سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

براساس اسنادی که در اختیار «انتخاب» است؛

نقش اتاق فکر ستاد جلیلی در ساخت فیلم «من روحانی هستم»

جواد شمقدری که خود ، در سوابق جدی فیلمسازی تا سال 84 نبود، یکباره و در شرایطی که هیچ کس احتمال پیروزی احمدی نژاد را نمی داد ، ساخت فیلم انتخاباتی وی را عهده دار شد و همین مسئله باعث شد شمقدری ابتدا مشاور هنری رییس جمهور و سپس، معاون سینمایی و رییس سازمان سینمایی شود.
فیلم «من روحانی هستم» که با تلاش کم سابقه جریان های ضددولت، به خبر نخست رسانه های همان جریان تبدیل شده، محصول گروه چند رسانه ای شفق، است.

این فیلم این روزها از سوی فروشگاه اینترنتی سفیر فیلم به بازار عرضه شده، موسسه‌ای که یاسر جلالی با فشار حسین شمقدری (پسر جواد شمقدری معاون سابق امور سینمایی) در مورخه 16 /05/ 92 با درخواست از وزیر ارشاد سابق بدنبال رسمیت بخشیدن به این موسسه بود که وزیر وقت ارشاد نیز که آخرین روزهای مسولیتش در جایگاه وزیر را سپری می کرد بلامانع بودن ایجاد این موسسه علی رغم سن کمتر از 25 سال متقاضی را به شمقدری اعلام کرد.

البته در مورخ 16 /07/ 92 و 13 /12/ 92شورای بررسی صلاحیت موسسه ها و شرکت‌های تولید فیلم غیر سینمایی، موسسه نامبرده را فاقد شرایط احراز تشخیص داده و به دلیل سن پایین فردی که خواهان ثبت این موسسه بود، هیچگونه مجوزی تاکنون برای فرد مذکور و موسسه متبوعش صادر نکرده است.

با این حال در مورخه 16 /09/ 92 نیز غلامرضا نوری مدیر عامل شرکت خصوصی به نام مجموعه اطلس از اعضای شورای ارزیابی سازمان امور سینمایی درخواست مجوز برای جلالی می‌کند که این درخواست نیز بررسی نمی‌شود.

گفتنی است، اسناد تلاش شمقدری ها در اختیار «انتخاب» محفوظ است.

شمقدری ها کیستند؟

جواد شمقدری که خود ، در سوابق جدی فیلمسازی تا سال 84 نبود، یکباره و در شرایطی که هیچ کس احتمال پیروزی احمدی نژاد را نمی داد ، ساخت فیلم انتخاباتی وی را عهده دار شد و همین مسئله باعث شد شمقدری ابتدا مشاور هنری رییس جمهور و سپس، معاون سینمایی و رییس سازمان سینمایی شود.

به جز روح الله و رضا شمقدری - برادر و پسر دیگر جواد - که موفق شدند در ایام دولت احمدی نژاد، ضمن دریافت پروژه های سازمان سینمایی، تهیه کننده و سرمایه گذار آثار سینمایی متعددی نیز شود ، «حسین شمقدری» دستی در عرصه فیلمسازی دارد . او همان فردی است که برای اولین بار پای اسد الله نیک نژاد، معروف به «اسی» و کارگردان فیلم های اروتیک و نیمه پورنو را به ایران آورد تا به عنوان یک کارگردان ارزشی، آثاری در ایران، با حمایت اقتصادی دولت بسازد!

نقش اتاق فکر ستاد سعید جلیلی در ساخت فیلم «من روحانی هستم»

حسین شمقدری با تلاش پدرش، سازنده فیلم انتخاباتی دکتر سعید جلیلی شد، فیلمی که بخش هایی از آن، شباهت عجیبی با مستند «من روحانی هستم» دارد؛ با این حال تحقیقات و بررسی های خبرنگار «انتخاب» حکایت از آن دارد که فیلم انتخاباتی دکتر سعید جلیلی نه حاصل دسترنج کارگردان جوان آن، بلکه محصول اتاق فکر ستاد جلیلی (گردهمایی اندیشمندان حامی جلیلی) بود . در واقع، این پسر و پدر، تنها سازنده ی فیلم انتخاباتی مذکور بودند و ایده های آنان در مورد موضوع فیلم جلیلی با مخالفت ستاد انتخاباتی وی مواجه شده بود.

البته فیلم انتخاباتی جلیلی، تعریف چندانی نداشت و نتوانست نظرات مردم را به سوی خود جلب کند، ، اما براساس این اخبار، می توان این این فرض را جدی گرفت که فیلم «من روحانی هستم» ، مانند فیلم انتخاباتی سعید جلیلی، نه تنها حاصل فکر و تلاش دستندرکاران جوان و جویای نامش نیست، بلکه محصول تلاش چند ماهه ی حامیان فرهنگی سیعید جلیلی در انتخابات گذشته بوده است.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٢-١٣٩٣, ١۵:١٩

   

پر مبحث ترین ها