سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سی ان ان: علی عبدالله صالح و خانواده اش برای ترک یمن موافقت کردند

بروز شده : ٣-٠٢-١٣٩۴, ١٠:٢۵    نسخه چاپی    
شبکه خبری سی ان ان عربی به نقل از یک مقام سعودی نوشت: علی عبدالله صالح رییس جمهوری سابق یمن و خانواده اش برای ترک آن کشور و عدم بازگشت به قدرت، موافقت کرده اند.

 

این مقام سعودی که خواست نامش فاش نشود همچنین مدعی شده که جنبش انصارلله یمن نیز تقریبا همه درخواست های شورای امنیت را پذیرفته است.

وی ادعا کرد که همین امر باعث شد تا حملات ائتلاف عربی به رهبری عربستان سعودی تبدیل به آغاز عملیات «بازگشت امید» به یمن شود.

سرتیپ احمد العسیری سخنگوی نیروهای ائتلاف عربی تجاوز به یمن نیز پیشتر ادعا کرده بود که این عملیات به همه اهداف خود دست یافته است.

مقام های سعودی مدعی شده اند که تجاوز آنها موسوم به «توفان قاطعیت» و حملات جنگندهای ائتلاف، به کاهش توان نظامی نیروهای انصارالله و انهدام زیرساخت ها و مراکز تحت کنترل آنها در صنعا انجامیده است.

براساس اعلام رسانه های خبری، جنبش مردمی انصارالله یمن امروز(چهارشنبه) پایان کامل حملات عربستان و متحدانش به عنوان پیش شرطی برای از سرگیری مذاکرات پایان بحران در آن کشور را خواستار شد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه از صنعا، محمد عبدالسلام سخنگوی جنبش مردمی انصارالله در بیانیه ای گفت: خواهان آنیم که پس از پایان کامل تجاوزگری و لغو محاصره یمن، مذاکرات سیاسی در سایه حمایت سازمان ملل از سر گرفته شود.

وی از تلاش های مثبت سازمان ملل در ارتباط با یمن و حمایت این نهاد از مذاکرات ملی در آن کشور تقدیر کرد.

براساس این گزارش، سازمان ملل از توافق صلحی در یمن حمایت می کرد که امکان برکناری علی عبدالله صالح رییس جمهوری پیشین آن کشور در فوریه(بهمن ماه) 2012 را تسهیل کرد. برکناری صالح، به یک سال اعتراض های سراسری در یمن پایان داد.

در همین حال، هواپیماهای نظامی عربستان امروز (چهارشنبه) باوجود اعلام توقف تجاوز به یمن، پنج بار به مواضع نیروهای جنبش مردمی انصارالله در جنوب یمن حمله کردند.

تجاوز نظامی عربستان و متحدانش به مناطق غیرنظامی و مسکونی یمن که از 6 فروردین ماه آغاز شد، تاکنون هزاران کشته، زخمی و آواره برجا گذاشته است که بیشتر آنها کودکان و زنان هستند.

عربستان همچنین از ارسال هر نوع کمک غذایی و دارویی به زخمی شدگان و مردم محاصره شده یمن جلوگیری می کند که این امر اعتراض نهادهای بین المللی را به همراه داشته است.


منبع: ایرنا

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٣-٠٢-١٣٩۴, ١٠:٢۵

   

پر مبحث ترین ها