سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مقدسات را خرج مروجان سطحي نگري نكنيد

اين نوع مداحي‌ها حتي پا را فراتر گذاشته و گاهي در نقش مرجعيت و رهبري ديني و سياسي جامعه نيز ظاهر مي‌شوند و علاوه بر صدور فتواهاي شرعي مقسم بهشت و جهنم نيز شده‌اند. چرا رسانه ملي به جاي مطرح كردن چنين افرادي به سراغ "مداحان سنتي" نمي‌رود و آنها را كه هيچ مشكلي ندارند مطرح نمي‌كند؟
24/10/1392
سرويس خبر: داخلي
مقدسات را خرج مروجان سطحي نگري نكنيدانقلاب اسلامي ايران، محصول آگاهي‌هايي بود كه از راه‌هاي مختلف به مردم داده شد. يكي از اين راه‌ها سخنراني‌ها و هيئت‌هاي مذهبي و عزاداري به ويژه در محرم و صفر بود. محافل و مجالسي كه از بركات همين دو ماه در طول سال برپا مي‌شد و در آن مجالس و محافل و سخنراني‌ها و نوحه سرايي‌ها و سينه‌زني‌ها و زنجيرزني‌ها، چهره ظلم ستيز اسلام محمدي و علوي و حسيني معرفي مي‌شد و پرده از چهره اسلامي كه امروز از آن با تعبير "اسلام آمريكايي" نام مي‌بريم كنار مي‌رفت.
نقش مؤثر مراسم سوگواري و عزاداري حضرت سيدالشهداء در زنده نگه داشتن اسلام ناب محمدي(ص) و برافروخته نگه داشتن شعله‌هاي فروزان مكتب اهل بيت عصمت و طهارت عليهم السلام در برابر توطئه‌ها و هجمه‌هاي فرهنگي، سياسي، اجتماعي و... قابل انكار نيست و همين عامل بود كه در طول ساليان متمادي نقشه‌هاي پيچيده دشمنان اسلام و اهل بيت عليهم السلام را برملا كرد. شكوه و عظمت حضور حسينيان در مجالس روضه، هميشه عامل مهمي در ظلم ستيزي و زدودن آثار كفر و نفاق و شرك و بيدادگري در برابر يزيديان بوده و اين شكوه و عظمت كه امروزه تبديل به حماسه و پشتوانه‌اي براي جهانيان شده محصول فرهنگ عاشوراست. امام خميني رهبر فقيد انقلاب اسلامي نيز با تكيه بر همين پشتوانه اصيل، در تفسير نهضت عاشورا محرم را "ماه پيروزي خون بر شمشير" ناميده و فرمودند اين محرم و صفر است كه اسلام را زنده نگه داشته است.
براي اينكه مجالس و محافل عزاداري به چنين جايگاهي در زنده نگه داشتن اسلام ناب محمدي(ص) برسند، دو قشر نقش مؤثري داشته‌اند. قشر اول؛ علما، روحانيون و وعاظ اهل علم و مطالعه بودند كه از يك طرف با تكيه بر مطالعات عميق علمي و ديني اين مجالس را سرشار از محتوا و بهره مي‌نمودند و از طرف ديگر ميدان را براي نفوذ و رخنه يا احياناً گسترش بي‌محتوايي در اين گونه مجالس مي‌بستند. در اين زمينه، مبارزات قهرمانانه شهيد مطهري عليه انحرافات كه شجاعانه در روزگار سخت دوران طاغوت به مصاف با تحجر و خرافات و انحرافاتي كه توسط برخي منبري‌هاي كم سواد و يا مداحان بي‌سواد دامن زده مي‌شد رفت، مثال زدني است. قشر دوم نوحه سرايان و مرثيه‌‌خوانهائي بودند كه پاي منبر علماي عالم، باتقوا و آشنا با حديث و قرآن و داراي اطلاعات عميق تاريخي و ديني نشستند و ضمن بهره‌برداري از علم آنها، با تأسي به آنها آموختند كه چگونه با استفاده از اطلاعات صحيح و عميق علمي و تمسك به شعر شعرايي همانند مرحوم محتشم كاشاني، فرهنگ و نهضت عاشورا را پاس بدارند و نقش خود را در ترويج معارف اسلامي ايفا نمايند. يكي از بركات اين پاي منبرنشيني براي نوحه سرايان آن بود كه بواسطه ممارست در اين كار علاوه بر آنكه خود به معلومات زيادي از دين و اخلاق دست مي‌يافتند، در زندگي روزمره خود نيز به درجاتي نائل مي‌آمدند كه عوام الناس حتي حاضر بودند در نمازهايشان به آنان اقتدا كنند.
اين درجات از آن جهت حاصل مي‌شد كه اخلاص و دوري از رياكاري و بدعت و انحراف در عزاداري‌هاي سنتي قديم حرف اول را مي‌زد و طبعاً موجب شكوفايي آثار تربيتي، اخلاقي، معنوي،‌ عرفاني و همچنين روحيه ظلم ستيزي در خود نوحه‌سرا و در شنونده مي‌گرديد و به همين علت بود كه عزاداري‌هاي سنتي تأثيرات عميقي بر انديشه آحاد مردم داشت و ضمن پرورش انسان‌هاي وارسته و همگام با منطق حسيني، انسان‌هاي حق طلب،‌ عدالت گستر و شجاع به بار مي‌آورد.
دقيقاً به همين دليل حضرت امام خميني بر برگزاري مجالس عزاداري به شكل سنتي آن اصرار و تاكيد داشتند و مي‌فرمودند: "... ما بايد حافظ اين سنت‌هاي اسلامي، حافظ اين دستجات مبارك اسلامي كه در عاشورا، در محرم و صفر، در مواقع مقتضي به راه مي‌افتند، [باشيم]... زنده نگه داشتن عاشورا با همان وضع سنتي خودش از طرف روحانيون، از طرف خطبا، با همان وضع سابق و از طرف توده‌هاي مردم با همان ترتيب سابق كه دستجات معظم و منظم به عنوان عزاداري راه مي‌افتادند. بايد بدانيد كه اگر بخواهيد نهضت شما محفوظ بماند، بايد اين سنتها را حفظ كنيد. البته اگر يك چيزهاي ناروايي بوده است سابق و دست اشخاص بي‌اطلاع از مسايل اسلام بوده، آنها بايد يك قدري تصفيه بشود، لكن عزاداري به همان قوت خودش باقي بماند و گويندگان پس از اينكه مسايل روز را گفتند، روضه راهمان‌طور كه سابق مي‌خواندند و مرثيه راهمان‌طور كه سابق مي‌خواندند، بخوانند و مردم را مهيا كنند براي فداكاري..."
متأسفانه در يكي دو دهه اخير نوع ديگري از مداحي كه با "مداحي سنتي" فاصله زيادي دارد در كشور رايج شده است. اين "مداحي غيرسنتي" كه هم از نظر محتوا از معارف ناب اسلامي خالي است و هم مطالب انحرافي فراواني در اين قالب به خورد مردم مي‌دهد برخلاف مداحي‌هاي سنتي كه خدمات فراواني به نهضت حسيني و فرهنگ عاشورا داشتند، نه براي اين فرهنگ مفيد هستند، نه تأثيري در ترويج معارف ديني دارند و نه جامعه را به سوي رشد و تعالي فرهنگي مي‌برند.
مداحان غيرسنتي، برخلاف "مداحان سنتي" مروج سطحي نگري در جامعه هستند. علت اصلي اينست كه در اين قبيل مجالس، مباحث ديني و موعظه جايگاهي ندارد و چون اينان همانند مداحان سنتي قديم پاي منبرنشين علم و وعظ نبوده و نيستند، لذا از معارف ديني محرومند و چنين اشخاصي طبعاً چيزي در چنته ندارند كه به مستعمين خود بدهند و به ناچار متوسل به ابزارهائي مي‌شوند كه بطور طبيعي چيزي جز ترويج سطحي نگري در جامعه ندارد. در ترويج و تبليغ اين پديده ناميمون البته رسانه ملي را بايد از مقصران اصلي دانست. كم نبوده‌اند افراد كم سواد و بي‌مايه‌اي كه با كمك رسانه ملي تبديل به چهره‌هايي مشهور و معروف شده‌اند. اينان به دليل كم ظرفيتي نه تنها براي جامعه فايده‌اي نداشته‌اند، حتي در بسياري موارد، به خود غره شدند و براي قشر خاص خودشان هم باعث آبروريزي و بدنامي گرديدند. كم نبوده است خبرهايي كه از ارتباطات نامشروع، مال پرستي و مال دوستي، اقدامات خلاف عرف و قانون، سوءاستفاده از جايگاه‌ها و... از اين قشر در جامعه منتشر شده و نه تنها نام و نشان آنان خدمتي به دين و معارف نهضت حسيني و فرهنگ عاشورا نكرده، بلكه براي خود آنها هم باعث سرافكندگي و شرمساري شده است. همين ديروز بود كه خبري با اين مضمون خواندم: "بخش فرهنگي يكي از واحدهاي دانشگاهي شمال كشور اعلام كرده مسئولين اين بخش از يكي از مداحان مشهور تهران براي مداحي در مراسم عزاداري اهل بيت عليهم السلام دعوت كردند، ولي مداح دعوت شده شرايطي را مطرح كرد كه دعوت كنندگان ترجيح دادند دعوت خود را پس بگيرند. مداح دعوت شده گفت قبل از هر چيز مبلغ 50 ميليون ريال به حساب بانكي من واريز نمائيد، سپس بليط دوسره هواپيما بفرستيد و كليه مخارج سفر و پذيرايي را نيز تقبل نمائيد، عده‌اي نيز به عنوان همراهان با من خواهند آمد كه مخارج پذيرايي و بليط آنها را نيز تقبل كنيد..."
آيا اينگونه كارها و خواسته‌ها كه كم هم نيستند سوءاستفاده از جايگاه عزاداري اهل بيت عليهم السلام براي كاسبي ودكان‌داري نيست؟ ترديدي وجود ندارد كه "مداحي غيرسنتي" امروز كه صدا و سيما هم در ترويج و رشد آن نقش اساسي بازي كرده است، درحال تبديل شدن به يك تهديد براي فرهنگ عاشوراست، چرا كه فعالان در حوزه اين نوع مداحي‌ها حتي پا را فراتر گذاشته و گاهي در نقش مرجعيت و رهبري ديني و سياسي جامعه نيز ظاهر مي‌شوند و علاوه بر صدور فتواهاي شرعي مقسم بهشت و جهنم نيز شده‌اند. چرا رسانه ملي به جاي مطرح كردن چنين افرادي به سراغ "مداحان سنتي" نمي‌رود و آنها را كه هيچ مشكلي ندارند مطرح نمي‌كند؟
آيا اين مظلوميت اهل بيت عليهم السلام و مهجوريت قرآن و احاديث نيست كه براي توجيه كار خلاف عرف و خلاف قانون فلان مداح مشهور كه در يك دعواي ساده خياباني دست به سلاح برده و اقدام به تيراندازي كرده است، تمام مقدسات به ياري طلبيده مي‌شود، آيات قرآن و احاديث مورد تحريف قرار مي‌گيرند، پيامبران و انبياء الهي با يك فرد عادي مقايسه مي‌شوند و در نهايت هرگونه انتقاد به اين ماجرا "نشانه گرفتن هيئت‌هاي عزاداري و اصل و فلسفه قيام عاشورا" تلقي مي‌گردد؟!
آيا مي‌توان نسبت به اين سخنان و مواضع بي‌تفاوت بود؟ چه كسي گفته است كه رسيدگي به پرونده قضايي فلان مداح يا انتقاد از او اصل و فلسفه قيام عاشورا را به خطر مواجه مي‌كند؟ چرا اجازه داده مي‌شود به بهانه حمايت از هم صنف، آيات قرآن، پيامبران الهي و ائمه معصومين عليهم السلام دستاويز قرار گيرند؟ اساساً چرا مقدسات و اعتقادات ديني بايد خرج حمايت از يك هم صنف گردد؟ آيا اين نتيجه همان سطحي نگري‌هاي ترويج شده نيست؟
خطرناك‌ترين نوع انحراف در يك جامعه ديني، آنست كه كساني با وام گرفتن از مذهب و اعتقادات مذهبي و ديني درصدد جا انداختن خود و يا برخي اقدامات خلاف عرف و قانون برآيند و تأسف بارتر آنكه در اين راه به تفسير سليقه‌اي از آيات قرآن متوسل شوند و همه مقدسات از انبياء الهي گرفته تا ائمه معصومين عليهم السلام را خرج مقصود خود نمايند.
پس از گذشت 35 سال از پيروزي انقلاب اسلامي انتظار مي‌رفت خردگرايي در ترويج دين به عنوان يك اصل مورد توجه قرار گيرد و تلاش‌ها در مسير زنگارزدايي از پيكر دين متمركز شود. اكنون بايد از خود سؤال كنيم چه رخ داده كه محافل مذهبي و فعالان حوزه مذهبي ما كه روزگاري در "مداحي سنتي" وظيفه آنان پالايش اين حوزه از بدعت‌ها و آلودگي‌ها و اوهام بود، به جاي خردگرايي به فردگرايي سوق يافته‌اند؟ اكنون بايد به اين سؤال پاسخ داده شود كه چه اتفاقي افتاده كه "مداحان غيرسنتي" به اينجا رسيده‌اند كه حاضرند همه مقدسات را در پاي توجيه يك عمل خلاف ذبح كنند؟ واقعاً چه كساني بايد از مقدسات در برابر انحرافات پاسداري كنند؟
حسن خياطي
روزنامه جمهوري اسلامي
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢۴-١٠-١٣٩٢, ٠٩:۴۴

   

پر مبحث ترین ها