سایت خبری تحلیلی 19دی آنلاین

نوبخت خبرداد:

آغاز استخدام مهرآفرینی‌ها در سال 93

این در حالی است که مجلس شورای اسلامی طرح مهرآفرین دولت دهم را از نظر قانونی رد کرد اما ما با بررسی که در معاونت توسعه و سرمایه انسانی رئیس جمهور انجام دادیم، اجازه استخدام افرادی که مراحل استخدامی را گذرانده اند براساس قانون خدمات کشوری داده ایم.
سخنگوی دولت با اعلام اینکه افرادی که همه مراحل استخدامی طرح مهرآفرین دولت دهم را گذرانده و کد کارمندی دریافت کرده اند در سال 93 به کار گرفته می شوند، گفت: اگر سازمان های دولتی بتوانند منابعی را از محل صرفه جویی بازنشسته شدن سه نفر تامین کنند، با اعلام به دولت می‌توانند نیروهای شرکتی را استخدام کنند.

به گزارش خبرنگار مهر، محمدباقر نوبخت شب گذشته در برنامه گفتگوی ویژه خبری شبکه دو سیما گفت: 22 میلیارد دلار از منابع صندوق توسعه ملی به بخش خصوصی و با نظارت دولت برای ایجاد اشتغال اختصاص یافته است، این درحالی است که اکنون فقط یک میلیون بشکه نفت صادر می کنیم که 31 درصد درآمد آن به صندوق توسعه ملی واریز می شود.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه امسال 5 هزار و 400 میلیارد تومان از درآمد هدفمندی یارانه ها در مرحله دوم به بخش تولید و اشتغال پرداخت می شود، افزود: 90 هزار میلیارد تومان نیز به شرکت های دولتی پرداخت می شود که در طرح ها سرمایه گذاری کنند. همچنین 35 میلیارد دلار نیز فاینانس برای اجرای طرح های تولیدی در نظر گرفته شده است که همه این مصوبات برای ایجاد اشتغال است.

وی درباره وضع نیروی اشتغال فعال در جامعه اضافه کرد: آخرین وضع اشتغال در کشور نشان می دهد از 76 میلیون نفر جمعیت کشور 23 میلیون نفر در سنین کار قرار دارند که 21 میلیون نفر آنها شاغل هستند. ‌حدود 18 میلیون نفر در بخش خصوصی و حدود سه میلیون نفر در بخش دولتی کار می کنند.

نوبخت با بیان اینکه ‌حدود 2.5 میلیون نفر نیز آماده به کار هستند، گفت: ‌اکنون با توجه به اینکه کارکنان بخش دولتی بیش از نیاز این بخش هستند دولت تلاش می کند برای جوانان در بخش خصوصی اشتغال ایجاد کند، اما فرصت اشتغال در دستگاههای دولتی فراهم نیست. پس از پیروزی انقلاب اسلامی تعداد کارکنان دولت از 550 هزار نفر اکنون به 3 میلیون نفر افزایش یافته است.

وی با اشاره به این مطلب که همه کشورها مشکل اشتغال را با ایجاد زمینه اشتغال در بخش خصوصی و تعاونی فراهم کرده اند و ما نیز در این جهت حرکت می کنیمف عنوان کرد: در سال 92 از 210 هزار میلیارد تومان درآمد دولت حدود 23 هزار میلیارد تومان کار عمرانی در کشور انجام و بقیه آن صرف پرداخت حقوق و کارهای جاری کشور شد.

سخنگوی دولت گفت: اگر تعداد کارمندان دولت زیاد باشد درآمدهای دولت فقط صرف حقوق و مزایا به آنها می شود؛ با توجه به اینکه در سال جاری 20 درصد بودجه دستگاهها را افزایش دادیم اما تلاش می کنیم امنیت و فرصت شغلی را در بخش غیر دولتی ایجاد کنیم. در بخش نیروی آماده ورود به کار، بخشی را که تحصیلات تکمیلی ندارند به مراکز فنی و حرفه ای معرفی می کنیم تا بتوانند در بخش صنعت و کشاورزی شاغل شوند. به عنوان نمونه فقط 27 هزار دانش آموز در رشته کشاورزی در هنرستان ها تحصیل می کنند که باید این تعداد را افزایش دهیم.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری با بیان اینکه دولت از هر سیاستی برای ایجاد اشتغال استفاده می کند، اضافه کرد:‌ امسال 41 هزار میلیارد تومان در طرح های عمرانی، سرمایه گذاری می کنیم که موجب بکارگیری بخشی از نیروی جویای کار می شود.

وی درباره وضع افرادی که همه مراحل استخدامی را در طرح مهرآفرین دولت دهم گذرانده و کد کارمندی دریافت کرده اند، گفت: براساس بند "ب " ماده 24 قانون خدمات کشوری که به ازای هر 3 نفر بازنشسته، یک نفر مجوز استخدام دارد تلاش می کنیم همه این افراد را در سال 93 به کار بگیریم.

نوبخت افزود: این در حالی است که مجلس شورای اسلامی طرح مهرآفرین دولت دهم را از نظر قانونی رد کرد اما ما با بررسی که در معاونت توسعه و سرمایه انسانی رئیس جمهور انجام دادیم، اجازه استخدام افرادی که مراحل استخدامی را گذرانده اند براساس قانون خدمات کشوری داده ایم.

وی گفت: به همه دستگاهها اعلام کرده ایم که هر دستگاهی توانست از محل صرفه جویی منابعی را تامین کند افرادی که مراحل استخدامی را در طرح مهرآفرین گذرانده اند به کار گیرند. ‌برخی مهندسان کشاورزی نیز که در مزارع کار نظارت را انجام می دادند براساس بند "ب" ماده 24 قانون خدمات کشوری در سال 93 به کار گرفته می شوند. برخی استانها اکنون این کار را آغاز کرده اند.

معاون برنامه ریزی و نظارت راهبردی ریاست جمهوری درباره وضع نیروهای شرکتی نیز افزود: اگر سازمان های دولتی بتوانند منابعی را از محل صرفه جویی بازنشسته شدن سه نفر تامین کنند، با اعلام به دولت می توانند نیروهای شرکتی را استخدام کنند.
telegram 19dey.com

شبکه خبری

نسخه قابل چاپ:
تعداد نظرات: 0
همه مطالب تاریخ: ٢٢-٠٢-١٣٩٣, ٢٠:۵۶

   

پر مبحث ترین ها