سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

مطهری: دولت جدید مظلوم است/ در کشور به راحتی مطبوعات را توقیف می‌کنند.

مطهری با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر یک خبرنگار، وزیر را به علت استفاده از هزینه‌های دولتی ساقط می‌کند، گفت: این در حالی است که در کشور به راحتی مطبوعات را توقیف می‌کنند.
نماینده تهران در مجلس شورای اسلامی با ذکر اینکه آزادی بیان در کشور وجود دارد اما نه در حد مطلوب، گفت: در موضوع مطبوعات یک نوع حاکمیت دوگانه وجود دارد.

علی مطهری، چهارشنبه شب، در جمع دانشجویان بجنورد در دانشگاه اشراق، با اشاره به فعالیت هیات نظارت بر مطبوعات، اظهار کرد: یک روز صبح متوجه می‌شوید روزنامه‌ای توقیف شد و بدون اینکه این هیات امور را بررسی و نظم دهد دادستانی اقدام می‌کند که این امر روش درستی نیست.

وی با ذکر اینکه با دستور توقیف روزنامه ۱۰۰ تا ۲۰۰ نفر از کار بیکار می‌شوند، افزود: بعضا پس از بررسی دلایل توقیف مشخص می‌شود یک چیزهایی حق رسانه بوده است.

وی با بیان اینکه اگر مطبوعات آزاد نباشند جلوی مفاسد اقتصادی، اختلاس و رانت‌خواری گرفته نمی‌شود، عنوان کرد: مطبوعات جلوی تخلفات را می‌گیرند و فعالیت حرفه‌ای آن به نفع کشور است.

مطهری با اشاره به اینکه در کشورهای دیگر یک خبرنگار، وزیر را به علت استفاده از هزینه‌های دولتی ساقط می‌کند، گفت: این در حالی است که در کشور به راحتی مطبوعات را توقیف می‌کنند.

وی با بیان اینکه بالاخره باید تکلیف هیات نظارت بر مطبوعات معلوم شود گفت: قانون به دادستان اجازه می‌دهد که برابر هر جرمی اقدام کند.

وی ادامه داد: قوه قضاییه باید بر اساس نظر کارشناسی هیات نظارت بر مطبوعات تصمیم گرفته و اقدام کند و باید برای این هیات احترام قائل شوند.

این نماینده مجلس در خصوص برگزاری کرسی‌های آزاداندیشی در دانشگاه‌ها و استقبال دانشجویان از آن‌ها عنوان کرد: شرایط برگزاری این کرسی‌ها در فضاهای باز برای اظهارنظر راحت افراد فراهم نمی‌شود و تا این فضا فراهم نشود این کرسی‌ها حالت مصنوعی داشته و استقبال نمی‌شود.

وضعیت فرهنگ در دولت قبلی بدتر بود

وی همچنین اظهار کرد: وضعیت فرهنگ در دولت قبلی بدتر بود، احمدی نژاد با الهام از مشایی در خصوص وحدت ادیان، عدم تفاوت بین ادیان و بیداری انسانی، صحبت می‌کرد و در آن زمان از دولت احمدی نژاد می‌ترسیدند.

وی با ذکر اینکه دولت جدید مظلوم است گفت: فرهنگ همان فرهنگ قبل است وضع سینماها، وضعیت پوشش، حجاب، همان وضع دولت سابق است، نباید سیاسی نگاه کنیم، این درحالی است که جشنواره فیلم فجر بهتر از سال‌های گذشته برگزار شده است.

مطهری در خصوص اتفاقات بند ۳۵۰ زندان اوین اظهار کرد: رئیس زندان‌ها در مجلس حاضر و مدعی بود هیچ اتفاق خاصی نبوده و بازرسی قانونی است.

وی با ذکر اینکه مجلس وظیفه داشت برای بررسی وضعیت زندان اوین، هیاتی بفرستد، گفت: ولی متاسفانه در مجلس ما این اراده وجود ندارد، این در حالی است که این مساله از وظایف اصلی مجلس است که از حق مردم دفاع کند.

وی با بیان اینکه مجلس زنده مجلسی است که اقدام کرده و گزارش تهیه کند، عنوان کرد: باید در همان روزها هیاتی به زندان اعزام می‌شد.

مطهری با ذکر اینکه اکثر نمایندگان با تصور اینکه نمایندگان نظام هستند وارد مجلس می‌شوند، گفت: این در حالی است که این تصور که دفاع از حقوق مردم به معنای ایستادن در مقابل نظام است، تصور غلطی است.

وی در خصوص سوال خود از وزیر درباره ستار بهشتی عنوان کرد: برخی در مجلس تعجب کردند و گفتند که این سوال موجب تضعیف نظام است در حالی که این امر موجب تقویت و اصلاح نظام است.

هوای نفسانی، بهانه‌گیری و تعصبات گروهی، در سوالات نمایندگان دیده می‌شود

وی با اشاره به سوال از وزرا در دولت فعلی عنوان کرد: با توجه به اینکه سوال، تذکر و استیضاح حق نماینده است این در حالی است که هوای نفسانی، بهانه‌گیری، تعصبات گروهی، به طور واضح در سوالات دیده می‌شود در حالی که باید سوال اساسی باشد.

مطهری در خصوص انتخابات مجلس نهم عنوان کرد: مجلس نهم در شرایطی خاص برگزار شد که اصلاح‌طلبان انتخابات را تحریم کردند و کاندیدا نشدند که این مساله هم اشتباه بود، عده‌ای هم رد صلاحیت شدند و مشارکت پایین بود.

وی ادامه داد: بنابراین تیپ خاصی اکثریت مجلس را تشکیل می‌دهد و از همه اقشار حضور ندارند.

مطهری همچنین در ادامه با بیان اینکه موضوع حصر به عنوان معضلی برای انقلاب باید حل شود، افزود: دو نفر کاندیدای انتخابات ریاست جمهوری که نظام، قانون اساسی و اصل ولایت فقیه را قبول داشتند به نوع برگزاری انتخابات اعتراض داشتند.

وی با اشاره به حوادث بعد از انتخابات گفت: معتقدیم ریشه‌های این حادثه از ابتدا باید بررسی می‌شد و قضاوت منصفانه‌ای صورت می‌گرفت.

وی با بیان اینکه به اینکه دعوت مردم به خیابان‌ها تصمیم درستی نبود، افزود: همه جوانب موضوع باید بررسی شود و دو طرف در دادگاه علنی محاکمه و از خود دفاع کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ١١-٠٢-١٣٩٣, ١٩:۴۵

   

پر مبحث ترین ها