سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

تهدید افراطیون: پاي ميز مذاكره برويد - از شما انتقام مي‌گيريم

بروز شده : ۶-١١-١٣٩٢, ١٩:٣٣    نسخه چاپی    
بخش دیگری از پازل تهدید دیپلماسی دولت و حامیان آن را هم روز گذشته، هفته‌نامه ۹دی (متعلق به حمید رسایی) منتشر کرد.
تهدید شاعرانه دولت!
انتشار اشعاري با مضمون اعتراض به سياست خارجي دولت يازدهم و تهديد صريح به گرفتن انتقام از اين دولت، ابزار جديدي است كه مخالفان در روزهاي اخير به صحنه آورده‌اند. این شیوه جدید مخالفت با دولت با انتشار ‌ایمیل‌های گسترده و مقالات در روزنامه‌های خاص صورت می‌گیرد.

روزنامه جمهوری اسلامی در شماره امروز خود نوشت: در روزهاي اخير چند شعر با محتواي انتقام جويانه در فضاي مجازي ايميل منتشر مي‌شود. در اين اشعار كه لحني بسيار تند و صريح دارند و به صورت گسترده به ايميل‌ها ارسال مي‌شوند ضمن اعتراض شديد به سياست خارجي دولت روحاني، اين دولت به انتقام تهديد مي‌گردد. ابياتي از قبيل، "با كليد آمده‌اي در وسط معركه‌اي - كه كمي غيرت و شمشير و سپر مي‌خواهد. با شياطين سر يك ميز نشستيد ولي - حفظ دين كار شما نيست كه نر ميخواهد" در يكي از اشعار و "پاي ميز مذاكره برويد - از شما انتقام مي‌گيريم" در شعري ديگر، نمونه‌هائي از ابيات اين اشعار هستند.
در همین حال روزنامه شهروند نیز در گزارشی با اشاره به حرکت جدید تندروها برای مخالفت با سیاست خارجی دولت، نوشت: «در اوایل دولت اصلاحات هم به اسم خودسر کارهایی انجام می‌دادند که معلوم شد خودسر نبودند و سازماندهی شده بوده و آخر سر هم به ترور ختم شد.»

این اظهارنظر سیدمحمد خاتمی، پس از حمله گروه‌های خاص مسلح به سنگ و کفش، به تیم دیپلمات‌های کشورمان در فرودگاه مهرآباد، کافی بود تا فریادهای، حامیان این گروه‌های سازمان‌یافته، از هرسو علیه رئیس‌جمهوری دولت اصلاحات بلند شود و برخی از این افراد حتی برای دفاع از هنجارشکنان فرودگاه مهرآباد، از انتساب اتهام ترور به خود خاتمی هم پرهیز نکنند.

این‌گونه بود که خاتمی به فاصله چند روز، مجبور شد، مقصود خود را واضح‌تر بیان کند و بگوید: «اینها حرف‌های بیخودی است. کسانی که ناراحت هستند که مردم اصلاحات و اعتدال را به افراط‌گری ترجیح داده‌اند، این حرف‌ها را مطرح می‌کنند. آنها فقط به دنبال جبران شکستی هستند که از مردم خورده‌اند.»

اما هشدارهای خاتمی، خیلی زودتر از آن‌چه انتظار می‌رفت، درحال رسیدن به مرز خطر است و پس از هشدارهای بیلبوردی به تیم مذاکره‌کننده و ترسیم تصاویر شمر و یزید بر مسند مذاکرات و نصب این تصاویر در سطح شهر، حالا نوبت به ارسال پیام‌های تهدیدآمیز رسیده است.
پیام‌هایی که این روزها توسط ‌ایمیل‌های گروهی، برای اهالی رسانه و سیاست ارسال می‌شود و روز گذشته، خبرگزاری اصولگرای آریا، متعلق به امیر محبیان، محتوای برخی از آنها را منتشر کرد.

پیام‌هایی که متن آنها پر از کنایه به روحانی، دولت تدبیر و امید و البته دیپلمات‌های این دولت بود. سروده‌هایی نظیر «جنگ با دشمن غدّار جگر مي‌خواهد، مرد مي‌خواهد و تدبير دگر مي‌خواهد، با کليد آمده‌اي در وسط معرکه‌ای، که کمي غيرت و شمشير و سپر مي‌خواهد» در کنار دیگر اشعاری که رسما تهدید به انتقام‌گیری از تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای می‌کند و در بخشی از آنها آمده: «ما ز خون شما نمي‌گذريم، شهدا انتقام مي‌گيريم، پاي ميز مذاکره برويد، از شما انتقام مي‌گيريم»

حکایت از مقدمه‌سازی برای اقداماتی داشت که از آنها بوی خوشی به مشام نمی‌رسد. همزمان با ارسال گسترده این ‌ایمیل‌ها، سرمقاله‌نویس روزنامه وطن امروز (متعلق به مهرداد بذرپاش)، که هفته گذشته در سرمقاله‌ای تهدیدآمیز به مناسبت آغاز اجرای توافق ژنو نوشته بود: «برای ما عین آب خوردن بود که کاری می‌کردیم بعضی‌ها به جای مذاکره با حرامیان عالم، دربه‌در دنبال رایزنی با ما می‌گشتند که کف خیابان را رها کنیم تا دولت در شرف تشکیل‌شان اساسا بتواند نفسی بکشد.»

دیروز هم در سرمقاله این روزنامه نوشت: «یعنی بچه حزب‌اللهی، این اندازه هم در جمهوری اسلامی حق آزادی بیان ندارد؟! ما انشاءالله سرباز کوچکی برای انقلاب هستیم که در خط مقدم جنگ روزگار، سینه خود را سپر کرده است. ما سرباز انقلابیم، نه سرباز دیپلماسی و سرباز انقلاب باید به خط بزند و حرف را صاف بزند!»

بخش دیگری از پازل تهدید دیپلماسی دولت و حامیان آن را هم روز گذشته، هفته‌نامه ۹دی (متعلق به حمید رسایی) منتشر کرد.
این نشریه هم در مقاله‌ای با عنوان «آیا می‌دانید توافق ژنو یعنی چه؟» به تهدید آشکار دولت پرداخت و نوشت: «جنبش دانشجویی مسلمان و انقلابی در سال‌های گذشته نشان داده که اگر بخواهد و به میدان بیاید، با ایجاد موج اجتماعی می‌تواند جلوی خیلی از اقدامات خائنانه را بگیرد.

ماجرای‌ سال۸۲ سعدآباد و تشکیل جنبش دفاع از استقلال ایران نمونه بارز آن است. رکود و انفعال کاری را حل نمی‌کند... اگر مردم و دانشجویان بدانند توافق ژنو یعنی چه، قطعا برخورد دیگری خواهند داشت. و این وظیفه ماست که با استفاده از ظرفیت‌های بیشمار خود امکان آگاهی را فراهم کنیم. دانشجویان و تشکل‌های دانشجویی به‌عنوان جریان‌های پیشرو و موذن جامعه نباید اسیر خواب غفلت شوند، چراکه اگر خواب بمانند نماز امت قضا می‌شود. جریان دانشجویی انقلابی اینک با کوله‌باری از تجربه و آزمون و خطا به مرحله‌ای رسیده که همه توقع اقدام انقلابی و عاقلانه و منطقی از او دارند.»

انتشار این مطالب در فضای عمومی و مجازی البته با واکنش صادق زیباکلام مواجه شد و این استاد علوم سیاسی، در گفت‌وگو با خبرگزاری آریا، دراین‌باره گفت: «بنده اگر قدرت داشتم» سعيد عسگر ضارب حجاريان را متهم رديف اول نمي‌کردم. کساني که در سخنراني‌هايشان خشونت و قانون‌شکني را رواج دادند به‌عنوان متهم رديف اول مي‌دانستم. در واقع من جوانان را مقصر نمي‌دانم زيرا همان‌طور که اشاره کردم وقتي موضوعي را مقدس مي‌کنند اين تلقي براي برخي از جوانان به وجود مي آيد که آقاي حجاريان چون اصلاح‌طلب است يا فلان مسئولي که مخالف فعاليت هسته‌اي است و... بايد زده شوند. متاسفانه مقدس کردن برخي مسائل موجب مي‌شود عده‌اي براي انجام برخورد تند و خشن احساس وظيفه و تکليف شرعي کنند.

وي تصريح کرد: «وقتي برخي مسئولان از تریبون‌هايي که در اختيار دارند عنوان مي کنند جوانان ما اجازه فلان مساله را نمي‌دهند و توي دهن اين فرد يا آن فرد مي‌زنند لذا با اين کار به نوعي خشونت را ترويج مي‌کنند. اين رفتارها نه تنهاخطاست بلکه جوانان را به قانون‌شکني تشويق مي‌کند تا اگر برخي احساس تکليف شرعي کردند فلان کار را بکنند!»

منبع: فرارو
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ۶-١١-١٣٩٢, ١٩:٣٣

   

پر مبحث ترین ها