سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

بازارداغ بیعت درکاخ سلطنتی ریاض/تصاویر

ابنا نوشت: مراسم بیعت با «محمد بن نایف» ولیعهد و «محمد بن سلمان» جانشین وی با حضور صد‌ها شاهزاده خانواده آل سعود در کاخ سلطنتی در ریاض برگزار شد.

«مقرن بن عبدالعزیز» ولیعهد برکنار شده عربستان هم در این مراسم حضور پیدا کرد و با محمد بن نایف و محمد بن سلمان بیعت کرد.

شبکه العربیه در حالی از حضور مقرن بن عبدالعزیز ولیعهد سابق عربستان و مفتی و رئیس هیات علمای بزرگ سعودی در مراسم بیعت با ولیعهد جدید و جانشین او خبر می‌داد که برخی از شخصیت‌های مهم آل سعود در این مراسم حضور نداشتند.

طلال بن عبدالعزیز یکی از شخصیت‌هایی بود که در این مراسم حضور نیافت.

فعال سیاسی عربستانی فاش کرد که شماری از شاهزادگان سعودی از بیعت کردن با ولیعهد و جانشین او پرهیز کرده‌اند.

فعال سیاسی عربستانی معروف به «مجتهد» که به خبرهای داخل خاندان سعودی دسترسی دارد، در صفحه شخصی‌اش در توئیتر در خصوص شاهزادگان سعودی که از بیعت کردن با ولیعهد پادشاه و جانشین ولیعهد خودداری کردند، فاش کرد.

وی نوشت: از فرزندان عبدالعزیز، احمد، عبداله، ممدوح، متعب، طلال، بندر ترکی، عبدالرحمان از بیعت پرهیز کردند.

از نوادگان عبدالعزیز نیز مشعل بن سعود، محمد بن فهد و محمد بن سعد از بیت کردن خودداری کردند.

حضور نیافتن این افراد به وضوح بروز اختلاف و شکاف میان سران خاندان حاکم بر عربستان را نشان می‌دهد.

پادشاه عربستان بامداد چهارشنبه در اقدامی غیرمنتظره ترکیب حاکمیت این کشور را تغییر داد و ولی‌عهد، جانشین ولی‌عهد، وزیر خارجه و شماری از وزرا و مقامات کابینه را تغییر داد.

سلمان ابتدا در حکمی «مقرن بن عبدالعزیز» را از ولیعهدی و نائب‌ رئیسی شورای وزیران (کابینه) کنار گذاشت و «محمد بن نایف» را به عنوان ولیعهد جدید معرفی کرد. سلمان در حکم خود مدعی شده است که مقرن به درخواست خود از ولیعهدی انصراف داده است.

پادشاه عربستان در حکمی دیگر پسر جوان و وزیر دفاع و فرمانده عملیات عربستان علیه یمن «محمد بن سلمان»، را به عنوان جانشین ولیعهد معرفی کرد تا پیش‌بینی‌ها مبنی بر احتمال کودتای داخلی محمد بن سلمان برای قبضه قدرت، تحقق یابد.

همچنین پادشاه عربستان اعلام کرد که «سعود الفیصل» که به مدت ۴۰ سال وزیر خارجه این کشور بود، از سمت خود کنار گذاشته شده و «عادل الجبیر» سفیر عربستان در آمریکا جایگزین او می‌شود.

بر اساس احکام صادر شده، پادشاه عربستان «خالد بن عبدالعزیز» را به عنوان وزیر بهداشت، «عادل الفقیه» را وزیر اقتصاد و برنامه‌ریزی و «مفرق الحقبانی» را وزیر کار معرفی کرده است.

همچنین «حمد السویلم» رئیس دیوان پادشاهی و «عبدالله الیاسر» معاون سرپرست رادیو و تلویزیون اعلام شده‌اند.

حکومت ریاض، به علت و دلیل تغییرات عمده صورت گرفته اشاره‌ای نکرده، اما از زمان انتقال قدرت به سلمان زمزمه‌هایی از احتمال تغییر در ترکیب قدرت و ارتقا جایگاه محمد بن سلمان مطرح شده بود.

 

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١٠-٠٢-١٣٩۴, ١٠:۴٠

   

پر مبحث ترین ها