سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سازمان انرژی اتمی: سانتریفیوژها در فردو روشن می شود اگر ...

سخنگوی سازمان انرژی اتمی:‌ اگر مذاکرات به نفع جمهوری اسلامی نباشد بلافاصله سانتریفیوژها در فردو روشن می شود و حتی سانتریفیوژهای نسل جدید در این تاسیسات قابل نصب است.

 

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما، کمالوندی گفت‌: اگر فرضا بیش از 3 هزار سانتریفیوژی که در فردو کار کند هر ماشین یک سو تولید کند میزان تولیدات این مرکز سه هزار سو می شود در حالیکه ما برای نیروگاه بوشهر به 190 هزار سو نیاز داریم که کل تولیدات فردو یک و نیم درصد سوخت بوشهر است.

کمالوندی افزود: ‌بر این اساس فردو از نظر غنی سازی اهمیتی ندارد اما از نظر مقابله با تهدیدات ، و تضمین ادامه غنی سازی در هر شرایط ،‌اهمیت دارد.

وی گفت:‌ با مباحثی که در مذاکرات تا کنون پیش رفته تاسیسات فردو حفظ می شود و 1000 دستگاه در آن می چرخد یعنی دو آبشار چرخش خواهد داشت که معنی خاص خود را دارد که طرف مقابل اهمیت این مسئله را می داند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره تحقیق و توسعه گفت: ‌البته هنوز مذاکرات دراین باره پایان نیافته است اما به همین میزان که در چارچوب حفظ شادابی و پیشرفت صنعت هسته ای و نیز حفظ نسل های جدید سانتریفیوژها که در زمان خودش به تولید برسد به هدف رسیده ایم که البته هنوز بحث ها ادامه دارد.

وی افزود: راهبرد سازمان انرژی اتمی در مرضوع تحقیق و توسعه این بوده است که صنعت هسته ای شادابی خود را حفظ کند و رشدش به عقب باز نگردد به نحوی که بتواند به سمت استفاده از سانتریفیوژ های نسل جدید در زمان مناسب برود که هنوز در مذاکرات تغییری در این افق داده نشده است.

کمالوندی اظهار داشت : دعوای جدید فنی در دو و نیم ماه آینده خواهیم داشت زیرا به طرف مقابل اعتماد نداریم ؛‌بازی هنوز تمام نشده است و وسط دو نیمه هستیم پس نمی توانیم ارزیابی از خودمان ارائه کنیم.

کمالوندی اضافه کرد :‌مقام معظم رهبری بر کلیات مذاکرات نظارت دارند و خطوط کلی را مشخص می کنند مذاکرات را نظام پیش می برد و متعلق به هیچ جناح و گروهی نیست.

وی ادامه داد: قرار نیست هیچ کس از خطوط کلی عدول کندو مذاکره کنندگان ما در این چارچوب حرکت می کنند ؛‌برخی نگران هستند که این خطوط رعایت نشود در حالیکه نباید درباره ترکیب تیم کنونی چنین نگرانی باشد که از خطوط قرمز عدول کند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی مذاکرات را پیچیده دانست و گفت:‌برخی فکر می کنند که این مذاکرات صرفا حقوقی یا سیاسی است در حالیکه ابعادی همه جانبه دارد.

کمالوندی افزود: کسانیکه در این مذاکرات درعرصه منطقه ای و بین المللی دخالت دارند بسیارند همچنان که در محیط منطقه مخالفان بسیار دارد و در فضای سیاسی آمریکا نیز چنین است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره پروتکل الحاقی گفت:‌ طبق قانون اساسی معاهدات بین المللی به ویژه پروتکل الحاقی به مصوبه مجلس نیاز دارد ما نیز در مذاکرات اعلام کردیم که به این پروتکل در چارچوب اختیار دولت و مجلس پرداخته خواهد شد.

وی افزود : این در اختیار مجلس شورای اسلامی است که اگر تشخیص دهد با توجه به فضا مشکلی ندارد تصویب خواهد شد البته این بحث کوتاه مدت نیست بلکه در افق بلند مدت و متناسب با کارهای دو طرف در نظر گرفته می شود.

کمالوندی اضافه کرد :‌این در گرو کارهای مختلف است و اینکه دولت از مجلس بخواهد آن را تصویب کند در گرو برخی کارها ست و ممکن است تا شش ماه یا یکسال آینده نیز از دولت نامه ای در این باره به مجلس ارائه نشود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری مبنی بر اینکه آیا پذیرش اجرای داوطلبانه پروتکل الحاقی مغایر مصوبه مجلس شورای اسلامی نیست گفت: مجلس در سال 85 مصوبه دیگری داشت که اجازه همکاری های گسترده با آژانس را داد پس منع قانونی ندارد.

وی افزود : همکاری های گسترده با آژانس که سال 84 منع شده بود سال 85 رفع شد و مصوبه این سال ملاک عمل است.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود :‌ خوشبختانه تا کنون درا ین زمینه موفق بوده ایم گرچه هنوز کار باقی مانده است اما فضاهایی ایجاد کرده ایم که به توسعه صنعت هسته ای کمک می کند.

وی اضافه کرد :‌به عنوان نمونه با برداشتن تحریم ها دسترسی ما به تجهیزات و امکانات بیشتر و همکاری ما با آژانس گسترده تر می شود زیرا اکنون این همکاری ها محدود است .

کمالوندی ادامه داد : در آن شرایط ما قادر به صدور مواد غنی شده و آب سنگین خواهیم شد که ارزش خیلی بالایی دارد ما اکنون صد تن آب سنگین و کارخانه ای داریم که می تواند آن را تولید کند که دنیا به آن نیاز دارد و با رفع موانع می توانیم آن را صادر کنیم .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت : هیچ گروه سیاسی در داخل کشور این تلقی را نداشته باشد که سازمان انرژی اتمی یا حتی وزارت امور خارجه راضی به کوچکترین محدودیت است بلکه ما در پی تسهیلات بیشتریم.

وی افزود: اما در فرآیند حل سیاسی موضوع برخی بده بستان ها صورت می گیرد و به هر توافقی برسیم که 80 - 20 به نفع ما تمام شود طرف مقابل با ساز و کار تبلیغاتی ، 20 خود را به نحوی جلوه می دهد که موضوع وارونه تلقی شود پس باید رسانه ها دراین زمینه مراقب باشند.

بنای ما ورود به جنگ "گزاره برگها "نبوده است
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: بنای ما این نبوده است که وارد جنگ "گزاره برگ ها"شویم .

بهروز کمالوندی در نشست خبری در باشگاه خبرنگاران جوان افزود : آمریکایی ها در گزاره برگ خود مطالب درست و نادرستی را ترکیب کردند و مطالبی از مذاکرات منتشر شد که هنوز ناتمام است .

وی اضافه کرد : حتی در برخی موضوعات نیز که طبق بیانیه سوئیس توافق صورت گرفته است آن مطالب را نیز بر مبنای نگاه خود نوشته اند که این نوعی مغالطه با هدف تبلیغ به منظور تامین نیازهایشان در افکار عمومی کشورشان است.

امریکا در گزاره برگشان فقط ایده آل خود را مطرح کرده اند
کمالوندی ادامه داد : این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که هنوز بسیاری از موضوعات در دستور کار مذاکرات در دو و نیم تا سه ماه آینده است و آنان در گزاره برگشان ایده آل خود را مطرح کرده اند.

وی گفت : تیم ایرانی با متانت و دقت و بر اساس اصول حقوق بین الملل، مذاکرات را به طور جدی پیگیری می کند و خیلی هم دستپاچه نمی شود جنگ اصلی کنار میز مذاکره است و باید توجه داشت که جوجه را آخر پاییز می شمرند .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تبیین روند مذاکرات هسته ای اظهار داشت :‌تیم مذاکره کننده هسته ای توانسته است افتخارات و دستاوردهای هسته ای را در عرصه بین المللی تثبیت کند درحالیکه هنوز قدرتهای بزرگ نمی خواهند این واقعیت را باور کنند وتصور می کنند راهی بیابند که بتوانند این توانایی را از جمهوری اسلامی ایران بگیرند .

وی دستاوردهای هسته ای را از ابزارهای قدرت برای کشورمان دانست و افزود: لازمه پیشرفت در این فناوری همواره این بوده است که در دیگر عرصه های صنعتی نیز پیشرفت وجود داشته باشد که ما از این پیشرفت ها بهره مند بوده ایم و‌ برای حفظ این فناوری باید مانع از فشار قدرتها شویم.

کمالوندی اضافه کرد: حذف فناوری هسته ای ما همواره در دستور کار قدرتهای بزرگ بوده است همچنان که این موضوع در استراتژی امنیت ملی آمریکا و نیز مقالات منتشر شده در اندیشکده های بین المللی بویژه امریکا مشاهده می شود.

وی گفت: اخیرا کیسینجر در مقاله ای به دولت اوباما ایراد گرفت که چرا از حذف غنی سازی ایران به مدیریت آن عدول کرده است.

کمالوندی افزود :‌عده ای نمی خواهند ببینند که کشوری مانند ما اقتدار و منابع قدرت دارد به همین علت درصدد ایجاد مانع در پیشرفت های ما در صنایع و فناوری مختلف هستند .

وی گفت: دستور کار تیم مذاکره کننده این است که نگرانی های ساختگی بین المللی را در خصوص فعالیت های صلح امیز هسته ای رفع کند بر این اساس پس از ژاپن که بیش از 50 نیروگاه هسته ای دارد بیشترین بازرسی ها از تاسیسات ما انجام شده است .

کمالوندی افزود: با این حال طرف مقابل با ایراد اتهاماتی سعی دارد با استفاده از اقدامات رسانه ای این گونه القاء کند که ایران در پی سلاح هسته ای است و با همین روش کشورهای دیگر را برای اعمال فشارها و تحریم های بیشتر با خود همراه کند .

دو هدف برای واردشدن به مذاکرات هسته ای
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت:‌ما با دو هدف وارد مذاکرات هسته ای شدیم نخست گرفتن بهانه از طرف مقابل به منظورجلوگیری از همراه کردن دیگر کشورها در اعمال تحریم های بیشتر و دوم حفظ دستاوردهای هسته ای.

کمالوندی افزود: تیم مذاکره کننده هسته ای در همه دولت های قبل تاکنون یک مسیر را با راهبردی واحد اما با تاکتیک های مختلف پیش می برد و هیچ یک از تیم های مذاکره کننده هسته ای در پی این نبوده و نیستند که ذره ای از حقوق ایران صرفنظر کنند و همواره در پی تثبیت دستاورد ها و برداشتن فشارها بوده و هستند.

وی همچنین دل نگرانی برای نتایج مذاکرات هسته ای را طبیعی دانست و گفت: تیم مذاکره کننده هسته ای نیز از این نگران است که مبادا طرف مقابل با زیاده خواهی، حقوق کشورمان را پایمال کند پس باید نهایت دقت را داشته باشند .

طرف مقابل قابل اعتماد نیست
کمالوندی افزود: اگر دل نگرانی ها بر اساس دلسوزی و روش های غیر تبلیغاتی باشد قابل قبول است و‌ صحنه مطبوعات نیز نباید عرصه اتهام باشد .

سخنگوی سازمان انرژی اتمی تصریح کرد: طرف مقابل انواع حقه ها را بلد است و واقعا هم قابل اعتماد نیست این واقعیتی است که مبتنی بر تجربیات گذشته و مذاکرات اخیر است پس باید آنچه در مذاکرات بدست می آید محکم و بر اساس ضمانت محکم باشد.

وی مذاکرات دو و نیم ماه آینده را بسیار مهم دانست و تاکید کرد: باید موضع تیم مذاکره کننده را قویتر و از تضعیف روحیه آنان پرهیز کرد زیرا این تیم نظام را نمایندگی می کند و متعلق به جناح خاصی نیست.

در زدودن اتهامات آژانس موفق بوده ایم
سخنگوی سازمان انرژی اتمی گفت: آژانس بین المللی انرژی اتمی اکنون در پی راهی است که بپذیرد دو موضوع باقی مانده از مسائل ما حل شده است اما اساس اتهامات شان به هم نریزد زیرا اگر موضوعی اثبات شود اساس اتهام زنی آنان سست می شود.

بهروز کمالوندی در نشست خبری در باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه چه تضمینی وجود دارد که آژانس ادعاهایش را علیه ما تکرار نکند؟ اظهار داشت: نه فقط آژانس که همه سازمان های بین المللی قبل از اینکه حرفه ای باشند، سیاسی اند.

عملکرد آژانس سیاسی است نه حرفه ای
وی افزود: ظاهر قضیه این است که حرفه ای عمل می کنند در حالی که عملکردشان سیاسی است زیرا بودجه شان را از قدرت ها می گیرند و ساختارشان این گونه شکل گرفته است.

کمالوندی گفت: بارها به مسئولان آژانس گفته ایم نمی شود اتهاماتی وارد کنند اما پس از آنکه نادرست بودن آن اثبات شد از کنارش بگذرند.

وی افزود: شورای امنیت نیز که مسئول حفظ صلح بین المللی است سیاسی عمل می کند همچنان که در موضوع تجاوز به یمن طبق منافع سیاسی از متجاوز حمایت می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با تأکید بر ضرورت تغییر ساختار مجامع بین المللی اضافه کرد: اگر تعامل با این مجامع را با ساختار کنونی قبول نکنیم و در صدد تغییر آن باشیم، زمان بر و دشوار است و واقع گرایانه نیست.

کمالوندی ادامه داد: شکل دیگر تعامل با این مجامع این است که حساب شده عمل کنیم که اگر با ما نیستند اقلاً دفع شر کنیم زیرا در عالم سیاست بین دو تصمیم شر و شر بدتر، مسیر باید به سمتی هدایت شود که از وضع شر به شر بدتر مبتلا نشویم.

آژانس طبق مدالیته سال 2006 باید پرونده ما را مختومه می کرد
وی گفت: آژانس طبق مدالیته سال 2006 باید پرونده ما را مختومه می کرد و رسیدگی به آن را به حالت عادی باز می گرداند اما با داستان سرایی های مکرر ما را متهم به تلاش برای دستیابی به سلاح هسته ای کردند و زمانی که همه این اتهامات را پاک کردیم، اتهامات دیگری وارد کردند.

کمالوندی افزود: اتهاماتی که پیش تر به عنوان مطالعات ادعایی به ما وارد می کردند بار دیگر با نام جدید پی. ام. دی (ابعاد احتمالی نظامی ) مطرح می کنند و هدف آنان از ترویج اختصاری این عناوین، جا انداختن آن در افکار عمومی است.

وی اضافه کرد: آمانو معتقد بود پرسش هایی که از فعالیت ما در دوره البرادعی به شکل مجزا طرح و بررسی می شد به نتیجه نمی رسد و باید به شکل بسته (پکیج) مطرح شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی با اشاره به بیانیه همکاری های تهران و آژانس موسوم به بیانیه تهران گفت: طبق این بیانیه مقرر شد سؤالات آژانس در قالب گام های سه گانه متشکل از 18 موضوع، طرح و بررسی شود.

شانزده موضوع بررسی شده و پایان یافته است
کمالوندی افزود: شانزده موضوع بررسی شده و پایان یافته است و در دو موضوع متوقف شده اند که یکی شامل مقالات محاسبات انتقال نوترونی و دیگری ادعای انفجار قوی در مریوان است.

وی گفت: در موضوع اول به آنان پاسخ داده ایم که این مقالات صرفاً دانشگاهی است و هر موضوع دیگری نیز می تواند مشمول کاربرد دوگانه باشد که آنان قانع شدند.

کمالوندی افزود: در موضوع دوم نیز بارها به طور شفاهی و کتبی به آنان توضیح داده و خواسته ایم که هر جا در منطقه مورد ادعا مد نظرشان است بازرسی کنند تا غائله خاتمه یابد اما آنان به ما می گویند فعلا اطلاعات ارائه کنید.

وی گفت: مادامی که این گونه سازمان ها سیاسی عمل می کنند و قدرت های سیاسی در قالب شورای حکام امکان سوء استفاده از این تشکیلات را دارند، این اتهامات وارد می شود.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی افزود: بر این اساس، اگر اتهامات را از آنان بگیریم، کارشان سخت می شود و کاری که ما در یک و نیم سال گذشته کرده ایم، اتهام زنی را برای آنان دشوار کرده است گرچه بازی آنان ممکن است همچنان ادامه یابد.

کمالوندی گفت: البته این موضوع را نیز باید در نظر گرفت که آژانس در برخی مسائل اصلاً صلاحیت رسیدگی ندارد و در این موضوع موفق شده ایم ثابت کنیم که آنان در برخی مسائل صلاحیت ندارند.

وی افزود: ما در جنگ اتهام زنی آژانس و پاک کردن آن موفق بوده ایم گرچه این روال همچنان ادامه دارد.

کار آمریکا در صدور گزاره برگ، اشتباه بود
سخنگوی سازمان انرژی اتمی اقدام آمریکایی ها در صدور گزاره برگ پس از قرائت بیانیه سوئیس را اشتباه دانست.

بهروز کمالوندی در نشست خبری در باشگاه خبرنگاران جوان در پاسخ به پرسشی مبنی بر این که آیا ما هم گزاره برگ منتشر می کنیم ، گفت: همان طور که آقای صالحی اعلام کرد ما اطلاعاتمان را به وزارت امور خارجه به عنوان مسئول مذاکرات ارائه کرده ایم که اگر لازم باشد برای انتشار آن تصمیم گیری می کند.

وی افزود: ما اظهارات وزیر انرژی آمریکا را مستند کرده ایم و در مذاکرات به او ارائه می کنیم. به او خواهیم گفت که پیشتر اعلام کرده بود چهار راه ساخت بمب را بر ایران بسته و هر آنچه خواسته به آن رسیده است پس فعالیت های دیگر مربوط به بمب نیست و باید انعطاف لازم را داشته باشد.

کمالوندی گفت: آمریکایی ها زرنگی کرده و دست بالا گرفته اند به نحوی که موضوعاتی را که در پی آن هستند به غلط به عنوان نتایج مذاکرات مطرح می کنند که آقای ظریف به آنان اینگونه پاسخ داد که درست و نادرست را با هم ترکیب کرده اند و برخی موضوعات را تکذیب کرد.

وی افزود: اگر ما بخواهیم گزاره برگ منتشر کنیم باید بر مبنای محاسبه باشد که آیا اصلاً وارد جنگ گزاره برگ بشویم یا خیر که تصمیم گیری در این زمینه به عهده وزارت امور خارجه است.

کمالوندی اقدام آمریکایی ها در صدور گزاره برگ را اشتباه دانست و اضافه کرد: شاید این اقدام به علت اختلافات میان کاخ سفید و کنگره بود و با عجله می خواستند وانمود کنند آنچه را که در پی آن بودند بدست آورده اند.

وی ادامه داد: در دوره قبل نیز که گزاره برگ منتشر کردند گرچه ایرادهایی بر آن وارد بود اما لااقل در آن دوره چیزی نوشته شده بود اما اکنون که چیزی نوشته نشده است بلکه پارامترهای کلی مطرح است و مذاکرات به شکل جدی ادامه دارد برخی جزئیات وجود دارد که ممکن است از کل هم مهمتر باشد و هر یک از این جزئیات ممکن است روند کلی مذاکرات را تغییر دهد.

کمالوندی گفت: مطالبی که تاکنون مسئولان ما اظهار کرده اند غیر از حقیقت نبوده و ممکن است برخی از مسائل نیز که گفته نشده است به این علت باشد که هنوز به نتیجه نرسیده ایم.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درباره احتمال بازرسی از تأسیسات پارچین تصریح کرد: بارها گفته ایم که پارچین سایت نظامی است که سالها روی آن کار کردند و برای تبلیغاتشان بسیار موثر است.

وی افزود: چند وقتی است که این موضوع را دوباره مطرح می کنند در حالی که می دانند که ما به آنها دسترسی نمی دهیم اما چون ارزش تبلیغی برای آنان دارد مطرح می کنند.

کمالوندی با تاکید بر این که ایران به آنان دسترسی نمی دهد اضافه کرد: بار اول نیز که به آنان دسترسی دادیم اعلام کردیم هر کار که می خواهند بکنند فقط این بار باید باشد.

وی با اشاره به دیدار آقای آمانو با رئیس جمهور تصریح کرد: آقای روحانی به آمانو گفت زمانی که قرار بود از پارچین بازرسی بشود گفتم بیایید بازرسی کنید هر کجا می خواهید بروید نمونه برداری هم بکنید اما اینجا سایت نظامی است و یک بار برای همیشه باید بازرسی شود و دوباره نروید به شکل دیگری بازگردید.

کمالوندی افزود: آقای روحانی در این دیدار گفت اگر بار دوم هم به آنان دسترسی داده شده بود چون قبلاً به آنان این هشدار را داده بودم اگر بودم نمی گذاشتم به آنان دسترسی داده شود زیرا در پی چیز دیگری هستند.

وی تاکید کرد: بر این اساس ما درباره پارچین بسیار محکم صحبت کرده ایم زیرا در گذشته دسترسی های مختلف را داده ایم البته آنان احتمالاً مدام مطرح می کنند و ما هم پاسخ منفی می دهیم و آنان نیز به داستان سرایی و تبلیغات خود ادامه می دهند.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به این که آیا در نشست های اخیر موضوع بازرسی از پارچین نیز مطرح شده است ، گفت: خیر. در هیچ یک از نشست های اخیر این موضوع مطرح نشده است آنان به طور کلی موضوع دسترسی ها را مطرح می کنند.

کمالوندی افزود: موضوع دسترسی ها براساس پروتکل الحاقی نیز تعریف خاص خود را دارد و به مفهوم دسترسی به سایت نظامی نیست آنان می خواهند این تعریف را توسعه دهند.

وی اضافه کرد: البته این موضوع هنوز نیز در آژانس مطرح است ؛ پروتکل الحاقی را برای ما ننوشته اند بلکه مربوط به سال 1994 است در حالی که غنی سازی ما مربوط به فروردین 85 13است.

کمالوندی ادامه داد: بحث هایی در آژانس مطرح است که پذیرش موضوع دسترسی ها جزو اختیارات کشورهای عضو است و این اختیارات به نحوی است که اگر نخواهد به آژانس دسترسی بدهد کسی نمی تواند آن کشور را مجبور کند.

وی گفت: درخصوص پروتکل الحاقی بحث این است که اگر بخواهیم آن را نهایی کنیم باید حتماً به تصویب مجلس برسد و در اختیار دولت نیست.

سخنگوی سازمان انرژی اتمی در پاسخ به پرسش دیگری درخصوص باز طراحی راکتور اراک اظهار داشت: نکته مهم این است که آنان ابتدا می گفتند این راکتور را باید کلاً نابود کنیم و راکتوری نباید داشته باشیم مگر این که آب سبک باشد و اعلام می کردند حاضرند در این زمینه با ما همکاری کنند.

کمالوندی افزود: ما به علل مختلف بر داشتن راکتور آب سنگین اصرار داشتیم که یکی از علت هایش این است که ما کارخانه عظیم تولید آب سنگین داریم.

وی اضافه کرد: زمانی که در پی ایجاد راکتور آب سنگین بودیم به غنی سازی مسلط نشده بودیم ؛ در راکتور آب سنگین نیاز به سوخت غنی سازی شده نیست بلکه با سوخت طبیعی کار می کند.

کمالوندی گفت: شاید اگر آن زمان می توانستیم غنی سازی کنیم در پی نوع دیگری از راکتور می رفتیم اما مزیتش این شد که در شاخه شیمیایی دیگری نیز که آب سنگین است فعالیت کردیم و سرآمد شدیم و اکنون جزو 8- 9 کشور دنیا هستیم که آب سنگین تولید می کنیم.

وی افزود: به علت سرمایه گذاری سنگین در این زمینه باید ماهیت راکتور آب سنگین باقی می ماند و طرف مقابل مرحله به مرحله با درخواست های ما موافقت کرد.

کمالوندی اضافه کرد: آنان ابتدا با داشتن جزیی آن موافقت کردند ادامه مذاکرات باعث شد نوع دوم آن را بپذیرند و در لوزان یکی از علل کندی مذاکره اصرار بر همین موضوعات بود که در نهایت به هر سه رضایت دادند که مقرر شد آب سنگین باقی بماند.

وی ادامه داد: البته مزیت جدیدی نیز در این زمینه برای ما ایجاد شد به این مفهوم که در این راکتور می توانیم از سوخت غنی شده استفاده کنیم.

کمالوندی با تأیید این که آنان فرمول ایران را در این باره پذیرفته اند ،‌افزود: ما می توانستیم در داخل این راکتور از اورانیوم طبیعی استفاده کنیم که اگر استفاده می کردیم 10 کیلو پلوتونیوم در سال داشت که هر 8 کیلوی آن برای یک بمب لازم است.

وی اضافه کرد: این در حالی است که ما هیچ گاه در پی تولید بمب نبوده ایم و از نظر فنی نیز این کار بلافاصله شدنی نیست بازفرآوری می خواهد و برای کسی که در پی این کار باشد بسیار پرهزینه و دشوار است.

کمالوندی گفت: ما در مذاکرات دیدیم که فرصتی است که این را بازطراحی کنیم و در آن سوخت غنی شده استفاده کنیم که دو مزیت برای ما دارد.

وی افزود: نخستین مزیت آن که توجیه برای غنی سازی بیشتر ما افزایش می یابد و دیگر این که وقتی از سوخت غنی شده در راکتور استفاده می کنیم سوخت کمتری در قلب راکتور گذاشته می شود و فضای بیشتری برای کارهای دیگر مانند تولید رادیو ایزوتوپ باقی می ماند.

کمالوندی اضافه کرد: خوشبختانه همزمان مشکل آن طرف حل می شود و نگرانی از مصرف اورانیوم نیز به حداقل می رسد زیرا پلوتونیوم بسیار کمی تولید می شود پس منفعت دو طرف حاصل می شود.

وی گفت: طبیعی است که وقتی ما بخواهیم این راکتور را بازطراحی کنیم معلوم است که باید قلب راکتور را بیرون بیاوریم که هر کسی به نحوی این را بیان می کند برخی می گویند بیرون می آورند می برند ، دور می اندازند یا صادر می کنند.

کمالوندی افزود: این مانند این است که وقتی قرار است ساختمان جدیدی ساخته شود به جای این که فکر کنیم ساختمان جدید و شکیلی ساخته می شود بگوییم ساختمان را خراب می کنند و آجرهایش نابود می شود.

وی گفت: نسخه ای که طرف مقابل از این موضوع توصیف می کند مختص خودشان است و ما نیز نسخه مختص خود را داریم اما طبعاً وقتی بازطراحی راکتور را پذیرفتیم مقداری از زمان عقب می مانیم نمی توانیم گزاره برگی بنویسیم و شرایط کنونی را برای خودمان مطلوب بدانیم زیرا او از این موضوع سوءاستفاده می کند و خواستار امتیازات بیشتر می شود.

کمالوندی افزود: آنچه ما باید بر آن متمرکز شویم این است که از نظر زمانی در مذاکرات عقب نمانیم و حتی انتشار گزاره برگ آنها به زیان آنها تمام می شود زیرا به عنوان نمونه ما سخنان وزیر انرژی آمریکا را گردآوری کرده ایم که حتماً در مذاکرات آینده از آن استفاده می کنیم.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣١-٠١-١٣٩۴, ٢٢:٢٧

   

پر مبحث ترین ها