سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

وايبر در ايران هر روز بدتر از ديروز ، اما مسئول کيست؟

تقريبا از اوايل فروردين سال جاري بود که نرم افزار پيام رسان وايبر دچار اختلال شد و اين وضعيت نسبت به روز هاي قبل روز به روز بدتر مي شود.به نظر مي رسد اين اختلالات فقط در کشور ما به وجود آمده اما تمام مسئولين مربوطه داخلي از اين موضوع ابراز بي اطلاعي مي کنند.حتي تصور مي شود که اين اختلالات ربطي به شبکه کشور نداشته و از خود شرکت وايبر نشأت گرفته باشد.


طبق آمارهاي رسمي، حداقل ۲۰ ميليون مشترک موبايل کشور از گوشي‌هاي هوشمند استفاده مي‌کنند. بخش قابل توجهي از اين افراد نيز کاربر شبکه‌هاي ارتباطي موبايل محسوب مي‌شوند و در ايران در ميان نرم افزارهاي ارتباطي موبايل وايبر استفاده بيشتري دارد.
طي يک ماه گذشته اختلالات و کندي وايبر تا حدي بود که در موارد متعددي ارسال فايل‌هاي تصويري از طريق اين شبکه به امري دشوار و گاه حتي غير ممکن تبديل شد. کاربران نه تنها در ارسال فايل، بلکه در ارسال متن نيز گاهي با سختي مواجه مي‌شدند.دليل اين اختلالات و کندي در روزهاي گذشته توجه بسياري از رسانه‌ها و مديران حوزه را به خود جلب کرد.لازم به ذکر است که اين اختلالات مربوط به اپراتورهاي موبايل و يا شرکت‌هاي ارائه کننده خاصي در کشور نبوده و شامل همه آنها مي شود.
با توجه به اينکه اين اختلالات پس از دعوت وزير ارتباطات به مجلس به شکل قابل توجهي افزايش يافت، برخي تصور کردند که اين مساله به دليل برخي انتقادها از ارائه‌ي اينترنت پهن‌باند موبايل بدون تصويب پيوست فرهنگي رخ داده باشد. اما محمدرضا فرنقي‌زاد، مدير کل روابط عمومي وزارت ارتباطات، اين مساله را تکذيب کرد و گفت: "وزارت ارتباطات هيچ‌گونه محدوديتي براي فعاليت نرم‌افزارهاي موبايلي کشور در نظر نگرفته است.”
وزير ارتباطات محمود واعظي در پاسخ به اين سوال که گويا وايبر به آرامي تعطيل رسمي شده است؟، گفت:
"درباره شبکه اجتماعي وايبر کامنت‌هايي را در شبکه اجتماعي خود ديدم و لازم است بگويم که اين شبکه نه فيلتر شده و نه تغييري در شرايط سرعت و کيفيت آن رخ داده است.”
وزير ارتباطات خاطر نشان کرد:
"در واقع اختلال احتمالي وايبر به ما مربوط نمي‌شود.”
وحيد صدوقي مديرعامل شرکت ارتباطات سيار نيز در اين باره اظهار کرد که احتمالا اين مشکلات به دليل جابه‌جايي‌هاي مديريتي شرکت وايبر باشد.وحيد صدوقي معتقد است: ” اين اختلالات يا به مشکلات زيرساختي در کشور و يا به اختلال در خود شرکت ارائه‌کننده سرويس مربوط مي‌شود."
صدوقي در ادامه مي گويد: ” تا آنجايي که من مي‌دانم بخشي از اين مشکلات پس از جابه‌جايي مديريت وايبر رخ داده است چرا که پس از سه سال، مدتي پيش مديريت وايبر عوض شده و تيم مديريتي قبلي به تلگرام رفتند که اکنون فکر مي‌کنم اين موضوع در اختلالات اخير بي‌تاثير نبوده و شايد مشکل به وجود آمده از طرف خود وايبر بوده است.”
البته با توجه به اينکه کاربران اين نرم‌افزار در خارج از مرزهاي ايران طي روزهاي گذشته مشکل خاصي داشته‌اند اطلاعي در دست نيست اما به نظر مي‌رسد اختلالات و کندي‌ وايبر بيشتر به ايران مربوط مي‌شود که البته همان‌طور که اشاره شد تاکنون هيچ توضيحي درباره‌ي علت اين مساله ارائه نشده است.
چندي پيش معاون وزير ارتباطات از لزوم قانون‌گذاري در خصوص شبکه‌هاي اجتماعي موبايل خبر داده و يادآور شده بود که سازمان تنظيم مقررات ارتباطات در نظر دارد در نيمه‌ي دوم امسال در اين حوزه قوانيني مصوب کند تا به واسطه‌ي فعاليت اين شبکه‌ها درآمد‌ها و طرح‌هاي تجاري اپراتورهاي موبايل در معرض خطر قرار نگرفته و با ضرر و زيان همراه نشود.
محمود واعظي، وزير ارتباطات، نيز عنوان مي کند:” به طور مشخص ما در وزارت ارتباطات فعلا برنامه‌اي براي محدوديت فعاليت شبکه‌هاي اجتماعي موبايلي نداريم و قطعاً زماني اين موضوع را اعلام خواهيم کرد که جايگزين‌هاي مناسبي براي اين شبکه‌ها در داخل کشور ايجاد شده باشد. به همين منظور اکنون هيچ تصميمي براي محدود کردن شبکه‌هاي اجتماعي نداريم.”
همانطور که مي بينيد هنوز هيچکس مسئوليت مشکلات اپليکيشن وايبر در کشور را به عهدگرفته و همه از آن اعلام بي اطلاعي مي کنند.آيا واقعا اين مشکلات و محدوديت ها از سمت شرکت وايبر براي کاربران ايراني اعمال شده است ؟

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٢-١٣٩۴, ٢٣:٣٠

   

پر مبحث ترین ها