سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

پشت پرده فروش اس – 300 روسیه به ایران چیست؟

بروز شده : ٩-٠٢-١٣٩۴, ١٢:٢١    نسخه چاپی    
: "شهیر شهید ثالث" در مقاله تازه خود که برای سایت "میدل ایست ای" به نگارش درآورده به موضوع تصمیم مسکو برای لغو ممنوعیت فروش موشک های "اس -300"به ایران اشاره کرده است. نویسنده معتقد است که صرف انگیزه نظامی محرک مسکو برای اتخاذ تصمیم به لغو ممنوعیت فروش اس – 300 به ایران نبوده است.

 

به گزارش خرداد، نویسنده مقاله با اشاره به این موضوع که سامانه موشکی "اس -300" یکی از پیشرفته ترین سامانه های موشکی در دنیا است و به طور همزمان می تواند 100 هدف را مورد حمله قرار دهد و بردی در حدود 150 کیلومتر دارد می نویسد:"برخی از ناظران مسائل سیاسی بر این باورند که تصمیم روسیه واکنشی به تحرمی های وضع شده از سوی غرب علیه آن کشور به دلیل بحران اوکراین و حمایت مسکو از جدایی طلبان شرق اوکراین بوده است. سال گذشته در زمان بالا گرفتن بحران اوکراین عده ای از کارشناسان از وجود برگ اس -300 در دست روسیه سخن گفتند. استدلال دیگری که درباره تصمیم اخیر مسکو بیان می شود همان چیزی است که "سرگئی لاوروف" وزیر امور خارجه روسیه گفت و آن به دلیل افزایش تنش در یمن و تحرکات نظامی کشورهای منطقه است." 

 

شهیر ثالث در ادامه اشاره می کند که امنیت ایران برای روسیه اهمیت دارد چرا که مسکو به تهران به چشم یک قدرت منطقه و شریک بلندمدت می نگرد و هر دو کشور در سوریه با یکدیگر همکاری دارند. 

 

این تحلیلگر سیاسی اما صرف استدلال نظامی مطرح شده به عنوان انگیزه مسکو از فروش اس -300 به ایران را موجه نمی داند و در این باره می نویسد:"این تنها انگیزه نبوده است. حمله نظامی عربستان سعودی علیه ایران آن هم بدون هماهنگی با ایران غیر منطقی است. اسرائیل پرقدرت ترین نیروی نظامی در منطقه را دارد و بدون هماهنگی با امریکا وارد منازعه نظامی با ایران نمی شود پس صرف طرح موضوع نظامی توجیه پذیر نیست." 

 

شهیر ثالث عامل اقتصادی را انگیزه اصلی روس ها در این میان دانسته و می نویسد:"لغو تحریم ها پس از توافق هسته ای ایران و غرب تبعات اقتصادی گسترده ای برای روسیه دارد و سبب می شود تا آن کشور بازار کسب و کار در ایران را از دست دهد. "لئونید ایواشوف" یکی از ژنرال های سابق روسی که اکنون رییس مرکز ارزیابی ژئوپولیتیک سیاسی در مسکو است بر این باور است که اقدام روس ها در راستای بخشی از رقابت آن کشور با غرب برای در انحصار قرار دادن بازار اقتصادی و بازرگانی ایران در دست خود می باشد." 

 

تحلیلگر این مقاله رد پایان اشاره می کند که امضای قرارداد 70 میلیارد یورویی ماه سپتامبر میان ایران و روسیه نشان از تمایل مسکو به گسترش روابط تجاری خود با ایران دارد. 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٩-٠٢-١٣٩۴, ١٢:٢١

   

پر مبحث ترین ها