سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

روایت هاشمی رفسنجانی از تندروی‌های اصلاح‌طلبان؛

هاشمی رفسنجانی:تعصب گروهی عیب بزرگ اصلاح طلبان است

وقتی به سالهای آخر دولت اصلاحات رسیدیم یک گروه معدود افراطی وسط این جمعیت عظیم پیدا شد، همه چیز را به هم زدند چون فکر کردند هرکس که احتمالا رقیب آینده ماست باید از میدان بیرون برود و این شد یک سیاست. اشتباه بزرگی بود/ این عیب اصلاح طلبان بود که نفهمیدند اگر مشکلی پیش آمد برای جامعه و انحرافی رفت، باید همه با هم باشیم تا انحراف را برگردانیم
آیت الله هاشمی رفسنجانی در دیداری که با اعضای حزب اراده ملت ایران داشته است به بیان ناگفته‌هایی از انتخابات ریاست جمهوری 76 و 84 و بیان تندروی‌های اصلاح طلبان پرداخته است که پایگاه اطلاع رسانی ایشان متن کامل این دیدار را منتشر کرده است.

هاشمی رفسنجانی در این دیدار با اشاره به تندروی‌های صورت گرفته در دوران اصلاحات گفت: وقتی به سالهای آخر دولت اصلاحات رسیدیم یک گروه معدود افراطی وسط این جمعیت عظیم پیدا شد، همه چیز را به هم زدند چون فکر کردند هرکس که احتمالا رقیب آینده ماست باید از میدان بیرون برود و این شد یک سیاست. اشتباه بزرگی بود.

وی در رابطه با چگونگی روی کارآمدن دولت اصلاحات افزود: جریانی که خودش را اصلاح طلب اعلام کرد بعد از دولت من به آسانی روی کار آمد، انتخابات 76 بسیار سالم و عادی مثل همین انتخابات آخر- انتخابات 92- برگزار شد. هیچکس نمی توانست به نتایج آن انتخابات اعتراضی بکند. چون من جلوی عموم مردم در نماز جمعه تعهد کردم که جلوی تقلب را می گیرم. به وزارت کشورهم گفتم هرکس در انتخابات از قانون تجاوز بکند من عزلش می کنم. بدون معطلی آنجا به جمع شان گفتم، در نماز جمعه هم گفتم. با همین کار انتخابات خوبی شد و آنها روی کار آمدند.

هاشمی رفسنجانی در رابطه با اقدامات اصلاح طلبان علیه وی در انتخابات ریاست جمهوری گفت: می دانستند رأی من بالاست گفتند در رای هاشمی تفرقه بیاندازیم. اصلاح طلبان نفهمیدند و اشتباه کردند طرف مقابل هم که از خدا خواسته بود یک راهی برایشان پیدا شد و آنطور شد که همه می دانید.

هاشمی با اشاره به لشگر کشی اصلاح‌طلبان علیه‌اش افزود: برگزار کننده انتخابات دولت اصلاحات بود، استاندارها هم همه اصلاح طلب بودند، عده ای آمدند و خواهش می کردند از من که بیا ، نیایید بعد از ما اوضاع یک جوردیگری می شود. ولی من واقعا نمی خواستم بیایم. تا فهمیدند من ممکن است بیایم آنها لشگر کشی کردند.

وی با وارد کردن اتهاماتی علیه مدیران و استانداران اصلاح‌طلب در در دور دوم انتخابات ریاست جمهوری گفت: حتی مرحله دوم، استاندارها - که همه اصلاح طلب بودند- کار را به کلی رها کردند، اصلا کاری نداشتند که چه اتفاقی در صندوقهای رای اتفاق بیفتد.

هاشمی رفسنجانی ضمن اشاره به کاندیداهای اصولگرای حاضر در انتخابات سال 84 افزود: دیدم از جمع آنهایی که آمده بودند - من چهره ها را می شناسم - دیدم کار دارد به دست چند نفر تندرو می افتد. دو سه نفر تندرو بودند بین داوطلب های به اصطلاح اصول گرا که خطرناک بودند. آدم های بدی نیستند و نبودند ولی برای حکومت، برای اداره کشور کافی نبودند. به رهبری هم گفتم از این چند نفر هر کدامشان بیایند ما یک سقوط می کنیم.

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام با اشاره به اشتباه بودن تعصبات گروهی اظهار داشت: اگر گروه گرایی مان به معنای ذوب نباشد به صورتی که همه حقایق را در سایه تعصبات نادیده بگیریم اگر اینطور بکنیم اشتباه کرده ایم، ممکن است در یک موج موفق باشیم. حتما گاهی می شود در یک حرکت موجی موفق شد اما این دائمی نیست. "رهرو آن است که آهسته و پیوسته رود" و پیوسته در بطن مردم و میان مردم است.

وی افزود: عیب تعصب گروهی است. عیب این است که آدم راه نجاتی را که پیدا می شود بگوید نه چون گروه ما نیست، بدرد نمی خورد. این عیب اصلاح طلبان بود که نفهمیدند اگر مشکلی پیش آمد برای جامعه و انحرافی رفت، باید همه با هم باشیم تا انحراف را برگردانیم . این فهم است. من حرفم همین است. اعتدال را یک معنای عقلانی برایش باید داشته باشیم.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١۵-١٢-١٣٩٢, ١٨:۴۴

   

پر مبحث ترین ها