان ما است؛ وابسته نظامي عربستان در کشور ما است و ما از وي دعوت کرديم در روز نيروي زميني ارتش شرکت کند ما مي خواهيم با کشور عربستان ارتباط داشته باشيم؛ و علاقمند نيستيم بين دو کشور مسلمان اين رابطه خونين باشد، تا وقتي ميز مذاکره هست که مي‌تواند مشکلات را حل کند نيازي به استفاده از سلاح و تجهيزات نيست.

امير پوردستان درباره نقش ايران در شکست‌هاي داعش در عراق اظهار داشت: داعش در زمان بسيار کوتاه از مرز شرق عراق -- که مرز اردن است -- خود را به مرز غرب عراق يعني همان استان ديالي رساند؛ 5 استان عراق را پشت سر گذاشت و پيروزي هاي زيادي به دست آورد.

* جنگ داعش، جبهه النصره و بوکوحرام به نيابت آمريکا
امير پوردستان افزود: آمريکايي‌ها براي جلوگيري از شکل‌گيري اين قطب قدرت کارهاي زيادي انجام دادند که يکي از اين کارها طراحي حادثه يازدهم سپتامبر بود و اين حادثه زمينه و بستر را براي ورود آمريکا به غرب آسيا براي کنترل اوضاع فراهم کرد اما آمريکائي ها پس از شکست‌ها و ضربات فاحش راهبرد خود را تغيير دادند و ما امروز مي بينيم که جنگ‌هاي آمريکا خود را به صورت جنگ هاي نيابتي و مشارکتي نشان مي‌دهد؛ به عنوان نمونه داعش به نيابت از آمريکا اين جنايات را در عراق مرتکب مي شود و جبهه النصره به نيابت از رژيم صهيونيستي و آمريکا اين همه جنايت در سوريه مي کند و بوکو حرام در نيجريه همين جنايت‌ها را مرتکب مي شود.

وي تأکيد کرد: اين جنايات نتيجه همان راهبرد آمريکا است. متأسفانه برخي از کشورهاي منطقه ناخواسته يا ناآگاهانه وارد راهبرد آمريکا شده اند و به اجراي اين راهبرد کمک مي کنند.

* شکست هاي داعش از چه زماني شروع شد
وي افزود: اما اگر بررسي کنيم، شکست‌هاي داعش از زماني شروع شد که علماي شيعه و اهل سنت وارد صحنه شدند و فتواي مقابله مردم با اين گروه را دادند که باعث شد موج‌هاي انساني وارد صحنه شده و با داعش مقابله کنند، داعش هر روز بيشتر عقب نشيني کرد و امروز در نزديک مرزهاي شرقي عراق است.

اميرپوردستان ادامه داد: علما با فتوايشان زمينه شکست داعش را فراهم کردند، البته در اين مسير مشورت‌هاي جمهوري اسلامي ايران بي تاثير نبود، ما علاقمند بوديم به برادرانمان در کشور عراق مشورت هاي لازم را بدهيم و آنان را هدايت کنيم بدون آنکه در کار نظامي آنان دخالت کنيم، سلاح يا تجهيزات بدهيم يا اينکه نيرو وارد کنيم اما مشورت داده شد.

* حضور علما و نيروهاي مردمي، عامل اصلي موفقيت عراق است
پوردستان تأکيد کرد: عامل اصلي موفقيت مردم عراق در مقابله با داعش را اول حضور علما و سپس حضور گسترده نيروهاي مردمي مي دانم که از ارتششان حمايت کردند.

امير پوردستان گفت: اما درباره داعش بايد عرض کنم داعش همچنان تهديدي براي منطقه است، امروز داعش جاي پاهايي را در افغانستان و پاکستان به دست مي آورد لذا داعش را همواره تهديدي براي خود مي دانيم و راه هاي مقابله با آن را حتما در سرلوحه کار خود داريم.

* شعاع 40 کيلومتري مرز همچنان خط قرمز ما با داعش است
امير پوردستان درباره موقعيت داعش نسبت به مرزهاي ايران اظهار داشت: وقتي داعش در مدتي کوتاه به السعديه و جلولاء رسيد ما نيروهايمان را در مرز مستقر کرديم که البته نيروي محدودي نيز در مرز داشتيم که کارش مراقبت مرزي بود اما با حضور نيروهاي جديد، نيروهاي قبلي تقويت شدند، با توجه به نقشه‌اي که داعش درباره مرزهاي خود تا خراسان و سواحل مديترانه ترسيم کرده بود خيال توسعه طلبي داشت و ما آماده بوديم در صورت نزديک شدن به مرز کشور با آن مقابله کنيم و حتي اعلام نموديم تا 40 کيلومتري مرز، خط قرمز ما است اما به اين دليل که نفوذ نکردند ما نيز با آنان درگير نشديم، اما اگر بخواهند تا چهل کيلومتري نزديک شوند حتما با آنان درگير خواهيم شد و قدرت سربازان مسلمان را به آنان نشان خواهيم داد.

* سامانه اس 300 قابليتهاي دفاع از فضاي بالاي کشور را ارتقا مي‌دهد
فرمانده نيروي زميني ارتش در خصوص تصميم روسيه براي تحويل سامانه اس 300 به ايران گفت: اين سامانه ارتفاع بالا را براي ما پوشش مي دهد و هواپيمايي را که در اين ارتفاع پرواز مي کند، مي تواند هدف قرار دهد، البته پدافند هوايي ما از توان خوبي در زمينه راداري و آفندي برخوردار است، در 2 يا سه سال گذشته وقتي مسکو از واگذاري اين سامانه به ايران ممانعت کرد صنعت دفاعي ما روي باور 373 کار کرد و تا مراحل زيادي آن را جلو برد که اگر واگذار نشود اين سامانه در اختيار قرار خواهد گرفت اما با توجه به اينکه اين سامانه با دستور رييس جمهور روسيه به جمهوري اسلامي ايران و قرارگاه پدافند واگذار خواهد شد اين قابليت قرارگاه را در زمينه دفاع از فضاي بالاي کشور بالا خواهد برد؛ و مي تواند براي افزايش آمادگي دفاعي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران در حوزه دفاعي گامي به جلو باشد.

* به‌کارگيري پهپادهاي انتحاري به صورت بمب متحرک
پوردستان درباره دليل رونمايي مستمر از سلاح‌ها و تجهيزات پيشرفته در ايران گفت: دکترين نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران دفاعي و مبتني بر بازدارندگي است. ما در اين مدت 34 و 35 سالِ پس از انقلاب نشان داديم که هيچ وقت متجاوز نبوديم و تا به حال نگاهي به خاک هيچ کشوري نداشتيم و قصد تجاوز به هيچ کشوري را نداريم . اگر ما در زمينه توان دفاعي و رزمي سلاح‌هايي را چه در حوزه دفاع زميني، دريايي و هوايي توليد مي کنيم، بيشتر هدفمان بازدارندگي است تا آنهايي که خيال خام تجاوز و تعدي را در سر مي پرورانند، بدانند که جمهوري اسلامي ايران از تجهيزات بسيار بالايي برخوردار است و هم مي تواند دشمن را هدف قرار بدهد و هم عقبه دشمن را هدف قرار دهد و دشمن در عزم و اراده اش ترديد ايجاد بشود و نتواند تجاوز کند.

فرمانده نيروي زميني ارتش در خصوص توليد هواپيماهاي انتحاري در ايران گفت: ما با چهره جديدي از تهديدات روبرو هستيم؛ تهديداتي که از نظر نوع، شکل و اندازه با گذشته فرق مي کنند؛ نيروهاي مسلح يک کشور بايد متناسب با تهديدها ظرفيت هاي دفاعي لازم را در خودشان به وجود بياورند. دکترين ما براساس بازدارندگي است ولي اين به آن معنا نيست که تهديدات را رصد نکنيم و متناسب با تهديد ظرفيت دفاعي لازم را در خودمان ايجاد نکنيم.

وي افزود: ما در حوزه پهپادها گام‌هاي بلندي را برداشتيم وعمق پرواز و شعاع عملياتي پهپادها را افزايش داده ايم و قابليت هايش را بالا برده ايم و پهپاد مي تواند به صورت انتحاري و بمب متحرک مي تواند انجام وظيفه کند.

امير پوردستان خاطرنشان کرد: در حوزه دفاع زميني کارهاي بسيار بزرگ و در حوزه موشک‌ها کارهاي خوبي انجام شده است اما همه اين کارها در قالب دکترين بازدارندگي نيروهاي مسلح جمهوري اسلامي ايران است و اگر ما با تهديدي مواجه شويم، از اين توانمندي‌ها براي ضربه زدن به تهديد و خفه کردن تهديد در نطفه استفاده خواهيم کرد.

وي ادامه داد: پيشينيه اين تهديدها و جنگ‌ها به راهبرد کلان آمريکا برمي گردد؛ به اين معنا که آمريکايي‌ها پس از فروپاشي شوروي احساس کردند که قطب قدرتي در حال شکل گيري است قطب قدرتي که از پيوستن شيعه و اهل سنت به وجود مي آيد؛ و انقلاب اسلامي زمينه ساز اين قطب قدرتي است و اين قطب قدرت جهان اسلام نام دارد.

* 5 رزمايش‌ بزرگ در سال 1394
امير پوردستان درباره برنامه جديد رزمايش در سال جديد گفت: متناسب با فضاي تهديدات و تهديد در فضاي ناهم طراز و تهديد در جنگ هاي مشارکتي و نيابتي؛ هر سال رزمايش هايي داريم که در سال 1394 هجري شمسي 5 رزمايش بزرگ را در 5 نقطه ايران انجام خواهيم داد ، تلاش ما آن است که ظرفيت هاي عملياتي نيروي زميني را متناسب با فضاي تهديدات ارتقا دهيم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣٠-٠١-١٣٩۴, ١٠:٠۵

   

پر مبحث ترین ها