سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مجیدانصاری: 70درصدسوالات از وزرا فقط توسط 40نماینده

سوالی را که باید از اشرار بپرسند،از وزیر می پرسند.
حجت الاسلام والمسلمين مجیدانصاری معاون پارلملنی رئیس جمهور به روزنامه آرمان گفت:

*برخی از سوالات با تشکیل جلسه از سوی هیات رئیسه برای پیگیری این سوالات و تشکیل جلسه میان سوال‌کنندگان و وزیر ذیربط منتفی شده یا هنوز در نوبت هست.

*مطابق بررسی که معاونت نظارت مجلس انجام داده 70 درصد این سوالات متعلق به 30 – 40 نفر از نمایندگان است. بنابر این اگر سی یا چهل نفر از نمایندگان مکررا سوال مطرح می‌کنند معنای آن عدم تعامل کل مجلس نیست. مجلس 290 نفر عضو دارد. سوالاتی هم که تفهیم شده بیش از شاید 60 تا 70 درصد آنها مطابق آیین‌نامه مجلس و قانون اساسی نبوده، علت اینکه هیات‌رئیسه به دستور ریاست مجلس تلاش دارند که این سوالات را کم بکنند، یکی از آنها همین است که طبق قانون اساسی نمایندگان حق سوال از وظایف وزیر دارند نه از اختیارات و نه از امور غیرمربوط به وزیر.

*سوالاتی که تاکنون طرح شده به‌ویژه سوالاتی که از جانب چند نفر نماینده خاص مطرح می‌شود حاوی این اشکال است که نوعا یا از وظایف وزیر نیست یا اساسا مربوط با آن وزارتخانه نیست. بعضی‌ها مربوط به اختیار وزیر است. مثلا فرض کنید چرا فلان مدیر را برداشتی یا چرا فلان مدیر را انتخاب کردی. خب انتخاب مدیران از اختیارات دولت است و نمایندگان طبق قانون نمی‌توانند سوال کنند که چرا وزیر اعمال اختیار کرد. اگر درجایی قانون وظیفه‌ای را به عهده وزیری گذاشته باشد و وزیر در انجام آن وظیفه قانونی تقصیر یا قصوری کرده باشد یا احیانا ابهامی از عملکرد وزیر در آن موضوع وجود داشته باشد،حق دارند سوال کنند. بنابراین سوالاتی که مربوط به وظیفه وزرا و هیات دولت نیست مثلا سوال شده که چرا افراد شرور در یمن یک دیپلمات ایرانی را ربوده‌اند. این در واقع باید از سر کرده اشرار سوال شود نه از وزیر. شاید توقع دارندکه برای تامین امنیت کارکنان ما در سفارت خارج از کشور،گارد محافظ بگذارند و مطالبی از این قبیل.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٧-١٢-١٣٩٢, ١١:٠٨

   

پر مبحث ترین ها