سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

سونامی فساد در کره جنوبی

وزارت دفاع کره جنوبی روز دوشنبه اعلام کرد که مراحل تحقیقات قضایی از فرمانده نیروی هوایی این کشور به اتهام اختلاس آغاز شده است.

 

به گزارش ایرنا، ژنرال «چویی چا کیو» فرمانده نیروی هوایی ارتش کره جنوبی متهم به اختلاس 3 میلیون وون (حدود 30 هزار دلار) از بودجه این نیرو طی سالهای 2008 تا 2009 است.

یک مقام وزارت دفاع کره جنوبی امروز با تایید این خبر، از آغاز تشکیل پرونده به منظور رسیدگی به اتهاما این مقام عالیرتبه نظامی خبر داد.

یونهاپ در گزارشی اعلام کرد: ژنرال «چویی» متهم است پس از تصدی پست فرماندهی نیروی هوایی ارتش کره جنوبی در سال 2014، اقدام به خرید لوازم گران قیمت و اتومبیل لوکس برای خود کرده که این موضوع خارج از عرف زندگی معمول برای نظامیان این کشور محسوب می شود.

از دیگر موارد اتهامی فرمانده نیروی هوایی ارتش کره جنوبی و خانواده او، استفاده شخصی از خودروهای دولتی و بدرفتاری شدید با رانندگان این خودروها عنوان شده است.

این مقام وزارت دفاع کره جنوبی که نامش ذکر نشده، اعلام کرد: تحقیقات قضایی از فرمانده نیروی هوایی ارتش این کشور پس از رد صریح اتهامات از سوی او و بنا به درخواست «هان مین کو» وزیر دفاع به جریان افتاده است.

وی اعلام کرد که نتایج کامل این پرونده پس از بررسی های همه جانبه از سوی مقامات قضایی به اطلاع مردم رسانده خواهد شد.

آغاز تدابیر ویژه دولت کره جنوبی برای مبارزه با فساد پس از آن صورت می گیرد که افشای پرونده های فساد مالی مقامات ارشد دولتی و نظامی این کشور در ماه های اخیر، موجی از انتقادها را نزد افکار عمومی برانگیخته است.

ژنرال «جونگ اوک گئون» فرمانده سابق نیروی دریایی ارتش این کشور نیز یکی از افرادی است که چند ماه پیش به اتهام سوء استفاده از قدرت و دریافت رشوه، دستگیر و تحت بازجویی قرار گرفت.

جونگ متهم شده بود که شرکت هلدینگ اس .تی. ایکس (STX) را متقاعد کرده تا مبلغ 700 میلیون وون (معادل 648 هزار دلار) به یک شرکت سازنده قایقهای بادبانی بپردازد.

مدتی قبل نیز رسانه های کره جنوبی از برملا شدن زدوبند «لی کی تائه» رییس شرکت «ایلگ وانگ گونگ یئونگ»، بزرگترین شرکت تسلیحاتی کره جنوبی، خبر دادند که به پولشویی، کلاهبرداری و به جیب زدن میلیونها دلار متهم شده بود.

دولت کره جنوبی به منظور مبارزه با فساد مالی در ارتش این کشور، کارگروهی متشکل از بازپرسان، افسران ارتش و مقامات دولتی را در ماه نوامبر (آبان - آذر) سال گذشته میلادی ایجاد کرد.

افشای پرونده های فساد مالی نزد مقامات کره ای طی ماههای اخیر موجی از نارضایتی را از دولت «پارک گئون هی» رئیس جمهور کره جنوبی به راه انداخته و این موضوع موجب کاهش اعتماد افکار عمومی به دولت شده است به طوری که نتایج یک نظرسنجی، نشان دهنده کاهش محبوبیت پارک تا زیر 30 درصد برای اولین بار است.

telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۴-٠٢-١٣٩۴, ٢٢:٣۶

   

پر مبحث ترین ها