سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

درخواست برای مواخذه احمدی نژاد به خاطر یارانه 45 هزار تومانی

اگرچه همیشه دولت اعلام می کند که درآمد هدفمندی یارانه ها با هزینه هدفمندی قابل مقایسه نیست. اما به هرحال بخشی از این 45 هزارتومان با افزایش قیمت کالاها جبران شده است.

 
ماجرای یارانه نقدی 45 هزارتومانی گویا پایان پذیر نیست. دولت دهم به ریاست محمود احمدی نژاد معتقد بود که با هدفمند کردن یارانه ها عدالت اجتماعی را در کشور نهادینه می کند و از سوی دیگر از هدررفت منابع انرژی جلوگیری می نماید. در همین راستا تیم اقتصادی دولت قبل هدفمند کردن یارانه ها را یکی از راهکارهای مهم نجات اقتصادی کشور می دانست.

به گزارش«تابناک»؛ با اجرای طرح هدفمندی یارانه ها در آذر سال 1389 به تدریج مشکلات و کم و کاستی های این طرح مشخص شد. البته آغاز تحریم ها و شدت یافتن تحریم ها هم به نوعی بر روند اجرای هدفمندی یارنه ها تاثیر گذاشت. در همین حال شاید یکی از مهمترین بخش هایی که به آنها ضربه وارد شد؛ بخش تولید بود که باعث شد تعداد مخالفان طرح هدفمندی رو به افزایش پیدا کند.

در این راستا دولت دهم تصمیم گرفت که با واقعی سازی قیمت برخی کالاها از جمله انرژی، نان و... به همه کسانی که درخواست دریافت یارانه دهند، نزدیک 45 هزار تومان یارانه بپردازد. این پرداخت از آذر 89 تا امروز ادامه پیدا کرده است که البته با انتقادات فراوانی نیز روبرو بوده است.

با روی کارآمدن دولت یازدهم به ریاست آقای روحانی روند پرداخت یارانه نقدی نیز همچنان ادامه پیدا کرد. البته در این دوران پرداخت یارانه با یک تفاوت روبرو بود. رویه دولت جدید عدم تغییر میزان یارانه نقدی بود به نحوی که از ابتدای روی کار امدن این دولت میزان یارانه نقدی به هیچ عنوان تغییر نکرده است، اگرچه مرحله دوم هدفمندی نیز اجرا شده است.

در واقع این دولت نیز بدون هیچ طرح جایگزینی و حتی اجرای قانون حذف پردرآمدها از دریافت یارانه رویه قبل را ادامه می دهد و فقط به انتقاد از دولت قبل برای اجرای این طرح اکتفا کرده است.

در جدیدترین انتقاد صریح اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در گفت و گو با یکی از خبرگزاری ها پیرامون موضوع تحزب و هدفمندی یارانه ها خواستار مواخذه احمدی نژاد شده است.

وی در این مصاحبه بیان داشته است که «اگر اکنون حکومت جدی بود برای همین یارانه ها به نظرم بسیاری از مسوولین سابق باید پاسخگو می شدند. کسی که تصمیم گرفته برخلاف قانون 45 هزار تومان پرداخت کند، مردم و حکومت را این گونه گرفتار کند و امروز هم احساس می کند یک قهرمان است و بقیه که گرفتار شدند مشکل دار هستند. اینها باید مورد مواخذه قرار گیرند. علت این که چنین نمی شود، به این دلیل است که حزب وجود ندارد. مسئولیت کار را قبول نمی کند.»

البته بدون تردید باید از ادامه رویه های غلط در همه عرصه ها جلوگیری کرد. اما اینکه صرفا رویه های سابق را مورد انتقاد قرار داد و هیچ طرح جایگزینی را ارائه نکرد کمی بی انصافی است.

مهم اینجاست که چرا آقای جهانگیری به این موضوع اشاره نمی کند که از همین طریق هدفمندی یارانه ها قیمت بسیاری از کالاها افزایش پیدا کرده است و از این طریق درآمد سرشاری برای دولت حاصل شده است. اگرچه همیشه دولت اعلام می کند که درآمد هدفمندی یارانه ها با هزینه هدفمندی قابل مقایسه نیست. اما به هرحال بخشی از این 45 هزارتومان با افزایش قیمت کالاها جبران شده است.

باید از آقای جهانگیری این سئوال را پرسید اگر شما امروز احمدی نژاد را لایق مواخذه می دانید برای اینکه اقدام غیرقانونی انجام داده است. آیا این سئوال را از خودتان پرسیده است که ممکن است آیندگان نیز در مورد عملکرد شما در همین حوزه چنین قضاوتی داشته باشند؟

بیش از دوسال از روی کارامدن دولت یازدهم گذشته است اما هنوز هیچ خبری از مکانیزم دقیق و علمی برای حذف پردرآمدها از گرفتن یارانه نقدی نشده است.در حالی عمر دولت یازدهم به نیمه راه رسیده است که همچنان تولید کنندگان از عدم پرداخت یارانه تولید گلایه دارند. شاید همه این موضوعات تلنگری باشد که مسئولان امروز به یاد داشته باشند که روزگاری مسئولان سابق خواهند شد و در معرض ارزیابی آیندگان!telegram 19dey.com
شامل تصویر کد امنیتی به صورت CAPTCHA.

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٣-٠٢-١٣٩۴, ٠٩:٣٢

   

پر مبحث ترین ها